ברלין השבוע

שער ברנדנבורג מואר בצבעי דגל ישראל

פה היה אמור להופיע פוסט…

פה היה אמור להופיע פוסט על "פעילויות בברלין בנובמבר", ואחר כך על "פעילויות בדצמבר". מקווים שנשוב לעשות פוסטים שמחים כאלה. אין ספק שמגיע לכם לשמוח ולא רק להתאבל ולכעוס. ואכן, בברלין מתחילים כבר שוקי חג המולד, והירידים, ויש הופעות – כן, העולם ממשיך להסתובב. בשבילנו הוא פחות או יותר נעצר לעת עתה. אם אתם בכל זאת מגיעים לברלין, ננסה לענות על השאלות שלכם פה. 

האם בטוח להגיע לברלין?

המטה ללוחמה בטרור המליץ לכל הישראלים שמטיילים בעולם, להנמיך פרופיל. ההמלצה היא לא בגלל סיכון קונקרטי במקום מסוים, אבל גם לא מתוך "סתם" תחושה של "כל העולם נגדנו". יש דברים בגו – אכן יש מקומות בעולם שבהם מומלץ לא להפגין סממנים יהודיים בולטים ו/או סימנים ישראליים בולטים. יצוין, שעד כה, היו מעט מאוד אירועים בברלין שהצדיקו אזהרה קונקרטית, אבל אשרי אדם מפחד תמיד בהקשר הזה.

מעבר לכך, יש את התחושה הסובייקטיבית – אם משהו גורם לכם לחוש אי-נוחות, זה לא קשור לנתונים סטטיסטיים על כמה מקרים היו או לא היו בגרמניה. 

יצוין, שבהפגנה הכי גדולה (עד כה) לתמיכה בצד הפלסטיני, התייצבו כ-8500 איש (בין מארגני ההפגנה הזו, אגב, ישראלי, מן הסתם פעיל בשמאל הרדיקלי). להפגנה הכי גדולה לתמיכה בישראל ולשחרור החטופים, התייצבו כמעט פי שלוש משתתפים (כולל פוליטיקאים בכירים וגם גרמנים לא-יהודים רבים). ברור, התקשורת הישראלית, ובצדק, מציגה את האירועים הלא-חיוביים מבחינתנו, אבל לאו דווקא "כל העולם נגדנו". 

אז התשובה מורכבת – ברלין לא יותר מסוכנת ממקומות אחרים בעולם לישראלים או יהודים, אבל זה לא אומר שצריך להיות שאננים או לרוץ עם דגל ישראל ושירת "עם ישראל חי" לתוך מסגד ברובע נויקלן. 

מחאה בנושא החטופים והטבח בכיכר בבל במרכז ברלין

האם אתם עדיין מקיימים טיולים בברלין?

גם פה התשובה מורכבת. אנחנו כמובן נשמח להדריך אתכם בברלין וננקוט באמצעי הבטיחות שאתם תראו לנכון (למשל לחשן לתוך האוזן). אבל הסיורים הקבוצתיים שלנו מתקיימים רק אם יש מינימום משתתפים, ואם אתם מעטים שמבקרים בברלין, יתכן ואין מינימום לסיור קבוצתי, אלא רק לקיום טיול פרטי. 

פוסטר תמיכה וסולידריות עם ישראל של ממשלת גרמניה.
מיצג עגלות להעלאת תשומת הלב הציבורית לסיפור החטופים, בשער ברנדנבורג
דלעות בברלין

אוקטובר 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

אוקטובר 2023 בברלין : מה קורה באוקטובר בברלין

אוקטובר מתחיל תקופה של סתיו ססגוני בברלין. ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים באוקטובר 2023 בברלין – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין

קראו : אוקטובר 2023 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה לברלין! 

תוכן עניינים

יום איחוד גרמניה

הגרמנים חוגגים את "יום איחוד גרמניה" ביום שלישי, 3 באוקטובר. ביום הזה, החנויות תהיינה סגורות (וגם כמובן משרדי ממשלה, בתי ספר, ודברים אחרים שלא מעניינים תיירים שמבקרים בברלין). כל השאר יהיה פתוח, כמו בימי ראשון בברלין

מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין
אירועים רבים מרוכזים סביב שער ברנדנבורג (פה עם המדריך ערן וקבוצה שלנו)

פסטיבל האורות 2023 בברלין

אחד האירועים הבולטים בחודש אוקטובר 2023 בברלין (ואולי אירוע "חובה" ללכת אליו בברלין) הוא פסטיבל האורות. ההשתתפות והביקור בפסטיבל האורות של ברלין היא חינם ללא תשלום ואתם יכולים להוסיף אותו לפעילויות חינמיות בברלין בזמן ביקורכם. 

הפסטיבל מתקיים בכל רחבי בברלין, באתרים מפורסמים יותר ופחות וכולל מיצגי אור מיוחדים על הבניינים השונים שלעיתים קרובות רלוונטיים לסוג הבניין ולאדריכלות שלו. 

 • מתי: 6-15 באוקטובר 2023
 • איפה: כל רחבי העיר. באתר הפסטיבל מפורסמת כל שנה מפה של המבנים המוארים
 • איך מבקרים? אנחנו נמליץ בדף הפייסבוק שלנו על מסלול עצמאי בפסטיבל האורות של ברלין. מניסיון שנים קודמות – בעוד שסיור פרטי בפסטיבל האורות אפשרי, סיור קבוצתי הוא בעניינו  "רמאות": אין מצב שבו קבוצה שלמה של אנשים מצליחה לעקוב אחרינו בחושך ולא לאבד אותנו (וכבר שמענו על מדריכים "חאפרים" בברלין שזו ה"שיטה" שלהם. הכסף כמובן נאסף בתחילת הטיול). בכל מקרה, אנחנו שואפים להציע סיורים איכותיים עם ערך מוסף בברלין, ואת זה נוכל לספק בסיור פרטי באזור שמותאם למקומות ולבניינים ייחודיים או ליצירות האמנות שישולבו בפסטיבל. 
צלם משתתף בפסטיבל האורות
צילום שער ברנדנבורג בפסטיבל האורות (TLN)

סוכות 2023 בברלין

גם בברלין ניתן לחגוג את חגי תשרי. בתי חב"ד השונים כמו גם בתי הכנסת של ברלין יציעו סוכות ותפילות הן בסוכות והן בשמחת תורה ובשמיני עצרת. 

צילום של הצלם המפורסם רוברט קאפה: חגי תשרי בבית הכנסת "פרנקלאופר" בברלין מיד אחרי השואה, 1945 (זכויות: סוכנות מגנום)

האלווין 2023 בברלין

סוכות ושמחת תורה אינם החגים היחידים באוקטובר 23. גם האלווין קיים. ראשית, האלווין אינו "חג" במובן של מנוחה מעבודה, והחנויות ושאר הדברים פתוחים כרגיל גם בהאלווין.

מכיוון שמדובר בחג קלטי עם עיבוד אמריקאי, הוא לא אולטרה-פופולרי בברלין אבל בהחלט יש מספר מסיבות ואירועים. כמעט כל מועדון שמכבד את עצמו יקיים מסיבת תחפושות, וגם צפויים אירועים לילדים, במיוחד במקומות כמו לגולנד והגנים הבוטניים (דלעות…) . 

מכיוון שה-31 הוא יום שלישי (ומכיוון שכאמור ההאלווין אינו מסורת חשובה לגרמנים), רוב המסיבות והאירועים יערכו בסוף השבוע שלפני, כלומר ב-27 – 29 באוקטובר. 

כמובן שאחד המקומות העיקריים לחגוג האלווין בברלין בשנת 2023 הוא ה-Berlin Dungeon, אטרקציית ההפחדות הברלינאית (מגיל 8 ומעלה). 

מסיכות ב-Masken World
מסיכות בחנות התחפושות המרשימה Masken World

ממסיכות וממתקים לתחפושות למבוגרים בלבד

בברלין מתקיימים במהלך השנה כמה ירידים מקצועיים גדולים – בין היתר הסלון האווירי של ברלין (באוגוסט); יריד האלקטרוניקה העצום IFA (בספטמבר) ; "השבוע הירוק" שמאגד חקלאים ויזמי בישול והפקת מזון ; שבוע משחקי מחשב ; פסטיבל הקולנוע של ברלין ועוד כל מיני אירועים. 

כנראה שאין יריד מקצועי שמושך כל כך הרבה קהל סקרנים כמו יריד "ונוס" שמתקיים במרכז הירידים של ברלין בכל שנה באוקטובר. יריד ונוס מקבץ עוסקים ועוסקות בתעשיית הבידור למבוגרים. אך לצד היותו היריד המקצועי הגדול ביותר בעולם בתחום תעשיית האירוטיקה, הוא גם מאפשר לצרכנים לפגוש את הכוכבות והכוכבים בתחום. 

הכניסה, כמובן, מגיל 18 ומעלה. 

ועוד בנושאי מסיבות

ברלין ידועה כעיר של מועדונים ומסיבות, ולכן זה לא לגמרי מפתיע שחלק ניכר מן האייטמים על מה לעשות בחודש אוקטובר 2023 בברלין עוסקים במסיבות בברלין. 

בין ה-3 ל-8 באוקטובר יתקיים "יום תרבות המועדונים" (לאלה שטוענים שהימים בין 3 ל-8 באוקטובר זה לא יום אחד: כנראה שלא ביקרתם במסיבה ברלינאית כהלכתה). יהיו כמובן מסיבות, אבל גם הופעות, מיצגים, תערוכות ועוד. 

יום תרבות המועדונים, האתר הרשמי

מסיבות בברלין

אבירים, דלעות ולונה פארק: לחגוג עם כולם

גם באוקטובר מתקיימים בברלין אירועי חוצות מלהיבים ומסיבות רחוב שבהם תוכלו להשתתף, לעיתים קרובות מדובר באירועים בחינם או בתשלום סמלי. בין היתר: 

 • יריד הסתיו של ברלין : מדובר בלונה פארק (לא גדול מאוד) עם מתקנים, דוכני אוכל ושעשועים ובימות בידור. הוא ממקום ב-Zentraler Festplatz, שאליו ניתן להגיע עם אוטובוס X21 מתחנת Jakob-Kaiser-Platz או עם X21, M21 ו-121 מתחנת Kurt-Schumacher-Platz . הכניסה חופשית (השימוש במתקנים בתשלום). שעות פתיחה: רביעי-חמישי: 14-22 ; שישי-שבת 14-23 וראשון 13-21 . עד 15 באוקטובר. לאתר הרשמי
 • יריד המוקיונים של שפנדאו : יריד ימי-ביניים עם תלבושות תקופתיות, מוקניונים וליצנים וכמובן גם דוכני אוכל ובימות בידור. בין ה-30 בספטמבר ל-3 באוקטובר, במצודת שפנדאו. הכניסה בתשלום (7 לילד; 14 למבוגר, יש הנחות על תשלום מראש דרך האתר)
 • פסטיבל הדלעת של שונברג – מתקיים גם הוא בסוף השבוע הראשון של אוקטובר. סימון על המפה תוכלו בין היתר לקבל מן המדריכים בטיולים שלנו בברלין
 • עוד מסיבות רחוב תוכלו בין היתר לגלות בבלוג ברלימאמא, בדף הפייסבוק שלנו, ומן המדריכים בטיולים שלנו. 
יריד קיץ בברלין בלי מתקנים

אוקטוברפסט!

אה כן, לחודש הזה קוראים אוקטובר, וגרמניה מפורסמת ב… אוקטוברפסט שלה. מה לעשות, אבל, שהאוקטוברפסט נחגג מסורתית לקראת אוקטובר (ומסורתית גם בבוואריה ולא בכל גרמניה כולל ברלין). 

למרות מה שכתבנו פה, יש כמה חגיגות אוקטוברפסט מומלצות בברלין בחודש אוקטובר 2023 : 

 • השגרירות הבלתי רשמית של כל מה שהוא קיטש בווארי בברלין היא מסעדת הוף-ברוי הענקית ליד אלכסנדרפלאץ, שמציעה בירות שהוכנו במבשלה הפרטית שלה, אוכל בווארי עשיר וכבד (יש גם צמחוני ובלי-חזיר, הם בכ"ז צועדים עם הזמן) ותזמורת שמנגנת מוזיקה בווארית מסורתית, אבל גם לפעמים מפתיעה במוזיקה אחרת, כולל… אבאניבי באחת הפעמים שהיינו שם. 
 • פסטיבל בווארי גדול ומסורתי תוכלו למצוא לא רחוק מתחנת Nikolassee, בסופי שבוע החל מן ה-9 בספטמבר (ולתוך אוקטובר – סיום ב-28 באוקטובר, מאוד מסורתי זה לא). כתובת: Spanische Allee 180, 14129 Berlin. מכיוון שהפונדק שבו מתקיים הפסטיבל ידוע בהיותו תחנת דרך לאופנוענים מכל הסוגים, גם ביקור בו שלא בזמן האוקטוברפסט זאת חווייה 
 • גם במצודת שפנדאו תוכלו להנות בסופי שבוע מאווירת אוקטובפסט תחת אווירת המצודה העתיקה, עד 21 באוקטובר.
 • בין ה-15 בספטמבר ועד סוף אוקטובר תוכלו לבלות במזרח ב-Postbahnhof באוקטוברפסט, שידוע בכך שבכל יום שני הוא מקיים מסיבות אוקטוברפסט גאות, ה-GayWiesn, שהן לטענת יודעי דבר, הדבר הכי דומה לאוקטוברפסט בכל ברלין. 
טיול קולינרי בברלין

להנות מן הנופים הסתוויים

אולי אין עונה שבה ברלין יפה יותר. נכון, בקיץ יש המון מסיבות רחוב וחופים ססגוניים; בתקופת החורף וחג המולד, העיר מלאה באורות ובשוקי חג המולד; ובאביב פרחים בכל מקום, כולל פריחת הדובדבן המפורסמת של ברלין. ועדיין – הסתיו בברלין הוא יפה במיוחד! 

לאן לטייל כדי לראות שלכת יפה במיוחד? ברלין, למרות היותה עיר גדולה, מלאה ביערות ופארקים שנגישים לגמרי בתחבורה הציבורית. בינהם: 

 • גני העולם במרצאן ו"גני בריץ" ברובע נויקלן
 • יער טגל, יער גרונוואלד, אזור פארק פלנטרוואלד ופארק טרפטו
 • כמובן , הטירגארטן שבמרכז העיר ופארקים אחרים 
 • ואחרון ודי : הפארקים של הארמונות, ובהם גם פארקי הארמונות של פוטסדם
סתיו בברלין, מבט על אי-הטווסים

במקום רחש עלי השלכת: מוזיקה!

יש כמובן גם לא מעט הופעות שוות בברלין בחודש אוקטובר 2023. בין היתר תוכלו לראות את: 

 • ז'ילברטו ז'יל (1 באוקטובר, בטמפודרום)
 • בוני טיילר (2 באוקטובר, אדמירל-פאלאסט)
 • דקסיז (4 באוקטובר, אדמירל-פאלאסט) 
 • ריצ'רד קליידרמן (7 באוקטובר, אדמירל-פאלאסט) 
 • מופע המחווה לקווין One Vision Of Queen  (11  באוקטובר, מרצדס בנץ ארנה) 
 • פטי סמית' (11, 12, 14  באוקטובר, פייר בולה) 
 • 50 סנט (14 באוקטובר במרצדס בנץ ארנה) 
 • החוויה הסימפונית של נארוטו – אנימה עם תזמורת (17 באוקטובר בטמפודרום) 
 • טנג'רין דרים (18 באוקטובר, אדמירל-פאלאסט) 
 • אנדראה בוצ'לי (19 באוקטובר, מרצדס בנץ ארנה) 
 • לואי טומלינסון (20 באוקטובר, מרצדס בנץ ארנה) 
 • פי ג'יי הארווי (21 באוקטובר, אדמירל פאלאסט) 
 • בריאן אינו (ב-24 באוקטובר, בפילהרמונית) 
 • כוכבי ה-WWE (היאבקות מתוסרטת, 28 באוקטובר במרצדס בנץ ארנה* 
צלם משתתף בפסטיבל האורות

שנת 2024 בברלין: מה קורה ב-2024 בברלין

שנת 2024 בברלין : 10 דברים שאסור לפספס

החלטנו לאור בקשות רבות מלקוחות, לספק לכם מידע על המתרחש בשנת 2024 בברלין. 

ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים בשנת 2024 בברלין – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין. אנחנו כמובן מציעים טיולים בברלין כמו גם ייעוץ על תכנון הביקור בברלין.

יודגש, כי אנחנו רגישים למתרחש ולכן כמובן נגזלו מאיתנו יכולות הניבוי על נסיעה לברלין ב-2024 בהקשר של המצב בישראל. האם בטוח לנסוע לברלין? האם בטוח לעשות טיול מודרך בברלין? כל זאת תוכלו למצוא במדריך שלנו בנושא המצב בברלין אך יש גם לעקוב אחרי המלצות משרד החוץ. 

קראו : 2024 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה לברלין! 

תוכן עניינים

אליפות אירופה בכדורגל בברלין בשנת 2024

חיים משבת לשבת? כוססים ציפורניים בעונת המלפפונים? חולמים לשחק בספרד או באירופה? יודעים שלפחות חלק מקלישאות הכדורגל האלו יובאו לישראל מגרמניה? (לגבי המשפט האחרון, שמיוחס ל״אווירון״, יצוין שאגדת הכדורגל הגרמנית אנדראס מולר ציין פעם שאינו יודע אם ישחק בעונה הבאה ״במדריד או במילאנו, אבל בכל מקרה באיטליה!״, כך שמזרחי ומולר יכולים ביחד לקחת שיעורים פרטיים בגיאוגרפיה).

בגרמניה מתקיים בקיץ הזה טורניר אליפות אירופה בכדורגל – וכמובן משחקים רבים יתקיימו בברלין. בין ה-15 ביוני ל-14 ביולי 2024 תוכלו לצפות בבארים, גני בירה ומקומות אחרים לצפייה המונית, ולהיות חלק מן השמחה ההמונית (או העצב…). 

כמובן, שברי המזל יוכלו גם לראות משחקים באיטצדיון – המשחקים שיתקיימו באיצטדיון האולימפי של ברלין:
15 ביוני : ספרד נגד קרואטיה
21 ביוני: אוסטריה נגד מנצחת בפלייאוף הבתים
25 ביוני: הולנד נגד אוסטריה
29 ביוני : אחד ממשחקי שמינית הגמר
8 ביולי : אחד ממשחקי רבע הגמר
וכמובן הגמר ב-14 ביולי…

בזמן כתיבת שורות אלו עדיין לא בטוח שישראל תצליח להעפיל למשחקים. אם תצליח לעלות לשלב הראשון, היא תשתתף במשחקים הבאים:
17 ביוני: באליאנס ארנה של מינכן, נגד רומניה
21 ביוני : בדיסלדורף נגד סלובקיה
26 ביוני : בשטוטגרט נגד בלגיה

ולאחר מכן – אם תצליח לעבור את שלב הקבוצות. 

לצד המשחקים בברלין יתקיימו משחקים גם בהמבורג ובלייפציג, שאינן רחוקות מברלין וניתן לנסוע אליהן בסיור יום מברלין, וכמובן יהיה ניתן לראות את המשחקים באפשרויות צפייה פומבית עליהן נדווח לקראת יוני יולי.

ספורט מתוק בברלין: שוקולטייה (מגדנאי) ב"ראוש" מייצר כדורגלן

עוד ספורט שמצדיק טיול לברלין בשנת 2024

אליפות אירופה בכדורגל היא כמובן לא אירוע הספורט היחיד בברלין, שלמרות הסופגניות שנקראות בגרמניה על שמה, היא עיר די ספורטיבית, בין היתר עם שתי קבוצות כדורגל גדולות ואירועי ספורט מעניינים על בסיס שבועי. 

בין היתר: 

 • באפריל ירוצו פה חצי מרתון וב-29 בספטמבר אחד מחמשת המירוצים הגדולים בעולם – המרתון של ברלין 
 • במאי תוכלו לצפות בגמר הגביע הגרמני לכדורגל 
 • חובבי הטניס יוכלו לצפות בבכירי הטניסאים באיצטדיון שטפי גראף 
 • טורניר הספורט איסטאף בתחילת ספטמבר יציע את בכירי האתלטים העולמיים

 

ריצה בברלין
אצנים במירוץ בברלין

מוזיאונים חדשים ותערוכות חשובות

גם אם אתם לא חובבי ספורט, או סתם מתעניינים גם באמנות, יש המון תערוכות מעניינות לבקר בהן בברלין בשנת 2024 בכלל ובחודשים הקרובים. 

 • ב-19 באפריל תיפתח תערוכה לכבודו של קספר דוד פרידריך ב"אלטה נציונלגאלרי" שבאי המוזיאונים (עד 4 באוגוסט) 
 • עד ה-28 באפריל תוכלו להנות מתערוכה לכבודה של ג'וזפין בייקר בנויה נאציונל גאלרי. מאוחר יותר השנה תוכלו לראות רטרוספקטיבה לצלמת נאן גולדין במוזיאון זה
 •  ב"ברבריני" הולכים על הקלאסיקות ובין אפריל לאוגוסט תהייה שם תערוכה של מודליאני. מה לעשות, כמומחים לסיורים יהודיים בברלין, אנחנו תמיד מגיעים בסוף לנקודה היהודית… 

35 שנים לנפילת החומה

בשנת 2024 מצוינות 35 שנים לנפילת החומה, וסביב האירוע (שהתקיים ב-9 בנובמבר 1989), כמו גם סביב יום ההולדת ה-55 של מגדל הטלוויזיה של ברלין, יתקיימו אירועים, במיוחד בסביבות יום איחוד גרמניה, ב-3 באוקטובר. מתעניינים בהיסטוריה של המלחמה הקרה בברלין או של ברלין הקומוניסטית ישמחו בוודאי לדעת שיש טיולים מומלצים בברלין בנושאים היסטוריים מעמיקים אלה גם בשנת 2024. 

ברלין - מגדל הטלוויזיה - הטיולים של נדב בברלין

פסטיבלים בברלין

כמובן שברלין מתהדרת גם בהרבה אירועים וירידים שבגללם שווה לארגן ביקור בברלין בשנת 2024. 

 • בפברואר תוכלו עוד להנות מן ה"ברלינאלה", פסטיבל הסרטים של ברלין שמתקיים כל שנה דווקא בחודש קפוא זה
 • באפריל (וגם בספטמבר) מתקיים פסטיבל הגלריות "סוף השבוע של הגלריות"
 • וכמובן…
  • זאת לא הייתה ברלין בלי החגיגות הגדולות בסילבסטר, קרנבל התרבויות ומצעד הגאווה – על כך – בסעיפים הבאים!

קרנבל התרבויות

בין ה-17 ל-20 במאי 2024 יתקיים "קרנבל תרבויות העולם" של ברלין. הקרנבל אימץ את המודל מ"קרנבל נוטינג היל" בלונדון, כלומר קרנבל שחוגג תרבויות מהגרים, והוא כולל גם מסיבת רחוב ענקית בכל ימי הקרנבל, כמו גם מצעד ססגוני שכולל להקות ריקוד של תרבויות רבות וגם קרנבל מיוחד לילדים. כל הדברים האלה מתרחשים ברובע קרויצברג הססגוני.

קרניבל בברלין
רקדנים הודיים מסורתיים בתהלוכת הקרנבל של ברלין, צילום של Panic ברישיון CC BY-SA 3.0

מופעי מוזיקה גדולים בשנת 2014 בברלין

את מי לדעתכם אסור לפספס?

 • ג'יימס בלאנט – 20 במרץ מרצדס/אובר
 • ניקי מינאז' – 7 ביוני מרצדס 
 • גרין דיי – 10 ביוני וואלדביהנה 
 • רוד סטיוארט – 15 ביוני מרצדס
 • פט שופ בויז – 6 ביולי מרצדס 
פןפ רוק ג'ז קלאסי
הופעת מוזיקה בברלין

מצעד הגאווה

ב-27 ביולי זה שוב קורה: משאיות ססגוניות, המון מוזיקה ושמחה בהפגנה למען שוויון זכויות להטב"קים בברלין! 

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

הלילה הארוך של המוזיאונים

בכל שנה ברלין פותחת את המוזיאונים עד שעה מאוחרת בלילה ומקיימת מגוון אירועים בהם ובסביבתם : מופעי בידור, סדנאות יצירה, סיורים מודרכים ו"סתם" שוקי אוכל וחפצי נוי. השנה תוכלו להשתתף באירוע ב-24 באוגוסט – ברכישה של כרטיס אחד, תוכלו לבקר בעשרות מוזיאונים: בכמה שהרגליים יסבלו. 

פסטיבל האורות

ואחרון חביב – בין ה-10 ל-19 באוקטובר 2024 מתקיים אחד האירועים הכי מדליקים בשנה – אם ב"מדליק" אתם מתכוונים לחיים, "תדליק את האורות, בבקשה". פסטיבל האורות כולל עשרות מבנים מפורסמים ברחבי העיר שמוארים במיצגי אורות מיוחדים ושווים ביקור! 

צלם משתתף בפסטיבל האורות
ריצה בברלין

ספטמבר 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

ספטמבר 2023 בברלין : 10 אירועים שאסור לפספס

ספטמבר עדיין חמים בברלין וכמובן מבשר הרבה מאוד פעילויות קיץ-סתיו. ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים בספטמבר 2023 בברלין – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין

קראו : ספטמבר 2023 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה לברלין! 

תוכן עניינים

לולהפלוזה

הפסטיבל המפורסם למוזיקת רוק, היפהופ ואלטרנטיבי יתקיים בברלין (בפעם השביעית) בין ה-9 ל-10  בספטמבר. 

באיצטדיון האולימפי של ברלין תוכלו למצוא ליינאפ שכולל את ממפורד אנד סאנז, דיוויד גטה, אימג'ן דרגונז, מקלמור, ועוד אמנים רבים אחרים (כולל גם לא מעט להקות גרמניות שלא שמעתם עליהן, אלא אם אתם בקטע של רוק או היפהופ גרמני). כרגיל בפסטיבל תוכלו למצוא גם פינות אמנות, אזור לילדים, פינת אופנה ועוד. 

אתר כולל כרטיסים

לולהפאלוזה
לולה-פאלוזה 2023

עוד מוזיקה בספטמבר 22 בברלין

גם אם אתם לא בקטע של מוזיקה אלטרנטיבית או היפהופ, יש מספיק מה לשמוע בברלין – מרוק קלאסי ועד מוזיקה קלאסית; מפאנק ועד ג'ז ניסיוני. 

מבחר של כמה מן המופעים היותר בולטים בחודש ספטמבר בברלין: 

 • נתחיל עם מישהי "משלנו": נטע (ברזילי) תופיע בלידו בקרויצברג ב-4 בספטמבר . נטע כנראה מתחילה טרנד, כי למחרת יופיע אביב גפן בבית הכנסת של ריקה-שטראסה ובמהלך "פסטיבל תרבות יהודית" שיתקיים בספטמבר בברלין יופיעו בה גם מרינה מקסימיליאן (9 בספטמבר) וגיא ברונשטיין (14 בספטמבר) 
 • יש לכם מספיק מישראל? מה עם קצת קיי-פופ? להקת Twice הקוריאנית תמלא את המרצדס בנץ ארנה ב-13 וה-14 בספטמבר
 • למי שמעדיף משהו קצת פחות "פופי" וקצת יותר אוונגרד – ברלין כמובן מספקת, עם Atonal, פסטיבל של מוזיקה אלקטרונית, פיוז'ן, אמנות ו-וידאו-ארט, שיתקיים במשך 11 ימים (7-17 בספטמבר) בחללי ה"טרזור" האגדיים ; בין ה-22 ל-24 בספטמבר יתקיים גם פסטיבל של מוזיקה של תנועת הבאוהאוז 
 • עוד שילוב של מוזיקה ואמנות תוכלו לחוות בקונצרט של Two Steps From Hell במרצדס בנץ ארנה (19 בספטמבר), עם מוזיקה מסרטים ומשחקי מחשב ידועים, ואפקטים משולבים
 • גם לחובבי הפולק והרוק הקלאסי יש מה לחפש – למשל גרהם נאש (ה-N מן הסופרגרופ CSNY) באדמירל-פאלסט ב-8 בספטמבר ; אלביס קוסטלו בוורטי ב-20 בספטמבר; ובנג'מין קלמטיין ב-14 בספטמבר בטמפודרום 
 • ואם כל זה שקט לכם מדי, בלינק 182 ירעידו את המרצדס ארנה ב-16 בספטמבר; ו-The National ב-30 במקס שמלינג האלה.
רוקדים בברלין

אוקטוברפסט 2023 בברלין

כמה עובדות חשובות למי שלא מכיר, על האוקטוברפסט: 

 • הוא לא מתקיים באוקטובר, אלא בספטמבר (15 בספטמבר עד אמצע  אוקטובר, ליתר דיוק) 
 • הוא לא חג גרמני, אלא יריד בווארי

לכן, בברלין הבלתי בווארית בעליל, הוא הרבה פחות בולט בעיר. ובכל זאת, איפה תוכלו לחגוג אוקטובר-פסט בברלין בחודש ספטמבר 2023?

 • השגרירות הבלתי רשמית של כל מה שהוא קיטש בווארי בברלין היא מסעדת הוף-ברוי הענקית ליד אלכסנדרפלאץ, שמציעה בירות שהוכנו במבשלה הפרטית שלה, אוכל בווארי עשיר וכבד (יש גם צמחוני ובלי-חזיר, הם בכ"ז צועדים עם הזמן) ותזמורת שמנגנת מוזיקה בווארית מסורתית, אבל גם לפעמים מפתיעה במוזיקה אחרת, כולל… אבאניבי באחת הפעמים שהיינו שם. 
 • פסטיבל בווארי גדול ומסורתי תוכלו למצוא לא רחוק מתחנת Nikolassee, בסופי שבוע החל מן ה-9 בספטמבר (ולתוך אוקטובר – סיום ב-28 באוקטובר, מאוד מסורתי זה לא). כתובת: Spanische Allee 180, 14129 Berlin. מכיוון שהפונדק שבו מתקיים הפסטיבל ידוע בהיותו תחנת דרך לאופנוענים מכל הסוגים, גם ביקור בו שלא בזמן האוקטוברפסט זאת חווייה 
 • גם במצודת שפנדאו תוכלו להנות בסופי שבוע מאווירת אוקטובפסט תחת אווירת המצודה העתיקה, עד 21 באוקטובר.
 • בין ה-15 בספטמבר ועד סוף אוקטובר תוכלו לבלות במזרח ב-Postbahnhof באוקטוברפסט, שידוע בכך שבכל יום שני הוא מקיים מסיבות אוקטוברפסט גאות, ה-GayWiesn, שהן לטענת יודעי דבר, הדבר הכי דומה לאוקטוברפסט בכל ברלין. 
 • אוקטוברפסט זה לא רק בירות ומסיבות, במינכן יש גם יריד של ממש, עם מתקנים. בברלין תוכלו למצוא אותו בכל חודש ספטמבר, בימים רביעי-ראשון, ב-Zentraler Festplatz, תחת הכותרת "יריד סתיו", מה שאולי מבטיח שתוכלו להימנע מלשמוע מוזיקה בווארית מסורתית בקולי קולות. 

אז כמו שאומרים בבוואריה O' Zapft is! , יאללה, תפתחו את ברז הבירה ונתחיל במסיבה. 

טיול קולינרי בברלין

עוד פסטיבלים בספטמבר 23 בברלין

ה"אוקטוברפסט" אינו פסטיבל הסתיו היחיד שיתקיים בברלין בחודש ספטמבר 2023. יש הרבה מסיבות רחוב ואירועים מעניינים שהולכים לקרות. בין היתר 

 • מסיבות רחוב ברובע מיטה; ברובע שונברג (ברחבת העירייה) ; במואביט; ברובע ווסטאנד ;  ועוד 
 • למבוגרים בלבד: יריד "פולסום" ברובע נולנדורף – יריד הפטיש הגדול באירופה (9 בספטמבר) 
 • פסטיבל התפוחים בארמון בריץ ופסטיבל דלעת בגני בריץ (מדובר על שני מקומות שונים!)
 • הפנינג העפיפונים הגדול של ברלין בשדה התעופה לשעבר "טמפלהוף" ב-16 בספטמבר
 • יריד העתיקות הגדול של רחוב זוארץ, אליו נתייחס באייטם הבא … 

כדי לעקוב אחר אירועים ספציפיים לסוף השבוע שבו תהיו בברלין, עיינו בבלוג "ברלימאמא"

פסטיבל העפיפונים הענק בטמפלהופר פלד. צילום: Bornemann/STADT UND LAND (המארגנים)

פסטיבל הענתיקות של רחוב זוארץ

הברלינאים אוהבים יד שנייה. יש להם קניון שלם של מוצרי יד-שנייה, שוקי פשפשים פעילים בכל סוף-שבוע וחנויות יד-שנייה פעילות בכל העיר. חובבי וינטייג' בהחלט יכולים לקבל המלצות נוספות מן המדריכים שלנו על מקומות לרכוש וינטייג' בברלין, אבל בשבת, 2 בספטמבר, מתקיים פסטיבל עתיקות ברחוב שלם, שגם בימים כתיקונם מלא בחנויות עתיקות ווינטייג' – רחוב זוארץ ברובע שרלוטנבורג (Suarezstr) 

פספסתם את פסטיבל העתיקות? כאמור, גם בסופי שבוע "רגילים" יש בכל רחבי העיר שוקי פשפשים שכיף לחפש בהם מציאות – המפורסמים ביותר לתיירים הם שוק "רחוב ה-17 ביוני" ליד תחנת טירגארטן ושוק ה"מאוורפארק" המפורסם (Mauerpark) שכולל גם הרבה קסם פרנצלאוור-ברגי של אמנות רחוב, שירה בציבור ופעילות בפארק . עוד על שוקי הפשפשים של סוף השבוע תוכלו לקרוא במאמר על פעילויות ליום ראשון בברלין

מכוניות בברלין
עתיקות בברלין - כולל אפילו מכוניות קלאסיות

חדש וגם ישן במוזיאון ובגלריה

אפשר לפשפש בשוקי יד-שנייה ובחנויות עתיקות, אבל אפשר לראות ממצאים יפים גם במוזיאונים ובגלריות. אחרי הכל, בברלין יש יותר גלריות ומוזיאונים מאשר כמעט כל עיר שאנחנו יכולים לחשוב עליה: העיר מתהדרת בלמעלה מ-200 מוזיאונים ועוד מאות גלריות ואוספים פרטיים מעניינים. 

בחודש ספטמבר 2023 יתקיימו כמה אירועי אמנות מרכזיים. 

בין ה-13 ל-17 בספטמבר 23, יתקיים בברלין "שבוע האמנות" שכולל הרבה אירועים מיוחדים. 

וכמובן – בכל יום בשנה מתקיימות בברלין עשרות תערוכות – בנושאי אמנות, היסטוריה, טכנולוגיה, ארכיאולוגיה, מדע ועוד – לא משנה מה תחום העניין שלכם, תמצאו איפה לבקר (תוכלו כמובן להתייעץ עם המדריכ/ה שלנו בטיול). 

ראש נפרטיטי במוזיאון החדש
ראש נפרטיטי במוזיאון החדש

לחגוג את ראש השנה בברלין המתוקה

גם בברלין תוכלו לחגוג את חגי תשרי. ראש השנה יוצא השנה בין ה-15 ל-17 בספטמבר. בכל בתי הכנסת של ברלין תוכלו להגיע לתפילות ראש השנה. סעודות ראש השנה יתקיימו בחב"ד אלכסנדרפלאץ ובמקומות נוספים – עקבו אחרי הפרסומים בבלוג "ברלימאמא" בנושא. 

מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין
שנה טובה ומתוקה, מאחלים הטיולים של נדב

תרבות יהודית לקראת סוף השנה (היהודית)

עוד לפני ראש השנה יוכלו המבקרים בברלין להנות ממגוון של תרבות יהודית במסגרת "ימי תרבות יהודית" בין ה-5 ל-14 בספטמבר. הפסטיבל יכלול בין היתר: 

 • הופעות וקונצרטים של אביב גפן, מרינה מקסמיליאן, גיא ברונשטיין ואחרים
 • פסטיבל קולנוע ישראלי
 • וגם הופעות סטנדאפ (באנגלית ובגרמנית), מסיבות, תערוכות ועוד. 

ימי תרבות יהודית – האתר הרשמי

מתעניינים בתרבות יהודית? אנחנו המומחים למורשת יהודית בברלין ומבצעים סיורים בנושא ההיסטוריה והתרבות היהודית של ברלין – גם מעבר לאתרים המפורסמים 

בית הכנסת רייקה שטרסה - הטיולים של נדב בברלין
ימי תרבות יהודית (בתמונה: בית הכנסת של ריקה שטראסה)

רצים 42 ק"מ לרגל השנה החדשה (וגם סתם ככה)

הבונדסליגה ממשיכה, ענפי ספורט אחרים גם הם מתחילים לפעול, אבל אירוע הספורט הגדול של חודש ספטמבר 2023 בברלין הוא בלי ספק המרתון של ברלין. 

ממש קצת לפני יום כיפור – 24 בספטמבר – ירוצו אלפים במרתון של ברלין, ובינהם גם ישראלים. גם אם אתם לא רצים , אתם יכולים לעודד ולצפות ברחובות. 

המעוניינים באתלטיקה מקצוענית לא מקופחים גם בתחילת החודש – ב-3 בספטמבר תתקיים בברלין התחרות הבינלאומית ISTAF עם כמה מן הכוכבים העולמיים בתחום. 

ריצה בברלין
המרתון של ברלין באזור פוטסדמר פלאץ

מה חדש? יריד אלקטרוניקה/תקשורת ענק בספטמבר בברלין

יריד התקשורת והאלקטרוניקה העלומי IFA יפתח את שעריו ב-1 בספטמבר בפעם ה-75. גם הציבור הרחב יוכל להיכנס ולראות חידושים טכנולוגיים בתחומי המחשבים, הצילום, התקשורת, הבית והמשרד ויהיו אפילו סיורים מודרכים. 

תכנית – IFA

IFA
נערים מבקרים ביריד IFA, יריד האלקטרוניקה והתקשורת הבינלאומי של ברלין (צילום: המארגנים)

יולי 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

יולי 2023 בברלין : 10 אירועים שאסור לפספס

קיץ חם ומלא בפעילויות מחכה לכם בברלין בחודש יולי 2023. ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים ביולי – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין

קראו : יולי 2023 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה!

תוכן עניינים

ברלין גאה להציג... את חודש הגאווה יולי 23

ברלין ידועה כאחד המוקדים העולמיים של הקהילה הגאה ויש לה גם היסטוריה גאה עשירה, שניתן לגלות איתנו בסיור פרטי של ברלין הגאה

בחודש יולי תוכלו לחוות את הנושא בכל מקום. גולת הכותרת היא כמובן "מצעד הגאווה" של ברלין (שנקרא CSD, ראשי תיבות של "יום רחוב כריסטופר", על שמו של הרחוב שבו החלו "מהומות סטונוול"). המצעד יתקיים ביום שבת, 22 ביולי. 

בכל החודש יתקיימו אירועים גדולים וקטנים בברלין להדגשת המאבק לשוויון זכויות לכל בני האדם, ולא משנה זהותם או העדפתם המינית.

בסוף השבוע שלפני מצעד הגאווה, כלומר ב-15-16 ביולי, תתקיים מסיבת הרחוב הגאה הססגונית. ב-20 ביולי תוכלו למצוא את "מצעד הגאווה על המים", עם ספינות גאווה שישוטו על נהר השפרה. 

ואנחנו כמובן נציע בין היתר את הסיור ברלין האלטרנטיבית שבו מתייחסים גם לתת-התרבות הלהטב"קית – הסיור יוצא בימים ראשון, שלישי ושישי (להרשמה מראש). 

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין
שער ברנדנבורג, הסמל הברלינאי, בצבעי דגל הגאווה

רוקדים ברחובות, עוד לפני מצעד הגאווה

מי שלא יכול לחכות עד מצעד הגאווה כדי להתחיל לרקוד, יכול כבר ב-8 ביולי להצטרף ל Rave the Planet, מצעד למען איכות הסביבה, שהוא יורשו של מצעד האהבה – משאיות טכנו יעברו בפוטסדמר פלאץ, שער ברנדנבורג וברחבי הטירגארטן בדרכן לסיום בעמוד הניצחון.

ההשתתפות כמובן חינם

יום שבת, 8 ביולי, מתחיל ב-14:00 בקודאם

הטיולים שלנו בשבת אינם מושפעים מן המצעד,ויתרה על כך,תוכלו להצטרף אליו אחריהם : הסיור היהודי והמיטב יוצאים כסדרם.

מסיבה בברלין מועדון

Enjoy the Silence ועוד הרבה מוזיקה טובה

גם בלי הרייב ברחובות, יש המון-המון הופעות חמות בקיץ 2023 בברלין. 

כמו שהכותרת מרמזת, אחת מגולות הכותרת של הקיץ הוא דפש מוד שיופיעו באיצטדיון האולימפי ב-7 וב-9  ביולי. כפי שאולי ידוע לכם, לדפש מוד יש קצת היסטוריה ברלינאית, ויש כמה אתרים בברלין שאפילו אפשר לראות, כמו "אולפני האנזה" האגדיים (שבהם הקליטו גם דיויד בואי ודפש מוד). כמובן שנוכל לשלב את האתר הזה בטיול פרטי בברלין (ואתרים אחרים בהיסטוריה של דיויד בואי, איגי פופ או דפש מוד בברלין) , או סתם לסמן את האולפנים על המפה שלכם, תוך כדי ההפסקה של אחד הטיולים הקבוצתיים המעולים שלנו בברלין. 

חוץ מדפש מוד, תוכלו לשמוע בברלין את : 

 • סימפלי רד (מצודת שפנדאו, 8 ביולי)
 • קליס (האקסליז, 9 ביולי) 
 • בילי איידול עם חברים במצודת שפנדאו (7 ביולי) 
 • ראמשטיין כרגע עפופת סקנדלים בגרמניה, אבל בכל זאת תופיע באיצטדיון האולימפי ב-15, ב-16 וב-18 ביולי 
 • פסטיבל רגאיי בסייג' ב-1 ביולי 

עוד מידע על מופעי מוזיקה בברלין

קלאסי עם זיקוקים ביולי 2023

גם חובבי המוזיקה הקלאסית הקלה יוכלו להנות מאירוע מיוחד – ששווה לרכוש אליו כרטיסים גם אם אתם רק מכירים "בערך" את היצירות.

ב-9 ביולי תופיע ה"שטאאטסאופר" ב"בבלפלאץ" בקונצרט חינם . 

למצפים לפסטיבל "קלאסי באוויר הפתוח" – הוא עבר מז'נדארמנמרקט (הרחבה כרגע בשיפוצים) לארמון גרונוואלד ויתקיים במהלך חודש יולי שם. 

ואחרון חביב – הפסנתרן המפורסם לאנג-לאנג יקיים קונצרט מיצירות מסרטי דיסני ב"וואלדביהנה" ב-22 ביולי 

כל הג'ז הזה: ברלין חוגגת עם פסטיבל ג'ז חינמי

אם אתם פחות בקטע הקלאסי-קל ויותר בקטע של דיקסי וסווינג, פסטיבל הג'ז של קרויצברג הוא ממש בשבילכם. בברלין יש הרבה מועדוני ג'ז שווים וגם בכל תאריך אחר בשנה תוכלו לעשות טיול רק בעקבות הג'ז בברלין. אבל בין ה-30 ביוני ל-2 ביולי הולך רחוב ברובע קרויצברג להפוך לפסטיבל ג'ז אחד. 

Kreuzberger Str

בין ה-1-3 ביולי (אתר)

מים מים מים - חום יולי-(אוגוסט) בברלין

ונישאר ברובע קרויצברג, ואפילו באותה פינה של הרובע, ששווה ביקור גם אם אין פסטיבל ג'ז.

בצד אחד של השכונה, אפשר למצוא שוק מקורה, מן המקסימים בברלין. בצד השני, אפשר לצנן את עצמכם עם שכשוך במפלים של "פארק ויקטוריה" הנאה, שנמצא ממש מעבר לכביש . 

באופן כללי, השיטה הברלינאית לצינון הגוף בקיץ היא רביצה באגמים והנחלים הרבים שפזורים בעיר. לרבים מהם אפשר להגיע עם תחבורה ציבורית . בין היתר, ניתן להגיע עם הרכבת לוואנזה, לאגם טגל, למיגל-זה, לחופי השפרה ונהר ההאפל או לשלאכטנזה. 

מפל ברלין

ואלס להגנת הצומח: הגנים הבוטניים של ברלין ביולי 23

נישאר עם עולם הטבע. הגנים הבוטניים של ברלין שווים ביקור בכל השנה: באביב יש פרחים מרהיבים; בסתיו הם מציגים שילוב של שלכת מרהיבה וחממות ענק מחממות; בחורף, לצד יתרונן של החממות הענקיות, יש גם את "גני חג המולד"; ובקיץ? "לילות בוטניים" הם נשף מרהיב בחברת הקקטוסים והעצים. 

לילה בוטני – 14 ו-15 ביולי בשעות הערב, בגנים הבוטניים (אתר

ויש עוד מסיבות... כמובן ברחובות ברלין

אבל הנשף בגנים הבוטניים עם אורותיו הצבעוניים אינו המסיבה היחידה שתוכלו להנות ממנה בברלין בחודש יולי 2023. 

חוץ מן האירוע הזה, רק מקצת ממסיבות הרחוב של יולי 2023: 

 • 3- ביוני -2 ביולי: פסטיבל תיבות נגינה בברייטשיידפלאץ
 • 1-11 ביולי: פסטיבל תרבות אפריקה באלכסנדרפלאץ 
 • עד 31 ביולי: יריד עם מתקני לונה-פארק ב-Zentraler Festplatz 
 • 14 – 17 ביולי : מסיבת רחוב ענקית בנמל טגל 
 • 16-31 ביולי: פסטיבל "ברלין צוחקת" באלכסנדרפלאץ
יריד קיץ בברלין בלי מתקנים
יריד קיץ מלא מתקנים

אמרתם מסיבות? מה עם טכנו?

גם ביולי המועדונים בברלין כמובן מארגנים מסיבות ב(כמעט) כל ערב, גם בימות השבוע ניתן להנות ממסיבות. מסיבות לערב המתאים לכם, מומלץ לחפש באתרים הבאים: 

באתרים האלה הזה גם ניתן לעיתים לרכוש כרטיס ל"רשימת האורחים" של המסיבה, מה שיצמצם את האפשרות לסינון בכניסה (אם כי לא מבטיח לגמרי כניסה) 

כידוע, מורשת המועדונים בברלין היא סוג של תרבות, ובחודש יולי תוכלו להשתתף באירועי תרבות ומסיבות שיחגגו "יומולדת" 31 למועדון טרזור האגדי – עם תערוכה, מופעים ועוד. 

טרזור31 – פרטים

בשבילי שופינג זו המסיבה הכי גדולה

אם אתם חובבי שופינג, יולי-אוגוסט זה החודש הנכון עבורכם. ב-31 ביולי תתחיל מכירת סוף העונה בברלין באופן רשמי, אבל גם לפני כן תוכלו למצוא הרבה סיילים ברחבי ברלין. 

קניות בברלין

יוני 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

יוני 2023 בברלין : 10 אירועים שאסור לפספס

יש המון מה לעשות בברלין בחודש יוני 2023, ואנחנו אספנו כמה אירועים חשובים שקורים ביוני – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין. אז למה אתם מחכים?

קראו : יוני 2023 בברלין – דברים שאסור לפספס! 

עשרה דברים שחייבים לעשות בברלין

פסטיבל מוזיקה ברחובות

ברלין הופכת ממש לעיר המוזיקה בחודש יוני 2023. לצד הופעות מדהימות של כמה מן האמנים המובילים בזירה הבינלאומית, תוכלו למצוא גם קונצרטים חינם ופסטיבל מוזיקה ברחובות! 

כן, ב-21 ביוני יתקיים פסטיבל Fete de la Musique – אלפי להקות ומוזיקאים מכל הסוגים, חלקם יותר חובבנים, חלקם ממש מפורסמים, יופיעו ברחבות שונות ברחבי העיר והכל בחינם – או במחיר רכישת שתייה בבית הקפה הסמוך! 

 • מידע על כל ההופעות תוכלו למצוא באתר הרשמי
 • פירוט מדויק של האירועים המתאימים לפסטיבל המוזיקה הבינלאומי 2023 בברלין, תוכלו למצוא בין היתר בבלוג "ברלימאמא" בסוף שבוע שלפני האירוע וכמובן גם מן המדריכים בטיולים הקבוצתיים שלנו בימים שלפני
 • ביום רביעי, 21 ביוני,  אנחנו מציעים את הטיול "המיטב של ברלין", שמכסה את האתרים המפורסמים ביותר; כמו גם את הטיול לעיר פוטסדם, שבה תוכלו להנות ממוזיקה, על רקע נופי הבארוק הרומנטיים. במידה ויהיה ביקוש, נוכל גם להציע גירסה מיוחדת של הטיול "ברלין האלטרנטיבית והעכשווית", שתתאים ממש לאירוע. 

הופעות מדהימות בברלין ביוני 23

ועוד אייטם אחד בתחום המוזיקה – כי פשוט יש כמות עתק של הופעות בברלין שישמחו כל חובב מוזיקה. 

 • 5 ביוני, וו טאנג קלאן בוולהיידה
 • 7 ביוני, טניישס די במצודת שפנדאו 
 • 8 ביוני, גוגול בורדלו בהאקסליז 
 • 21 ביוני, סליפנוט במרצדס בנץ ארנה 
 • 26 ביוני, פ!ינק באיצטדיון האולימפי 
 • 27 ביוני , מארון5 במרצדס בנץ ארנה

עוד הופעות ומוזיקה בברלין

לרקוד ברחובות בחינם

יש עוד אירועים חינם בברלין בחודש יוני 2022, כולל כמובן מספר מסיבות רחוב. הבולטות שבהן הן הפסטיבל לאיכות הסביבה בשער ברנדנבורג ב-4 ביוני ; ופסטיבל הג'ז של קרויצברג, ב-30 ביוני. חוץ מן האירועים הגדולים האלה, יהיו עוד הרבה אירועים יותר קטנים, שתוכלו לקרוא עליהם למשל בבלוג "ברלימאמא" או לשמוע עליהם מן המדריכ/ה שלכם. 

רחוב יצחק רבין בברלין, על רקע גלגל-ענק
רחוב יצחק רבין בברלין, על רקע גלגל-ענק במסיבת-רחוב ב"שדרות ה-17 ביוני" הסמוכות, המשמשות לעיתים קרובות למסיבות רחוב גדולות. צילום: רועי כהן

תות ותאילנד - אוכל של קיץ בברלין

על התות הברלינאי סיפרנו לכם כבר בסעיף העשירי של המדריך שלנו לאירועים במאי 2023 בברלין – אבל לצד ביקור בחוות התותים, אתם יכולים לחוות הרבה מאוד חוויות קולינריות בברלין עצמה. 

אחת מן החוויות היותר מעניינות הוא "השוק התאילנדי" – במדשאה באחד הפארקים של ברלין מתכנסות משפחות תאיות-ברלינאיות לפיקניק קהילתי בימים יפים אחרי צהריים. שמו התאילנדים לב, שהציבור אוהב לרכוש מהם אוכל תאילנדי, והפיקניק ההמוני הזה עבר חצי התמסדות, כולל פיקוח עירוני שמשגיח שהכל בסדר שם. אבל עדיין – השוק ספונטני לחלוטין ותלוי ברצון הסוחרות השונות מן הקהילה התאית בברלין. חוויה מדהימה! 

איפה? פרויסן-פארק, ליד תחנת Konstanzer Str 

מה חסר לנו ליד האוכל? בירה כמובן! ואכן יש הרבה בירה בברלין, וגני הבירה פתוחים כולם ביוני, המדריכים שלנו כמובן יוכלו לתת המלצות על גן בירה שווה לא רחוק מן המלון שלכם. 

בואו ללונה-פארק

לא רק מסיבות רחוב שכונתיות תוכלו למצוא בברלין בחודש יוני 2022 – יש גם ירידי ענק שבהם תוכלו למצוא מתקני לונה-פארק לצד דוכני משחקים. 

 • בין ה-26 במאי ל-11 ביוני יתקיים יריד שכזה ב-Bäkepark שבקצה רובע שטגליץ (הגעה: אוטובוס 186 מתחנת שטגליץ עד Promenadenstr) 
 • והחל מן ה-17 ביוני ועד סוף יולי, היריד נודד ל-Zentraler Festplatz (תחנת האוטובוס עם אותו שם)

עוד מידע על ירידים בברלין

 
יריד קיץ בברלין בלי מתקנים
לתפוס גלגל ענק: ירידים רבים בברלין ביוני 2023

להנות מחגיגה של אמנות

חובבי אמנות בהחלט יהנו מביקור בברלין בחודש יוני 2023!

 • ביום ראשון, 2 באפריל, יתקיים "יום ראשון של המוזיאונים" שבמסגרתו כמה עשרות מוזיאונים יציעו ביקור חינם כמו גם אירועים מיוחדים . 
 • במוזיאון ברבריני בפוטסדם תוכלו להנות מתערוכה על "השמש באמנות", שמשתמשת בצורה יפה באוסף המרשים של המוזיאון. את הביקור תוכלו לשלב עם הטיול שלנו לפוטסדם  (פרטים והרשמה
 • ב"נויה נאציונל-גאלרי" ממתינה לכם תערוכה של ענק אמנותי: הצייר הגרמני גרהרד ריכטר, עם "100 תמונות עבור ברלין" (כרטיסים)
 

בין היתר, תוכלו לראות את הרטרוספקטיבה של גרהרד ריכטר ב"נויה נאציונלגאלרי".

תוכלו גם לראות החל מן ה-11 ביוני תערוכה על תנועת ה"זצסיון" החשובה ועל קלימט, ליברמן ושטוק, והקשרים בהם ב"אלטה נאציונלגאלרי". 

בנוסף, יתקיימו בהקשר יותר עכשווי פסטיבל האמנות "48 שעות בנויקלן" ופסטיבל האמנות של פאנקו. 

 

הנויה נאציונלגאלרי

לעודד ולהתפעל מספורטאים מיוחדים

החל מן ה-17 ביוני תוכלו להנות מאירוע ספורט חד-פעמי ובינלאומי בברלין : משחקי ה"ספיישל אולימפיקס" Special Olympics, הם אולימפיאדת קיץ לספורטאים עם מוגבלויות נפשיות או אינטלקטואליות מכל העולם. גם לישראל יש נבחרת מכובדת שתוכלו לעודד, וזה כמובן בנוסף לצפייה בטקס הפתיחה, העברת הלפיד וכל הטקסים האולימפיים האחרים. 

 

לגלות מי יניף את הגביע

גם אם מצטמצמים לספורט גרמני, יש עדיין הרבה מה לראות, אפילו אם מצמצמים את הבחירה ל"כדורגל גברים גרמני", שכן ב-3 ביוני יפגשו באיצטדיון האולימפי של ברלין הקבוצות איינטרכט פרנקפורט ו-RB לייפציג, לגמר הגביע הגרמני בכדורגל

אם לא תצליחו להשיג כרטיסים לאיצטדיון, גם בכל באר ספורט תוכו להנות מן המשחק לצד אוהדים של אחת משתי הקבוצות. 

ספורט מתוק בברלין: שוקולטייה (מגדנאי) ב"ראוש" מייצר כדורגלן

לצפות בסרטים יהודיים מכל העולם

פסטיבל הסרטים היהודיים של ברלין וברנדנבורג חוגג השנה את שנתו ה-28 וכולל מגוון של סרטים יהודיים מכל העולם – כולל סרטי אימה יהודיים, מחווה לאיש הקולנוע ג'ק גרפיין, ריכוז של סרטים יהודיים מקנדה וגם מגוון של סרטים לרגל השנה ה-75 לעצמאות ישראל. 

במגוון בתי-קולנוע בברלין ובפוטסדם, 13-18 ביוני, האתר הרשמי

לעשות פלוס על תערוכת דיסני מיוחדת

לצד פסטיבל הסרטים היהודיים יש עוד אירוע חד-פעמי ייחודי ביוני 2023 בברלין שקשור לקולנוע: בין ה-9 ל-18 ביוני תוכלו לבקר בתערוכה אורקולית מיוחדת, לכבוד יובל ה-100 לחברת דיסני, תחת הכותרת Disney Wonder of Friendship, the Experience. 

הכניסה לתערוכה רק ברכישת כרטיסים מראש, ומומלצת רק מגיל 18 ומעלה. מתחת לגיל 18, יש להגיע בליווי מבוגר. 

מגיעים לברלין בתקופה אחרת?

 • מגיעים במאי לברלין? יש לנו כמובן רשימת המלצות לביקור במאי בברלין 
 • מגיעים ביולי לברלין? הציצו בטיפים החשובים לביקור בברלין בחודש יולי

מאי 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

מאי 2023 בברלין : 10 אירועים שאסור לפספס

ברלין שווה ביקור במיוחד בחודש מאי 2023, ואנחנו אספנו כמה אירועים חשובים שקורים במאי – כדי שתוכלו לתכנן טיול בברלין בצורה טובה יותר. אז היכונו לרשימה : מאי 2023 בברלין – דברים שאסור לפספס! 

תוכן עניינים

1. האחד במאי

אחד במאי בברלין
אירוע "חג הפועלים" ב-1 במאי ברובע קרויצברג בברלין, צילום של Asif Masimov (רישיון Share Alike)

ה-1 במאי הוא חג הפועלים הבינלאומי. בעבר, המשמעות הייתה הפגנות גדולות של איגודי העובדים, כמו גם של תנועות יותר רדיקליות. עדיין מתקיימות בעיר הפגנות ששייכות לקטגוריה, "לאיפה לא ללכת בברלין", אבל הן מיעוט. 

כדי למנוע מן ההפגנות היותר קיצוניות להפוך לאלימות, הוחלט לשנות את אופיין למסיבות רחוב, ובשנים האחרונות (שלפני הקורונה) הפך החג להיות סיבה טובה למסיבה. כמובן שאם תרצו, תוכלו עדיין למצוא הפגנות, אבל גם פסטיבלי רחוב. 

 • פירוט מדויק של האירועים המתאימים לאחד במאי 2022 בברלין, תוכלו למצוא בין היתר בבלוג "ברלימאמא" בסוף שבוע שלפני האירוע וכמובן גם מן המדריכים בטיולים הקבוצתיים שלנו בימים שלפני
 • אולי מיותר לציין, אבל החנויות סגורות גם ביום ראשון, 30 באפריל (כי הוא יום ראשון) וגם ביום שני, 1 במאי (בשל החג) 
 • באחד במאי עצמו, יום שני, אנחנו מציעים את הטיול "המיטב של ברלין", שמכסה את האתרים המפורסמים ביותר כמו גם את הסיור יהדות ברלין. במידה ויהיה ביקוש, נוכל גם להציע גירסה מיוחדת של הטיול "המלחמה הקרה, ברלין הקומוניסטית והחומה", שתתאים ממש לאירוע. 
 • אם אתם מגיעים לברלין לקראת סוף מאי 2022, כדי שתדעו שגם ה-18 במאי הוא יום שבתון שבו החנויות סגורות. מדובר בחג נוצרי שנקרא "חג העלייה השמיימה", שבברלין משמש תירוץ ל"יום האב". מכיוון שהוא מתקיים ביום חמישי, ברלינאים רבים כבר עושים גשר לסוף שבוע של ארבעה ימים עד יום ראשון, כולל מסיבות ואירועים. בנוסף, ביום ראשון, 28 במאי, וביום שני, 29 במאי החנויות סגורות בשל חג ה"פנטקוסט" (המקבילה הנוצרית לשבועות). גם בסוף שבוע ארוך זה, יש המון מה לעשות בברלין ועל כך בהמשך הרשומה. 

2. לבקר במוזיאונים בברלין בחינם: פעמיים במאי 22

ה-21 במאי הוא יום המוזיאונים הבינלאומי, והמשמעות היא, שמוזיאונים רבים בברלין יפתחו את שעריהם בחינם ויציעו פעילויות שונות. זאת, בנוסף ליום ראשון, 1 במאי 2022 – שהוא בחינם במוזיאונים רבים בברלין בתור יום ראשון, הראשון בחודש. 

בנוסף, בצ'קליסט של אתרי החובה במאי בברלין, אין ספק שכדאי לשים את מוזיאון הפרגמון, שבסוף אוקטובר יסגר לשיפוצים עד 2027. 

אי המוזיאונים - הטיולים של נדב בברלין
אי המוזיאונים - הטיולים של נדב בברלין

3. שבועות ו"פנטקוסט" - סיבה טובה לקרנבל

אחרי הפסקת-קורונה והגלייה לתקופת הקיץ, הקרנבל של ברלין חוזר לתקופה שבה הוא בדרך כלל מתקיים: חג ה"פנטקוסט" הנוצרי, המקבילה לחג השבועות היהודי, שבמקרה מתקיים השנה כמעט באותם תאריכים. 

החג מתקיים ב-28 וב-29 במאי (כלומר, יומיים אחרי שבועות). בשני הימים האלה החנויות סגורות, אבל לעומת זאת, תוכלו לעשות הרבה, כולל כמובן להשתתף בסיורים המודרכים שלנו ו… לחגוג בקרנבל. 

הקרנבל של ברלין, הקרוי גם "קרנבל תרבויות העולם", חוגג השנה בין ה-26 ל-29 במאי עם מסיבת רחוב עם מספר בימות בידור. ב-29 במאי תצא גם תהלוכת הקרנבל המפורסמת ברחובות מערב קרויצברג. 

קרניבל בברלין
רקדנים הודיים מסורתיים בתהלוכת הקרנבל של ברלין, צילום של Panic ברישיון CC BY-SA 3.0

4. ... עוד לא גמרנו עם חגי מאי בברלין

עוד חג נוצרי בחודש מאי, הוא "חג העלייה השמיימה", חג נוצרי שמתקיים ביום חמישי, 18 במאי. גם במקרה זה, החנויות סגורות ביום זה ומעבר לכך – צפו לעומס בחלק מאתרי התיירות, כי מדובר בעצם בסוף שבוע ארוך, מחמישי עד ראשון (החנויות פתוחות בשישי ושבת). 

החג בדרך כלל מצוין כ"יום האב" בגרמניה, אבל יש גם פעילויות קסומות אחרות – פסטיבל אבירים בנויקלן ופסטיבל פיות בבריץ, כך שכל צרכי הפנטזיה שלכם מסופקים. 

5. הופעות בולטות בברלין בחודש מאי 2023

 • אולי ההופעה החשובה ביותר של החודש היא שלוש הופעות: בין ה-8 ל-11 במאי ימלא אלטון ג'ון את המרצדס בנץ ארנה לא פחות משלוש פעמים
 • ב-1 במאי מופיעים סם סמית' במרצדס בנץ ארנה
 • לחובבי האינדי והרוק, ב-2 במאי יופיעו ה"ארקטיק מאנקיז" ב"מרצדס בנץ ארנה"; ב-26 במאי יופיע פיטר גבריאל בוואלדביהנה (בווידאו למטה תוכלו לראות הופעה שלו לפני תשע שנים באותו מקום ממש)
 • אוהבים מטאל? ב-5 במאי תוכלו לראות במרצדס ארנה את "סבטון
 • גם חובבי הג'ז יבואו על סיפוקם, למשל בהופעה של דיאנה קרול ב-8 במאי בטמפודרום 
 • אפילו חובבי הפאנק יכולים להנות מפסטיבל פאנק ב-18 עד ה-20 במאי ב-SO36 

6. ימי המכוניות הקלאסיות: חובה לחובבי "מועדון החמש"

אוהבים מכוניות ענתיקות? ב-6 וב-7 במאי יתקיים בברלין "פסטיבל המכוניות הקלאסיות", אותן מכוניות שבארץ נקראות "מועדון החמש". אתם כמובן יכולים לראות אותן בפעולה, לאורך הקודאם. 

חובבי רכבים? בברלין יש עוד כמה פעילויות מומלצות עבורכם: 

 • ביקור בחנויות הדגל של יצרני הרכב הגדולים, כולל "עולם המרצדס" וה"אוטומוביל פורום".
 • סיור מודרך עם מכוניות "טראבי" מזרח-גרמניות (ר' תמונה) או עם מכוניות מיוחדות אחרות – כפי שאנחנו מארגנים לפעמים לקבוצות אינסנטיב שבאות לבקר בברלין. כמובן שנוכל גם לארגן סיור פרטי מודרך עם רכב מיוחד בברלין (מרצדס אס, לימוזינה ארוכה וכו' – השמיים הם הגבול!).
 • לראות איך עושים רכבים – במפעל השקוף בדרזדן או בטיול יום לעיר וולפסבורג (יש למעשה גם אפשרות לביקורים במפעל אופנועים בברלין עצמה).
 • וכמובן הרמיסה לחובבי מכוניות "מועדון החמש".
מכוניות בברלין

7. תערוכות מומלצות בברלין בחודש מאי 2023

בחודש מאי תוכלו להנות משני ימים שונים שבהם המוזיאונים יהיו בחינם. תוכלו לבקר ללא תשלום בתערוכות שונות במסגרת יום ראשון של המוזיאונים ביום ראשון, 7 במאי ; ושוב ביום המוזיאונים הבינלאומי, ביום ראשון, 21 במאי. 

חובבי העיצוב כמובן לא ירצו לפספס את שבוע העיצוב של ברלין , בין ה-8 ל-17 במאי (פרטים)

8. לחגוג במסיבות רחוב וירידים במאי

כבר באפריל זה התחיל ובמאי 22 זה ממשיך – מפל של מסיבות רחוב וירידי חוצות שהם בילוי חינם ברלינאי עממי.

כמובן שה-1 במאי הוא מסיבת רחוב עצומה (ר' למעלה בסעיף 1), אבל גם אחריו יש המון אירועים. 

בין הירידים שכבר פורסם שיתקיימו: 

 • החל מן ה-26 במאי תוכלו להנות מ"שבועות שטגליץ", יריד קיץ עם מתקנים ברובע שטגליץ. 
 • ב-13-14 במאי יתקיים פסטיבל האספרגוס הברלינאי ברובע שונברג. על עונת האספרגוס שמשגעת את הבלרינאים תוכלו לקרוא קצת בעצות שלנו לאפריל 23 בברלין
 • ב-6/7 במאי תוכלו לבקר ב"דומאנה דאהלם" ליריד אביב

פרטים מדויקים יותר על הירידים בחודש מאי 22 תוכלו לקבל מן המדריכ/ה בטיולים בברלין, או לקראת סוף השבוע, בבלוג ברלימאמא

יריד קיץ בברלין בלי מתקנים

9. לצאת לחיק הטבע של ברלין

האביב מתבטא במגוון צבעים. כבר המלצנו באפריל על פריחת הדובדבן בברלין – השנה היא התחילה מוקדם בתחילת-אמצע אפריל, כך שסביר שבמאי תוכלו לראות רק את שלהי פריחת הדובדבן בברלין – אבל היא עדיין שווה ביקור. 

בפארקים, ביערות ובמקומות אחרים בברלין תוכלו לראות ניצני פריחה, חיות בר וטבע מתעורר. בפארקים מסוימים גם יחגגו את הפריחה בצורה בולטת במיוחד. ב"גני העולם" של ברלין יחגגו במיוחד ב-14 במאי 2023. 

ב"גני בריץ" שבנויקלן יקיימו תערוכת צבעונים. המועדים המדויקים שלה תלויים במזג האוויר במאי, אך סביר שתתקיים במאי 2023. 

פריחת הצבעונים
פרחי צבעונים בתערוכה בגני בריץ

10. להיזכר בטעם של התותים

במאי מתחיל בציר תות השדה באזור ברלין וזה תירוץ מצוין לבקר ב"כפר התותים של חברת Karls" שנמצא בעיירה אלסטל, מרחק קצר מברלין. בכפר תוכלו למצוא – מעבר להדגמות חיות על הכנת ריבה או סוכריות מתות-שדה, גם מתקני שעשועים שונים – כולל רכבת הרים ומגלשות ענק, והכל במחירים מאוד זולים (או אפילו בחינם). כמובן, יש אפשרות לרכוש ממוצרי "קארל" (ריבת תות טבעית וטעימה מאוד וכדומה). פתוח כל השבוע, הכניסה חופשית – יש לשלם על חלק מן המתקנים . 

כתובת: Zur Döberitzer Heide, 1, 14641 Elstal

איך מגיעים: אנחנו יכולים לארגן שאטל, שיכול גם לשלב את אאוטלט המותגים; אבל יש גם אוטובוס ציבורי מתחנת "צואולוגישר גארטן" וקארלס אפילו נותנים שובר לכוס קפה חינם למי שמגיע עם התחבורה הציבורית! (יש להפעיל תוכנת תרגום כמו "גוגל טרנסלייט" כדי לקרוא) 

ועוד פעם – רשימת האירועים בקצרה: 

 1. האחד במאי בברלין – איפה לחגוג (עוד פרטים על חגים ומועדים במאי בברלין
 2. מוזיאונים בחינם (עוד על תערוכות מומלצות ומוזיאונים בברלין)
 3. פנטקוסט וקרנבל תרבויות העולם בברלין (עוד פרטים על חגים ומועדים במאי בברלין
 4. לא גמרנו עם החגים… "חג העלייה השמיימה" ב-18 במאי (עוד פרטים על חגים ומועדים במאי בברלין
 5. הופעות בברלין במאי 2023  (לעוד מופעי מוזיקה בברלין)
 6. ימי המכוניות הקלאסיות 
 7. תערוכות מומלצות ושבוע העיצוב של ברלין (עוד לכתבה, תערוכות מומלצות בברלין
 8. מסיבות רחוב וירידים בברלין במאי 23
 9. חיק הטבע (עוד על טיולי טבע בברלין)
 10. לזלול תותים 
רכבת ההרים בכפר קארל, שימוש ברשות בצילום יח"צ של קארלס, © Karls Markt OHG
גרפיטי בברלין - הטיול האלטרנטיבי - הטיולים של נדב בברלין

אפריל 2023 בברלין: דברים שאסור לפספס

אפריל 2022 בברלין : 10 דברים שחשוב לדעת

מה נוכל להציע לכם בביקור בברלין בחודש אפריל 2023? הרבה! 

ברשימה הארוכה הבאה תמצאו פירוט של כמה מן האירועים, אבל לנוחותכם, הוספנו גם לינקים למעלה לסיכום אירוע בודד, כך שלא תצטרכו לגלול עד למטה אם מעניין אתכם רק דבר מסוים. 

 1. פסחא בברלין (סיכום המידע על חג הפסחא בברלין)
 2. פסח בברלין (סיכום המידע על פסח בברלין)
 3. חצי המרתון של ברלין (סיכום המידע על אירועי ספורט בברלין)
 4. ירידים ושעשועים בברלין בחודש אפריל (סיכום המידע על יריד האביב בברלין)
 5. עונת האספרגוס בברלין (לעוד מידע על קולינריה בברלין, לאו דווקא בהקשר האספרגוס)
 6. פריחת הדובדבן בברלין (לעוד מידע על לקראת ביקור בטבע בברלין)
 7. תערוכות מעניינות בברלין בחודש אפריל 2023 (עוד מידע על תערוכות מומלצות בברלין)
 8. הופעות וקונצרטים חשובים באפריל 23 בברלין (עוד על קונצרטים בברלין)
 9. ספורט עולמי בברלין בחודש אפריל (ספורט בברלין)
 10. ונקנח עם מתוק: אירועי אוכל בברלין בחודש אפריל 23 

1. לראות את העיר בפסחא

פסחא איסטר ברלין
מסורות חג הפסחא בברלין: ביצים צבועות בסגנון המיעוט הסורבי (שבאזור השפרה-וואלד ליד ברלין). צילום חופשי : piqsels

לא רק "לנו" יש חג באפריל, גם לנוצרים – חג הפסחא. החג מתקיים ב-9-10 באפריל, וביום שישי, 7 באפריל, מתקיים יום אבל של "לפני הפסחא" (שנקרא "יום שישי הטוב"). בשלושת הימים האלה החנויות סגורות . כל השאר פתוח – יש תחבורה ציבורית, יש מוזיאונים, האטרקציות פתוחות ויש אפילו אירועים מיוחדים לקראת החג. 

לרגל הפסחא מתקיימים בברלין שוקי פסחא שבהם מוכרים ביצים צבעוניות, ממתקים, חפצי מלאכת יד וגם "סתם" שמונצץ שמוכרים בשווקים מסוג זה. בחלקם – כמו ביריד האביב של ברלין – יש גם מתקני שעשועים. 

מי שמבקר בברלין עם ילדים ירצה אולי גם לבקר ביריד האבירים/ ימי הביניים שמתוכנן בין ה-8 ל-10 באפריל במצודת שפנדאו.

גם חובבי המוזיקה יבואו על סיפוקם – מקונצרטים "סטנדרטיים" באולמות ובכנסיות הברלינאיות לרגל חג הפסחא, ועד לקונצרט מיוחד שמתקיים רק בחגים: קונצרט במגדל הפעמונים של "בית תרבויות העולם" ב-9 וב-10 באפריל (ואפילו בחינם) 

2. פסח בברלין

הקהילה היהודית חוגגת את חג הפסח ואת ליל הסדר, כנהוג בגולה, בשני ערבים ("יום טוב שני של גלויות"). לחלק מלילות הסדר ניתן להצטרף גם כתיירים ברלינאים, ובראשם ליל הסדר של בית חב"ד באלכסנדרפלאץ עם הרב נתן צוקרמן ורעייתו המקסימה אורית.  אפשרות אחרת היא לנסות לתאם ליל סדר באחד מבתי הכנסת של ברלין, או במקומות אחרים שעשויים להציע ליל סדר גם לתיירים בברלין (עוד מידע על איך לחגוג חגים יהודיים בברלין)

3. חצי המרתון של ברלין

חצי המרתון של ברלין יוצא לדרך ב-2 באפריל וכולל מרוצים לאצנים "רגילים", כמו גם למחליקים על רולרבליידס ולשועטים על כסאות גלגלים ואופני-יד (אופניים שמיועדים לאנשים משותקים ברגליהם, שמופעלים אך ורק ע"י הידיים). ביום לפני כן יתקיימו "מירוצי הבמבינים" לילדים. 

חצי המרתון של ברלין

אוהבים לרוץ? קראו את הכתבה שלנו על ריצה בברלין

ריצה בברלין

4. ירידים ושעשועים ברחבי ברלין

עד 1 במאי תוכלו לבקר בתערובת של מתקני שעשועים, דוכני אוכל ובידור המוניים. הכניסה לאירוע – בד"כ בחינם; המתקנים בתשלום

כתובת: Kurt-Schumacher-Damm 207 13405 Berlin 

למידע על עוד ירידים ואירועי חוצות בברלין

יריד קיץ בברלין בלי מתקנים

5. עונת האספרגוס

הברלינאים עדיין חיים לפי עונות של ירקות ופירות שחשובים למטבח שלהם : האביב עם האספרגוס הלבן, הקיץ עם התותים, הסתיו עם דלעות ופטריות והחורף – עם ממתקי חג המולד. 

עונת האספרגוס היא עניין גדול בברלין, ובכל מסעדה שמכבדת את עצמה, אפילו כאלו שבכלל לא מתמקדות במטבח אזורי, תמצאו מנות עם אספרגוס. הקלאסיקה היא אספרגוס לבן עם רוטב הולנדייז, בד"כ עם תפוחי אדמה ליד. המנה כל כך אהודה בגרמניה בעונה הזו, שתעשיית המזון משווקת גם הולנדייז טבעוני, לטובת הנמנעים ממזון מן החי. 

אבל מעבר לקלאסיקה, מי שיתאהב בירק השנוי במחלוקת, יוכל למצוא אותו אפילו ב… גלידה (בכמה וכמה מן הגלידריות המובילות בברלין) 

חובבי הקולינריה יכולים גם: 

אספרגוס לבן., המעדן הברלינאי השנוי במחלוקת

6. פריחת הדובדבן בברלין

מתי פריחת הדובדבן בברלין? קשה לדעת מראש אבל מתישהו באמצע-סוף אפריל מתחילה פריחת הדובדבן. אפשר למצוא עצי דובדבן פורחים בכל ברלין, אבל בעקבות החלטה יפאנית לעטר את תוואי החומה עם עצי דובדבן, ניתן בתקופה הזו להנות מ"סאקורה" ברלינאית מדהימה במקומות רבים שבהם עברה החומה. אל תפספסו, במיוחד אם אתם חובבי אינסטגרם

פריחת הדובדבן בברלין - בבית העלמין היהודי של וייסנזה

7. אמנות בלי סוף

חובבי האמנות יוכלו להתענג על "סוף השבוע של הגלריות" בסוף אפריל (28 – 30 באפריל), שכולל פתיחות תערוכות ואירועים מיוחדים בעשרות גלריות ברלינאיות. 

מעבר לכך, קיימות מספר תערוכות מעניינות:

 • ביום ראשון, 2 באפריל, יתקיים "יום ראשון של המוזיאונים" שבמסגרתו כמה עשרות מוזיאונים יציעו ביקור חינם כמו גם אירועים מיוחדים . 
 • במוזיאון ברבריני בפוטסדם תוכלו להנות מתערוכה על "השמש באמנות", שמשתמשת בצורה יפה באוסף המרשים של המוזיאון. את הביקור תוכלו לשלב עם הטיול שלנו לפוטסדם שמתחיל שוב לצאת ב-1 באפריל (פרטים והרשמה
 • ב"נויה נאציונל-גאלרי" ממתינה לכם תערוכה של ענק אמנותי: הצייר הגרמני גרהרד ריכטר, עם "100 תמונות עבור ברלין" (כרטיסים)
 
מעדיפים לחטט בעצמכם אחרי אמנות מעניינת? חוץ משוקי הפשפשים הקבועים של ברלין, ב-22 באפריל תוכלו גם לבקר בעשרות חנויות תקליטים קלאסיות במסגרת "יום התקליט" ולנסות למצוא אלבומים נדירים או כאלה עם עטיפה מעניינת במיוחד. 

8. לפזז לצלילי המוזיקה

כמובן שיום חנויות התקליטים מביא אותנו לנושא הבא – כמה וכמה הופעות של אמנים מן השורה הראשונה מגיעות לברלין באפריל. בין הקונצרטים בברלין באפריל 22: 

 • טורי איימוס תופיע ב"טמפודרום" ב-10 באפריל 
 • ובאותו יום יופיעו ה"אילז" ב"וורטי מיוזיק הול" 
 • ב-26 באפריל תוכלו לשמוע את סטיב האקט ב"וורטי" 
 • ואפילו אמנים ישראלים תוכלו לראות בברלין… אורפנד לנד מופיעים ב"קסיופיאה" ב-16 באפריל והכרטיסים עולים (רק) 30 אירו 
המוזיקאית ליז ברק מופיעה במסגרת טיול פרטי מיוחד שלנו - הטיולים של נדבב בברלין

9. ... או להנות מן הצליל "גווווול"!

גם "הרטה" וגם "אוניון" משחקות בבונדסליגה, עם חמישה משחקים שהשתיים מארחות בסופי השבוע השונים. 

כמו כן, תוכלו לראות משחק של הנבחרת הלאומית של גרמניה בכדוריד (30 באפריל).

ב-22-23 באפריל יתקיים עוד אירוע מרגש – מירוץ מכוניות "פורמולה אי" בטמפלהופר פלד.

חובבי רכבים? בברלין יש עוד כמה פעילויות מומלצות עבורכם: 

 • ביקור בחנויות הדגל של יצרני הרכב הגדולים, כולל "עולם המרצדס" וה"אוטומוביל פורום".
 • סיור מודרך עם מכוניות "טראבי" מזרח-גרמניות (ר' תמונה) או עם מכוניות מיוחדות אחרות – כפי שאנחנו מארגנים לפעמים לקבוצות אינסנטיב שבאות לבקר בברלין. כמובן שנוכל גם לארגן סיור פרטי מודרך עם רכב מיוחד בברלין (מרצדס אס, לימוזינה ארוכה וכו' – השמיים הם הגבול!).
 • לראות איך עושים רכבים – במפעל השקוף בדרזדן או בטיול יום לעיר וולפסבורג (יש למעשה גם אפשרות לביקורים במפעל אופנועים בברלין עצמה).
 • וכמובן הרמיסה לחובבי מכוניות "מועדון החמש".
אנחנו יכולים גם להדריך עם טראבי!
מדריכות ומדריכים בטיולים של נדב מתכוננים לטיול כיף לקבוצה במכוניות ה"טראבי" המזרח גרמניות

10. חמים וטעים בברלין באפריל 23

לא משנה מתי תגיעו בחודש אפריל לברלין, ישנם מספר אירועי אוכל וקולינריה ששווה להזכיר. 

 • שווקי איכרים ומעדנים: ב(כמעט) כל יום יש ברחבי העיר שווקי איכרים, שאלו את המדריכים שלנו מה יש בימים ספציפיים באזור
 • שווקי אוכל רחוב: בימי חמישי בערב ב-Markthalle IX ; בימי ראשון בקולטורבראווריי ובמאוורפארק
 • שווקי אוכל מקורים: "מניפסטו" בפוטסדמר פלאץ (בכל יום כולל ראשון); השוק בפפברג 
 • ב-1 באפריל: מבצע האוכל האיטלקי "Real Italien Food" 
 • בכל יום: הטיול הקולינרי שלנו כטיול פרטי בברלין
 • אנחנו מעדכנים דרך קבע בדף הפייסבוק שלנו ואמצעים אחרים על אירועי אוכל מעניינים
טיול קולינרי בברלין

טעות בחודש?

גרפיטי בברלין - הטיול האלטרנטיבי - הטיולים של נדב בברלין

מרץ 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

מרץ 2022 בברלין : 10 דברים שאסור לפספס

כבר מרץ. ברלין קרה עדיין אבל מלאה באירועים חמים ומעניינים עבורכם

ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים במרץ 2023 בברלין – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין

קראו : מרץ 2023 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה לברלין! 

 1. שבתון ב-8 במרץ – יום האישה הבינלאומי 
 2. פורים בברלין במרץ 2023 
 3. מופעי מוזיקה בברלין במרץ 2023
 4. יום ראשון בברלין בחודש מרץ 
 5. תערוכות שאסור לפספס בברלין בחודש מרץ
 6. לונה פארק בברלין בחודש מרץ 2023 
 7. ספורט בברלין במרץ 23: כדורגל, כדורסל אבל גם אופנועים על הקרח! 
 8. לרקוד מסביב לשעון בברלין
 9. שעון קיץ? 
 10. חורף בברלין: זמן מעולה להתפנק

1. יום האישה הבינלאומי בברלין - 8 במרץ

קולאז' נשים ברלינאיות

יום רביעי, ה-8 במרץ 2023 הוא יום האישה הבינלאומי. בברלין מדובר ביום חג רשמי. המשמעות עבורכם, התיירים, היא בעיקר שהחנויות תהיינה סגורות ביום זה. מוזיאונים, תחבורה ציבורית, בתי קפה או מסעדות – כולם יהיו פתוחים. 

לכבוד יום האישה הבינלאומי הכנו עבורכם סיור עצמאי חינם בברלין בעקבות נשים ברלינאיות 

אנחנו כמובן נציע כבכל יום רביעי, את הסיור המיטב של ברלין, מהרו לרכוש כרטיסים

2. פורים בברלין

פורים השנה נופל ממש על יום האישה ולכן לא מפתיע שאפשר בכיף לחגוג פורים בברלין; אחרי הכל, יש יום חופש. 

המסיבה המרכזית היא המסיבה האגדית Karneval de Purim שתתקיים השנה בלא פחות ממועדון הקיטקט, שגם בימים כתיקונם מלא בתחפושות. כרטיסים למסיבה ניתן לרכוש מראש בקישור הבא.

כמובן שגם צפויים אירועים לכל המשפחה וגם אירועים דתיים, כמו הקראת המגילה בבתי הכנסת של ברלין.

מסיכות ב-Masken World
מסיכות בחנות "עולם המסיכות"

3. הופעות גדולות במרץ 2023 בברלין

 • חובבי הרוק יוכלו להנות מיאנגבלאד (וולודרום, 1 במרץ); מונסקין (מרצדס בנץ, 6 במרץ)

 

 • אם אתם יותר בקטע של R&B, תוכלו לראות ב-1 במרץ את כריס בראון במרצדס בנץ ארנה 

 

 • תוכלו גם להתרגש מפסקול הארי פוטר ואבן החכמים במרצדס בנץ ארנה (12 במרץ), או מקולו המלטף של מייקל בובלה ב–18 במרץ באותו מקום

 

 • ואם סתם בא לכם קצת לצחוק, בכל זאת, פורים בברלין? וירד אל ינקוביק יופיע ב-5 במרץ באדמירל-פאלאסט 

חוץ מזה,

 • בכמעט כל אחד מימי חודש מרץ 2023 תוכלו להנות מן המופע ארייז (Arise), מופע מרהיב של ריקוד ואקרובטיקה ב"פרידריך-שטאט-פאלאסט" (כרטיסים
 • עוד מופע מרהיב ומבדר הוא הבלו מן גרופ. (כרטיסים)
דיויד בואי בברלין

4. לחוות יום ראשון ברלינאי

מתחילים את הבוקר המאוחר בבראנץ' מפנק באחד מבתי הקפה הרבים שמציעים "בראנץ' של יום ראשון" וממשיכים לכמה מעשרות שוקי הפשפשים שפזורים ברחבי העיר. כשהרעב מכרסם, אפשר לבקר בשוק אוכל הרחוב של ה"קולטורבראווריי", או סתם לעשות עצירה באחת מן המסעדות והגלידריות של העיר. לקראת סוף היום – לקנות בקבוק ב"שפעטי" ולשבת לראות את השקיעה מאחד הגשרים. 

גשר אוברבאום בין פרידריכסהיין לקרויצברג בברלין

5. תערוכות שאסור לפספס בברלין בחודש מרץ

איזה מוזיאונים אסור לפספס בברלין? אפילו אם אתם מחזיקים מעצמכם לא חובבי מוזיאונים – סביר שיש מוזיאונים שיעניינו אתכם ויכולים להיות גם פתרון מעולה ליום עם מזג אוויר פחות נעים בברלין.

יש למשל מוזיאון ריגול ויש מוזיאון אשליות; יש מוזיאון משחקי מחשב ויש מוזיאון לאוכל הכי מגעיל בעולם.

כמה המלצות לתערוכות בברלין בחודש מרץ 2023:  

 • מוזיאונים בחינם: ביום ראשון, הראשון של החודש (במקרה של מרץ, יום ראשון, 5 במרץ), עשרות מוזיאונים פתוחים בחינם
 • אמנות עכשווית: מוניקה בונבינצ'י ב"נויה נאציונלגאלרי", עד סוף אפריל (כרטיסים
 • אמנות קלאסית: "נשים בעולם האמנות האיטלקי, 1400-1800" ב-Kupferstichkabinett
 • צילום: חודש הצילום האירופי, עם תערוכות צילום (פרטים)
 • אמנות עתיקה: שטיחים ורקמה מן האימפריה העות'מנית במוזיאון הפרגמון (כרטיסים, עד 16 באפריל), ששווה לראות אותו גם פשוט בשביל מוצגי הקבע המרשימים
 • קולנוע ואימה: נוספראטו ב"אוסף שארף גרסטנברג" (כרטיסים), עד 23 בארפיל 
 • אמנות באור: "דארק מטר" (כרטיסים); או הפחות ידועה – "Lighthouse of Digital Art" (כרטיסים

6. לעלות על המתקנים ב"יריד האביב"

אם אתם חובבי לונה פארק – הנה אטרקציה שכדאי לא לפספס. בברלין מתקיימים מדי עונה ירידים עונתיים שכוללים מתקני שעשועים, דוכני אוכל ובידור מכל מיני סוגים. ב-24 במרץ יפתח "יריד האביב". עד 1 במאי תוכלו לבקר בתערובת של מתקני שעשועים, דוכני אוכל ובידור המוניים. הכניסה לאירוע – בד"כ בחינם; המתקנים בתשלום

כתובת: Kurt-Schumacher-Damm 207 13405 Berlin 

יריד קיץ בברלין בלי מתקנים

7. ספורט בברלין במרץ 2023

תוכלו כמובן גם לצפות באירועי ספורט גדולים בחודש מרץ 2023 בברלין. בין היתר חובבי הספורט יוכלו כמובן לראות משחקי בית של הרטה ברלין (11 במרץ); אוניון ברלין (4 ו-19 במרץ); אלבה ברלין מן הכדורסל ואפילו של קבוצת ההוקי קרח העירונית. 

חוץ מזה, ב-30 במרץ מתקיימת ה"פרמייר ליג" של ספורט הדארטס, במרצדס בנץ ארנה, הזדמנות לראות מובילים בתחום בלייב (פרטים)

מוקדם יותר במרץ (3/4 במרץ) מתקיים מרוץ האופנועים על הקרח, ה-EisSpeedway במרחב ההחלקה על הקרח של וילמרסדורף (פרטים

8. מסיבות כל השבוע בברלין בחודש מרץ 23

נמשיך מתחום הספורט למקום שבו באמת מזיעים – במועדון! ניתן למצוא מסיבות במועדונים בכל ערב. יש מסיבות בברלין גם בימות החול, אם כי כמובן המסיבות בסוף השבוע מסעירות וגדושות יותר. 

 • מסיבה בולטת בימי שני: Hungry Monday, ליין קבוע ב"אלטה קנטינה" (היפהופ, האוס, רנב) 
 • מסיבה בולטת בימי שלישי: Super Tuesday, ליין קבוע בקסיופיאה (שנות ה-80, קלאסיקות דיסקו, היפהופ)
 • מסיבה בולטת בימי רביעי: Symbiotikka בקיטקט (טכנו, קראו בפירוט באתר המועדון  את קוד הלבוש הנדרש)  
 • בימי חמישי תוכלו לקפוץ לקריאוקי ב-Monster Ronson , זה ממש לא מה שאתם (אולי) חושבים על קריאוקי
 • וכמובן, בסופי שבוע (שישי/שבת וקצת גם בראשון) יש מסיבות לכל טעם מוזיקלי, לכל גיל ולכל סוג לבוש. אתם יכולים כמובן לבדוק מסיבות, כמה ימים לפני, באתר RA או באתר 030

9. להחליף את השעון

ב-25 במרץ מחליפה ברלין לשעון קיץ. מי שממש רוצה לחוש את השינוי המסעיר, יכול להגיע ל"שעון העולם" באלכסנדרפלאץ ולראות איך הוא משתנה

שעון זמן העולם

10. אבל עדיין להנות משאריות חורף

עדיין אפשר להחליק על הקרח בכמה מקומות עד סוף מרץ, ולפעמים גם יורד שלג ואפשר פעם אחת עוד להשתמש במזחלת. 

עוד כמה טיפים כלליים: 

 • אם מתלבשים היטב (כמו שצריך), אין שום בעייה להסתובב בחוץ ולטייל בברלין. 
 • לתכנן הרבה מוזיאונים ואטרקציות בתוך חללים סגורים. 
 • לשתות הרבה יין מתובל (Glühwein), או להסתפק בשוקו חם או תה בוטיק (המדריכים שלנו כמובן יראו לכם היכן!) 
 • ללכת לספא חם עם סאונות, או לחממות הגנים הבוטניים, שתמיד כיף ללכת אליהן, אבל בחורף הן מוסיפות אפקט כניסה לעולם טרופי בתוך השלג שמסביב

פה תוכלו למצוא עוד טיפים, כיצד להתמודד עם הקור של החורף הברלינאי

כמובן, מזג האוויר לא מונע מאיתנו להוציא טיולים מודרכים בברלין. 

מגיעים לברלין בחודש אפריל 2022?

פה תוכלו למצוא את כל המידע על אירועים ודברים שחשוב לדעת לקראת טיול בברלין באפריל 2023

ואם אתם מגיעים בחודש פברואר 2023 לברלין – יש לנו רשימה של המלצות לפברואר 23 בברלין

צלם משתתף בפסטיבל האורות

פברואר 2023 בברלין: דברים שכדאי לעשות

פברואר 2023 בברלין : מה קורה בפברואר בברלין

ינואר עבר חלף לו – פברואר מסמן את החודש של פסטיבל הסרטים – אבל גם מי שאינו חובב קולנוע ימצא הרבה מה לעשות בברלין בחודש פברואר 2023! 

ברשימה הבאה תוכלו למצוא את האירועים הכי חשובים שקורים בפברואר 2023 בברלין – על מנת לעזור לכם לקראת ביקור בברלין

קראו : פברואר 2023 בברלין – טיפים חשובים לקראת נסיעה לברלין! 

 1. פסטיבל הקולנוע של ברלין – סיבה טובה לבקר בברלין בפברואר 23 
 2. הזדמנות לחוות אתלטיקה בינלאומית בברלין בפברואר, ואפילו לא להתקרר!
 3. איך לחגוג את ולנטיין בברלין – ברלין הרומנטית
 4. מכירות סוף העונה בברלין בפברואר 2023 – חובה על חובבי השופינג! 
 5. מופעי מוזיקה בברלין בפברואר 2023
 6. תערוכות שאסור לפספס בברלין בחודש פברואר
 7. פעלולים מרהיבים בפברואר 2023 בברלין 
 8.  חורף בברלין: זמן מעולה להתפנק
 9. הוא שוב אכל פירות יבשים – גירסת ברלין
 10. קרנבל 

1. לתפוס אבק כוכבים (וסרטים נדירים) בפסטיבל הקולנוע של ברלין

פסטיבל הקולנוע של ברלין הוא אחד מן הדברים העיקריים שיש לעשות בברלין בפברואר 2023. הפסטיבל כולל מספר רב של מסגרות שונות. יש סרטים הוליוודיים גדולים שמשתתפים בתחרות על הפרס המרכזי, "דב הזהב". יש לצד זאת גם מסגרות שכוללות סרטי אינדי ושוליים שיהיה קשה לתפוס בבתי קולנוע רגילים. יש אפילו מסגרת של פסטיבל סרטי ילדים ונוער, עם חבר שופטים בגילאים המתאימים. 

כמובן, פסטיבל הסרטים של ברלין גם מאפשר לראות כוכבים על השטיח האדום, או להתחכך בהם במסעדות ובמועדונים. לצד הפסטיבל יש גם השקות, מסיבות וסתם שוק אוכל רחוב באזור המרכזי של הפסטיבל. 

התכנית המלאה של הפסטיבל תפורסם ב-7 בפברואר באתר פסטיבל הסרטים של ברלין 

סמל הברלינאלה (יח"צ)

2. תחרות הספורט ISTAF indoors - אתלטיקה בינלאומית בברלין בפברואר 23

אירוע בברלין בחודש פברואר 2023 שאסור לחובבי ספורט לפספס: טורניר הספורט ISTAF Indoors! 

תחרות הספורט ISTAF מושכת אליה כמה מן הכוכבים הבינלאומיים הגדולים של ענף האתלטיקה. והכי נוח? כל הטוב הזה מתקיים בתוך אולם סגור, ב-Mercedes-Benz Arena – שהופכת לאולם ספורט ענק מספיק לקפיצות במוט, מרוצי משוחות ואפילו זריקת דיסקוס. 

ה-ISTAF, צילום של המארגנים

3. יום ולנטיינז בברלין: רומנטיקה בפברואר 23

אולי קר בפברואר, אבל גם בקור הזה תוכלו לבלות בילוי זוגי ורומנטי בברלין. 

ברלין יכולה להיות יעד מעולה לזוגות. בין היתר תוכלו לבקר במקומות הבאים: 

 • לשכור סירה או לקחת שייט בברלין על אגמים ונהרות 
 • קומת המכירה של בית-המקדש השוקוהולי Rausch כולל שוקו חם איכותי במיוחד
 •  החממות של הגנים הבוטניים מאפשרות בילוי בטבע, אבל בלי לקפוא…
 • שכונת ריקסדורף הציורית בנויקלן או העיר העתיקה של שפנדאו מהוות רקע רומנטי במיוחד
 • וכמובן, ביקור בארמון שרלוטנבורג או בארמנות האחרים של ברלין
 • ואם אתם יותר לכיוון הרומנטי ההוא – ברלין מציעה בילוי במאות מועדונים ובארים, בכל יום בשבוע 

עוד כמה רעיונות לביקור רומנטי בברלין: 

ברלין לאוהבים
מקומות רומנטיים בברלין

4. קניות בברלין: מבצעי סוף עונת החורף בפברואר 23 בברלין

גם בלי רומנטיקה בכלל, מי שאוהב שופינג יאהב את העובדה שבחודש פברואר 2023 מתקיימות מכירות סוף עונת החורף בברלין. 

המבצעים מסומנים בברלין בסימון WSV (ראשי תיבות של "מכירות סוף עונת החורף") והמבצעים בדרך כלל מתחילים ביום שני, 30 בינואר, ולמשך כשבועיים עד ה-12 בפברואר. צפויות הנחות נרחבות, בעיקר בתחומי הביגוד. 

עוד מידע על קניות בברלין: 

קניות בברלין

5. הופעות בברלין בחודש פברואר 2023

הופעות רבות בשמי ברלין במהלך ביקור בחודש פברואר 2023: 

 • בכמעט כל אחד מימי החודש תוכלו להנות מן המופע ארייז (Arise), מופע מרהיב של ריקוד ואקרובטיקה ב"פרידריך-שטאט-פאלאסט" (כרטיסים
 • עוד מופע מרהיב ומבדר הוא הבלו מן גרופ. (כרטיסים)

בתחומי המוזיקה

 • ב-16 בפברואר יופיע במרצדס בנץ ארנה לואיס קפלדי ; יומיים אחריו יופיע באותו מקום ג'ורג' עזרא ; אבל זאת כנראה רק הקדמה לבואו של רובי ויליאמס שממלא את הארנה שני ערבים ברציפות – 20+21 בפברואר; ולקינוח – ב-28 בפברואר: ליזו
 • אתם יותר בקטע של אינדי, רוק ומטאל? בברלין יופיעו בפברואר "בולט פור מיי ולנטיין" (5 בפברואר, ורטי); "הקוקס" (14 בפברואר, ב-Columbiahalle); ה"פיקסיז" (26 בפברואר בקולומביה-האלה), ועוד 
 • למעדיפים משהו יותר קברטי, בניחוח שנות ה-20: מקס ראבה יופיע במספר ערבים ב-Admiralspalast

6. תערוכות שאסור לפספס בחודש פברואר בברלין

בברלין יש כמות עתק של מוזיאונים – אפילו ברלינאי חובב מוזיאונים לא יספיק לראות את כולם. גם תיירים שבדרך כלל אומרים שהם "לא בקטע של מוזיאונים" יאהבו חלק מן המוזיאונים. אחרי הכל, יש מוזיאון ריגול ויש מוזיאון אשליות; יש מוזיאון משחקי מחשב ויש מוזיאון לאוכל הכי מגעיל בעולם. ויש כמובן גם כמה תערוכות שכדאי לא לפספס: 

 • אמנות עכשווית: חתן פרס ישראל מיכה אולמן ב-St. Matthäus-Kirche שבקולטורפורום, עד ה-19 בפברואר (כניסה חופשית) ; ומוניקה בונבינצ'י ב"נויה נאציונלגאלרי" הסמוכה (כרטיסים
 • אמנות עתיקה: שטיחים ורקמה מן האימפריה העות'מנית במוזיאון הפרגמון (כרטיסים, עד 16 באפריל), ששווה לראות אותו גם פשוט בשביל מוצגי הקבע המרשימים
 • קולנוע ואימה: נוספראטו ב"אוסף שארף גרסטנברג" (כרטיסים)
 • אמנות באור: "דארק מטר" (כרטיסים); או הפחות ידועה – "Lighthouse of Digital Art" (כרטיסים

 

המדריכה תמר בברלין מדריכה בתוך מוזיאון הפרגמון
אנחנו מדריכים בתוך מוזיאון הפרגמון : ברקע, שיק בסגנון אשורי

7. פעלולי אופנועים ועוד בידור בפברואר 23 בברלין

ברלין מציעה לא רק מופעים רציניים. נכון, יש גם שלושה בתי אופרה בברלין, אבל גם מופעי בידור שאסור לפספס. אחד המופעים הבולטים בחודש פברואר הוא "ליל הקפיצות הגדול" שבו אפשר לראות פעלולני אופנועים בעבודה – בהחלט מתאים לביקור בברלין עם כל המשפחה! הטריילר המצורף יסביר בוודאי קצת מן המופע

ליל הקפיצות: האתר הרשמי ; אתר אולם מרצדס בנץ ארנה, שבו הוא מתקיים, לכרטיסים נוספים

אוהבים מכוניות ומוטוריקה גרמנית? לברלין יש הרבה מה להציע לכם: 

 • חנויות דגל מרשימות של היצרנים הגדולים, כולל מרכז העיצוב של מרצדס (המדריכים שלנו יכולים לסמן לכם על המפה) 
 • מוזיאון "מועדון החמש" שמרכז מכוניות ענתיקות מכל העולם
 • סימולציית פורמולה אחת (כרטיסים)
 • סיור מודרך במפעל האופנועים של BMW בברלין (כרטיסים, הסיור כמובן באנגלית או בגרמנית, לא בעברית)
 • ועוד – נוכל כמובן גם לבנות לכם תכנית אישית רק סביב עולם המכוניות והמוטוריקה

 

8. להתפנק בספא ומרחצאות חמים בברלין בפברואר

למה לא להירגע מן היומיום הלוחץ, להינות מחום הסאונות, ממרחצאות חמים, ומטיפולים שיעצימו אתכם לקראת החזרה לישראל. תוכלו למצוא אתרי ספא ומרחצאות חמים במקומות רבים בברלין וסביבתה. 

לפני שהולכים, חשוב לברר במקומות האלו על "מדיניות הטקסטיל". בגרמניה מאוד לא נהוג להיכנס לסאונה עם בגד ים (זה נחשב לא-היגייני ומזיק גם לעור שמתחת לבגד הים וגם לאוויר הסאונה). מותר בד"כ להיכנס עם מגבת או חלוק שבהם תכסו את האיברים המוצנעים, אבל אתם צריכים להיות מוכנים גם לראות את גופם של המבקרים האחרים… 

ברוב המקומות מותר להסתובב עם בגד ים מחוץ לסאונות, כלומר במרחצאות חמים או בבריכות, אבל יש מקומות שמקובל גם בחלקים האלה להסתובב כמו שברא אותנו הטבע. 

 • "ואבאלי" הוא אחד מאתרי הספא הידועים של ברלין. גן עדן טרופי ורגוע לא רחוק מתחנת הרכבת המרכזית. המקום דוגל ב"חופש מטקסטיל" (כלומר, רק מגבות או חלוקים לצנועים מבינכם, אין צורך לארוז את בגד הים) ודי נדרש להזמין סלוט מראש באתר . לא מאוד מתאים למשפחות, בכל מקרה מבקרים צריכים להיות מבוגרים מגיל 12 . 
 • למעדיפים בגדי ים, ניתן להתפנק בספא של מלון הייאט, עם בריכה מופלאה (פרטים), גם ספא זה לא מאוד מתאים למשפחות, אם כי בשעות היום מותר להיות עם ילדים עד גיל 12 בבריכה. 
 • ה"ליקווידרום" מציע רוגע אולטימטיבי עם מוזיקה אלקטרונית, רק הסאונות ללא בגד ים. אין מגבלה רשמית על גילאי המבקרים (צעירים מגיל 18 חייבים בליווי מבוגר שאחראי עליהם בכל הזמנים), אבל הפעילויות לא ממש מתאימות לילדים
 • ואם אתם בכל זאת רוצים משהו עם ילדים? כמה בריכות ציבוריות ואתרי מרפא בברלין ובברנדנבורג מציעים פעילויות לילדים (כולל מגלשות מים) לצד סאונה ורוגע למבוגרים. נסו למשל להגיע ביום שלג ל"מרחצאות טמפלין" שבמדינת ברנדנבורג. 
 • ב"טרופיקל איילנדס" יש כמובן גם כן חלק של ספא. 
בריכה בבאד זארו שליד ברלין, אתר נופש שכולל גם עשרות(!) סאונות

9. ט"ו בשבט בברלין

אם אתם שומרי מסורת שמבקרים בברלין או אם אתם סתם אוהבים חגים וחגיגות, בתחילת פברואר תוכלו להנות מחגיגות ט"ו בשבט בברלין. 

סדר ט"ו בשבט תוכלו למצוא בבית חב"ד ובבתי הכנסת השונים בברלין. 

עצים גם בעונה זו של השנה, תוכלו למצוא בגנים הבוטניים של ברלין. 

ופירות יבשים? בסיור קולינרי נוכל להראות לכם את פלאי חנויות האגוזים והפירות היבשים של ברלין, אבל כמובן אפשר בכלל קצת אוכל יותר גרמני…  

טיול קולינרי בברלין
Bavarian sausages with pretzels, sweet mustard and beer mugs on rustic wooden table. Oktoberfest menu

10. קרנבל

פברואר היא עונת הקרנבלים באירופה. מכיוון שברלין הייתה היסטורית עיר פרוטסנטנית, והקרנבל הוא חג קתולי, פחות רואים בברלין את תוצאות הקרנבל. בערי מערב גרמניה כמו קלן, מיינץ או דיסלדורף מתנהלות תהלוכות ססגוניות שבהחלט שוות קפיצה למי שיש לו חופשה ארוכה בברלין (מספיק ארוכה כדי לדאוג לשהות של לילה באחד היעדים, שמרוחקים כשש שעות נסיעה מברלין). 

בברלין לעיתים מתנהלת גם כן תערוכת קרנבל בקודאם.

העיר הכי קרובה לברלין (כלומר, ברמת טיול-יום) שבה מתנהל קרנבל גדול היא העיר קוטבוס (בערך שעה נסיעה מברלין). הקרנבל של קוטבוס מתקיים ב-19 בפברואר, ואם יהיה ביקוש נאות, נוכל לארגן נסיעה משותפת לשם, כולל הדרכה בעיר המפתיעה והיפה הזו, שיש לה גם בית-כנסת מיוחד ועיר עתיקה ציורית. 

הקרנבל הגדול של ברלין הוא קרנבל תרבויות העולם שמתקיים בסוף מאי השנה. 

מצעד תחפושות בברלין
תהלוכת קרנבל בברלין