ברלין השבוע

ברלין מתחפשת וקצת אביב באופק

קצת פורים, 2021

בישראל כבר יש בריכות שחייה ומופעים, בברלין בינתיים פתוחות בעיקר החנויות, והעיקר שיש לעשות הוא להיות בחוץ. אנחנו מקווים שבמהלך חודש מרץ יפתחו עוד כמה מקומות – אבל הכל מתנהל לאט-לאט. בינתיים הכנו לכם רשימה פורימית: 

חמישה מקומות שבהם ברלין מתחפשת לעיר אחרת

ברלין אולי לא רומנטית כמו פריז (אבל בהחלט יכולה להיות עיר רומנטית), אולי לא מלאת תרבויות כמו ניו-יורק (אבל בהחלט מתחרה לא-קטנה, עם כמות רבה יותר של מוזיאונים מבניו-יורק) ויש בה – תנו לנו להפתיע אתכם – יותר תעלות וגשרים מבוונציה או אמסטרדם . אז איפה תוכלו לראות ערים אחרות, בלי להוציא יותר מכרטיס תחבורה ציבורית? 
(רשימה מותאמת קורונה, כמובן) 

ce n'est pas une Tour Eiffel

זה אולי לא מגדל אייפל, אבל אם לוקחים איתכם איזה בקבוק יין אדום ואיזה קרואסון טוב – אולי אפשר טיפה לדמיין. בברלין יש למעשה שני “מגדלי אייפל”. המפורסם יותר הוא ב”פונקטורם” שבמרכז הירידים. למעלה יש (בימים שאינם קורונה) קומת מסעדה ותצפית. מגדל קטן יותר, שלא ניתן לטפס עליו, יש בחצר המרכז הגרמני-צרפתי ברובע וודינג. 

עוד קצת צרפת תוכלו למשל למצוא בקומת המזון של ה”גאלרי לאפייט”, שבניגוד לכלבו עצמו, פתוחה גם בימי קורונה. 

השנה התחפשתי לפאריז

This is not America

אנחנו הפעם דווקא לא מתכוונים לשהותו של דיוויד בואי בברלין, אלא דווקא לחיבה, כמעט האובססיה, של הברלינאים, למערב הפרוע. בקרב הגרמנים יש אלפי מבוגרים שהתחביב שלהם הוא להתחפש לילידים אמריקאים (כלומר “אינדיאנים”) ולקאובואים לטובת משחקי שחזור היסטורי. וגם יש מערב פרוע בברלין – באזור שפנדאו יש אזור שלם שהוסב ל”מערב הפרוע” סביב “מועדון קאובואים” – למרבה הצער המקום (כמו “אלדוראדו טמפלין”, פארק שעשועים שלם באותו נושא, כשעה נסיעה מברלין), סגור כרגע. בתקופת הקורונה עם זאת, תוכלו להתנחם בטיול ברחובות שכונת וייסנזה, שהיא קצת כמו הוליווד, רק בברלין (חוץ מן הסלבריטיז והרודיאו דרייב ועוד דבר או שניים): גם בה קמו ניצני תעשיית הראינוע הגרמנית (ויש בה אפילו שלטי זיכרון לאולפני הקולנוע הראשונים שהיו בה וכיכר על שמו של “הקבינט של דוקטור קאליגרי”) וכיאה לסוג של הוליווד, חוף האגם המקומי מתגאה בשלט אותיות לבנות של שם המקום. 

ואם כבר אמריקה, אז בטוח חייבים גם רוסיה

בעיר פוטסדם תוכלו למצוא את השכונה “אלכסנדרובקה”, שבנויה כולה כמו כפר רוסי קטן. ואם אתם מעדיפים משהו קצת יותר מודרני – אוצו לשדרות קארל מרכס בפרידריכסהיין, שנבנו בסגנון פאר שאפיין את מוסקווה של שנות החמישים. בפוטסדם תוכלו למצוא גם “עתיקות רומיות” (שבנו הפרוסים בסגנון העתיקות הרומיות), קוטג’ אנגלי “קלאסי” (שבנה בית המלוכה הפרוסי כי למה לא) וגם “ארמון איטלקי” ואפילו מגדל מים שמחופש לצריח מסגד (כאמור, כי בא להם ולא בדיוק היה פוליטיקלי קורקט בממלכת פרוסיה).  

ברוסית אגב קוראים לדברים כאלה "כפר פוטיומקין""

לונדון קולינג

המתגעגעים לבירת בריטניה יוכלו למצוא תא-טלפון בריטי טיפוסי ב”טיילת גריניץ'” ברובע טגל, כמו גם עוד מחוות לממלכה המאוחדת. 

וכמובן גם ירושלים

בעיר שחולקה על ידי חומה יש לא מעט מחוות לירושלים, אנחנו סקרנו כמה מהן, בטיול “ירושלים דברלין

עוד כמה מסלולים בברלין

אז אפשר להגיע?

לא. למרבה הצער גרמניה נכון לעכשיו בסגר שכולל גם איסור על הלנה בבתי מלון לצרכי תיירות. בעלי דרכון אירופי או ישראלים שמתגוררים פה דרך קבע יכולים להיכנס לגרמניה, אבל צריכים – כרגע גם אם חוסנו – לשהות בבידוד עד הגעת תוצאה שלילית. 

עוד פעילויות לתקופת הקורונה

ברלין לאוהבים

ואלנטיינז, פורים, קרנבל : ברלין חוגגת גם בקורונה

יום ואלנטיין בברלין, 2021

למרות הסגר של הקורונה, ומבצע החיסונים שמתנהל לו בעצלתיים, ברלין לא מפסיקה להפתיע לקראת חג האוהבים, יום ואלנטיין (14 בפברואר). השנה מציעות מספר מסעדות תפריטים רומנטיים ל”טייק אוויי” או למשלוח. גם אנחנו תורמים את חלקנו. 

חמשת המקומות הכי רומנטיים לחורף , בהתאמה לקורונה

יש לנו רשימה שלמה של המקומות הכי רומנטיים בברלין. אבל חלקם פחות מתאימים לתקופת הקורונה. אז אספנו לכם רשימה שלמה של עוד חמישה מקומות רומנטיים בברלין שאסור לזוגות אוהבים (ולחובבי אינסטגרם) לפספס. 

ארמון שרלוטנבורג

עוד כמה מסלולים רומנטיים בברלין

ברלין לאוהבים

יאללה, שוכנעתי. אפשר להיכנס עם "דרכון ירוק"?

לא. למרבה הצער גרמניה נכון לעכשיו ועד 7 במרץ בסגר שכולל גם איסור על הלנה בבתי מלון לצרכי תיירות. בעלי דרכון אירופי או ישראלים שמתגוררים פה דרך קבע יכולים להיכנס לגרמניה, אבל צריכים – כרגע גם אם חוסנו – לשהות בבידוד עד הגעת תוצאה שלילית. 

הבטחתם גם סיפורים על פורים בברלין!

ואכן, לצד כל הקורונה, יהודי ברלין מתכוננים לפורים. כבר קיבלנו דיווחים על מסיבות פורים וירטואליות שאותו נעביר לישראלים בברלין דרך הפייסבוק. חוץ מזה, כל העיר התחפשה לעיר לבנה, יש יותר פורים מזה?

עוד פעילויות לתקופת הקורונה

מטיילים של הטיולים של נדב בשלג בברלין
גם בשלג כיף בברלין בטיולים של נדב (ברקע: הקתדרלה של ברלין)
מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין

מוזיאונים בחינם ועוד אירועים לקיץ בברלין

שפע של מוזיאונים בברלין

בברלין יש יותר מוזיאונים מאשר אפילו בניו-יורק, כמעט 200 מוזיאונים. זה כולל מוזיאונים ברלינאיים שמציגים את פלאי העולם – מקדש הפרגמון, היכלי בבל ואשור, נפלאות הפרעונים, הרומאים והיוונים; לצד מוזיאונים שמציגים אמנות (קלאסית, מודרנית ועכשווית) וכמובן גם מוזיאונים שמציגים דברים קצת יותר איזוטריים. יש למשל מוזיאון שמוקדש לשחקן באד ספנסר (הידוע יותר בישראל כמחצית מן הצמד “טריניטי ובמבינו”), או מוזיאון שמוקדש ל”מאכלים מגעילים”. 

ועכשיו המוזיאונים בברלין בחינם

בחינם? כן! בחינם. בכל יום ראשון של החודש, עד דצמבר 2021 לפחות, הכניסה למוזיאונים רבים בברלין תהייה בחינם. המוזיאונים מארגנים גם הפעלות ופעילויות (רובן בגרמנית, אבל לעיתים גם באנגלית) לרגל “יום ראשון של המוזיאונים”. 
אי המוזיאונים - טיול המיטב - הטיולים של נדב בברלין
אי המוזיאונים - המוזיאונים בחינם ביום ראשון

מתי יש מוזיאונים בחינם בברלין

הכניסה למוזיאונים בברלין תהייה חופשית וללא תשלום בתאריכים הבאים בשנת 2021

 • 4 ביולי 
 • 1 באוגוסט
 • 5 בספטמבר
 • 3 באוקטובר
 • 7 בנובמבר
 • 5 בדצמבר 

כך שבהחלט יש מה לעשות בברלין בימי ראשון

מיזיאון ההסטוריה הגרמנית - הטיולים של נדב בברלין
המוזיאון להיסטוריה גרמנית משתתף אף הוא במבצע

אתרי חובה בברלין - מוזיאונים שחייבים לראות

אנחנו מתקשים תמיד להמליץ על “אתרי חובה” שבלעדיהם ביקור בברלין אינו שלם. לכל אחד יש את הטעם שלו. עם זאת, היינו אומרים בזהירות שמומלץ לבקר במוזיאונים הבאים במהלך ביקור בברלין: 
 • מוזיאון הפרגמון – מוזיאון שבו תוכלו לראות את היכלות בבל, ארמונות אשור וכמובן גם את מקדש הפרגמון – העולם העתיק בצבעים חזקים 
 • המוזיאון החדש – גם הוא באי המוזיאונים כמו הפרגמון ומוקדש בין היתר לאוסף המצרי שכולל את נפרטיטי, שרק בשבילה כדאי להיכנס למוזיאון 
 • הגלרייה הלאומית החדשה – מוזיאון אמנות מודרנית מרשים בבניין שתיכנן מיס ואן דר רוהה ונבנה כעת מחדש
 • המוזיאון היהודי – שתכנן דניאל ליבסקינד והוא אתר חובה, במיוחד אם אתם מתעניינים בהיסטוריה של יהדות ברלין (או של יהדות גרמניה) 
 • חובבי הנדסה וטכנולוגיה לא יכולים להרשות לעצמם לבקר בברלין בלי כניסה למוזיאון הטכני העצום של ברלין
המדריכה תמר בברלין מדריכה בתוך מוזיאון הפרגמון
אנחנו מדריכים בתוך מוזיאון הפרגמון : ברקע, שיק בסגנון אשורי

אבל יש עוד הרבה מוזיאונים...

רק כדי לסבר את האוזן, כמה מן המוזיאונים הפחות שגרתיים בברלין: 

 • ה-Schwules Museum הוא מוזיאון שמוקדש להיסטוריה ולתרבות של הקהילה הגאה בברלין
 • יש מספר מוזיאונים שמתמקדים באמנות רחוב ובתרבות האלטרנטיבית של ברלין
 • יש גם מספר מוזיאונים שעוסקים במלחמה הקרה – הן בהיבט “רציני” (למשל, מוזיאון השטאזי או מוזיאון החומה), והן בהיבט חווייתית (למשל מוזיאון הריגול שמומלץ מאוד לביקור עם ילדם) 
 • אם כבר מדברים על מוזיאונים לילדים ונוער (או צעירים לנצח): יש מוזיאון שעוסק במשחקי מחשב, ובביקור בברלין אסור לוותר על מוזיאון הטבע, שבו דגמי דינוזאורים
 • יש כמה מוזיאונים שעוסקים באוכל בברלין – יש כמובן את “מוזיאון האוכל המגעיל”, וכחלק מן המוזיאון הטכני תוכלו לבקר במוזיאון הסוכר או במבשלת בירה (אנחנו כמובן מתעניינים מדעית!) אבל למי שהוא פודי יותר רציני יש את מוזיאון הקולינריה בדאהלם
 • סיפרנו כבר שלצד מוזיאון רציני לקולנוע וטלוויזיה, יש גם מוזיאון שלם שמוקדש לשחקן באד ספנסר (הידוע יותר כמחצית מן הצמד “טריניטי ובמבינו”?) 
טריסטן אוטו (דינוזאור T רקס במוזיאון הטבע הברלינאי). קרדיט: קארולה רדקה עבור מוזיאון הטבע (באישור)

סיורים מודרכים בעברית במוזיאונים בברלין

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן מציעים סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית) במוזיאונים שונים ברחבי העיר. המדריכים שלנו מורשים להדריך גם בחלק מן האתרים היותר מוגבלים בעיר. להזמנת טיול

אז אפשר להגיע לברלין?!

כן! אפשר לטוס לברלין וניתן ללון פה במלונות. נכון לעכשיו – המסעדות, החנויות  והמוזיאונים פתוחים, וגם חלק מן המועדונים. בחלק מן המקומות יש צורך בבדיקה שלילית עדכנית (או תעודת מתחסן). 

אנחנו מקיימים גם טיולים מחדש – אבל כרגע בגלל המצב רק בתיאום מראש – כתבו לנו למייל info@tours-berlin.com 

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

גאווה ברלינאית! אירועי הגאווה בברלין בקיץ 2021

גאווה בברלין, 2021

ברלין מפורסמת במצעד הגאווה שלה, שמושך מאות-אלפי (ואפילו לעיתים יותר קרוב למליון) מפגינות, מפגינים וכל מה שבאמצע המרחב הלא-בינארי. הוא ססגוני, קולני ובעיקר – המוני בכמויות אנשים שלא כל כך מתאפשרות במציאות הקורונה. בשנת 2020 מצעד הגאווה גם התבטל. השנה, למזלנו, יש מספר אירועים בחודש הגאווה ששווה להפנות אליהם תשומת לב. 

גאווה באלכסנדרפלאץ, 26 ביוני 2021

את חודש הגאווה חוגגים ביוני, כי בסוף יוני 1969 (28 ביוני – 3 ביולי) התקיימו ברחוב כרטיסופר בניו-יורק מהומות של להקט”בים למעט זכויותיהם, לאחר הטרדות והתעללות של המשטרה בבאר גאה בשם סטונוול.
 
ביום שבת, 26 ביוני, מתקיימת הפגנת “רחוב כריסטופר” גדולה בברלין, שכדי להתאים לתקנות הקורונה, יוצאת משלושה מוקדים: מפרנצלאוור ברג, מנויקלן ומקרויצברג. ההפגנה תשודר גם בלייב סטרים, למקרה שלא תוכלו להצטרף. 
 
במקביל להפגנה הממוסדת, שתתחיל בשלושה מוקדים ב-13:00, תתחיל גם הפגנה של אנרכיסטים ב-14:00 ב”מזרקת האגדות” בפרידריכסהיין”. 

למען זכויות טראנסים~יות

ביום שבת, 10 ביולי, תתקיים הפגנה למען זכויות טראנסיות וטראנסים שתתחיל בגלייסדרייאק בשעה 14:00 ותצעד בקרויצברג לכיוון זידשטרן. 

באותו יום תתקיים גם הפגנת הגאווה של שכנתנו הקטנה, פוטסדם. 
גאווה בבית העירייה האדום

הקהילה הרוסית מראה גאווה

ב-17 ביולי מתקיים מצעד גאווה ברובע מרצאן (Marzahn), שבו מתגוררים (בין היתר) מהגרים רבים מיוצאי ברית המועצות לשעבר. המצעד מתקיים מזו הפעם השנייה, כאשר המוקד יהיה בעיות שיש לקהילה הגאה דוברת הרוסית בשכונה (שמרגישה מוזנחת יחסית לקהילות גאות משכונות אחרות בברלין), וכן מן הסתם הבעת דאגה מן המתרחש ברוסיה. פרטים פה

Dyke March - יום שישי, 23 ביולי

ביום שישי שלפני האירוע המרכזי מתקיים מדי שנה “מצעד הדייקיות”, שבו משתתפות פעילות לסביות . 

האירוע המרכזי - 24 ביולי 2021

מצעד הגאווה המרכזי מתוכנן ל-24 ביולי. קחו בחשבון שהמצעד השנה הולך להיות בלי משאיות ובאופן כללי בטון מוחלש שמותאם למצב. 

גאווה ברלינאית - מורשת היסטורית

בכל השנה אתם יכולים לעשות לעצמכם “טיול ברלין הגאה” (או לשלב את הנושא בטיול “ברלין האלטרנטיבית“). ברלין מלאה באתרים שקשורים להיסטוריה של התמועה הגאה בברלין

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

עוד כמה מסלולים בברלין

אז אפשר להגיע לברלין?!

כן! אפשר לטוס לברלין וניתן ללון פה במלונות. נכון לעכשיו – המסעדות, החנויות  והמוזיאונים פתוחים, וגם חלק מן המועדונים. בחלק מן המקומות יש צורך בבדיקה שלילית עדכנית (או תעודת מתחסן). 

אנחנו מקיימים גם טיולים מחדש – אבל כרגע בגלל המצב רק בתיאום מראש – כתבו לנו למייל info@tours-berlin.com 

קורונה ושאר ירקות: ברלין חורף 2021

קורונה בברלין

ברלין ממשיכה לסבול – כמו כל גרמניה – מנזקי הקורונה. בתקופת החורף הוטלו מגבלות שונות על תושבי גרמניה, בינהן מגבלות על חגיגות חג-המולד ועל מסיבות הסילבסטר בגרמניה

האם ישראלים יכולים לנסוע לברלין עכשיו?

נכון לזמן כתיבת שורות אלו (ינואר 2021) – רק אזרחי האיחוד האירופי יכולים להיכנס לברלין, אזרחי ישראל בלבד יכולים להיכנס רק “מסיבה עניינית” (יש להם אישור עבודה/שהייה / לימודים בגרמניה ; יש להם דחיפות עסקית, רפואית או משפחתית וכו’). 

האם חייבים בידוד עם ההגעה לברלין?

המגיעים לברלין מישראל (ולמעשה, כמעט מכל מקום) מחויבים בבידוד של שבועיים. ניתן לערוך בדיקת קורונה בשדה עם הנחיתה, ועוד אחת אחרי חמישה ימים – ואם שתיהן יצאו שליליות , להשתחרר מן הבידוד אחרי חמישה ימים. 

איפה אפשר לעשות בדיקות קורונה בברלין?

אפשר לעשות בדיקת קורונה בברלין במבחר מקומות. יש כמובן מרפאות שמציעות בדיקות קורונה (ובהן המרפאה של הרופא הישראלי גל גולדשטיין). יש מרכזי בדיקות, בין היתר למשל בשדות התעופה אבל גם במקומות אחרים… אפילו – במועדונים. בכל זאת, ברלין. מועדון הקיטקט המיתולוגי הפך למרכז בדיקות

ומה עם החיסונים נגד קורונה?

לאט לאט… הגרמנים עובדים בצורה מאוד מאוד איטית, בטח יחסית לישראל, ומחסנת לפי התור, בקצב איטי ומעט מרגיז. המחוסנת הראשונה בגרמניה הייתה גברת בת 101 ממדינת המחוז סקסוניה-אנהלט. 

נדב התראיין השבוע ל”העולם הבוקר” בערוץ 13 וסיפר על המצב בברלין 

פעילויות לתקופת הקורונה

 • להנות מן השלג… כן – אצלנו בברלין זה התחיל! 
מטיילים של הטיולים של נדב בשלג בברלין
גם בשלג כיף בברלין בטיולים של נדב (ברקע: הקתדרלה של ברלין)
מאואר פארק ברלין

ברלין באוגוסט: חמים, טעים ואמנותי

אוגוסט 2020 בברלין

המון המון אמנות, הזדמנות לראות אותנו מדריכים גם אם אתם בישראל, וקיץ נעים

בברלין יש למעלה מ-200 מוזיאונים ומאות גלריות מרתקות. אין ספק, שגם שנה שלמה של טיול בברלין לא תספיק כדי לכסות את מה שיש לעיר להציע מבחינת אמנות – וזה בלי שאפילו הכללנו אמנות רחוב

להנות מאמנות ברלינאית מרחוק

הקורונה כמובן השפיעה על הזמינות של אמנות בברלין. מרבית המוזיאונים בברלין כרגע דורשים רכישת כרטיסים מראש לחלון זמן, או מגבילים את כמות המבקרים בצורות אחרות. בתערוכות צריך לבקר עם מסיכה. 

אבל אפילו אם אתם נמצאים בישראל ולא בברלין – תוכלו לספוג לפחות מנה גדושה של אמנות ברלינאית באדיבות רועי ויקטוריה חפץ, שהיא לא רק מדריכה בברלין עם דגש על נושאים כמו אמנות (ותרבות אלטרנטיבית), אלא גם אמנית חשובה שזכתה בפרסים רבים על עבודתה ואף לכבוד נדיר של תערוכת יחיד במוזיאון ישראל. 

מדריכה בברלין מדריך ברלין אמנות אמן ברלינאי רועי ויקטוריה חפץ. הטיולים של נדב הדרכה בברלין
רועי-ויקטוריה חפץ: מדריכה וגם מעבירה סמינר על אמנות ומגדר

פרטי הסמינר

ניתן להצטרף לכל ההרצאות של ויקטוריה או רק לחלק מהן, בקישור הבא. יודגש, שאנחנו לא המארגנים של ההרצאות (ואף לא מרוויחים מהן) – רק מפרגנים לוויקטוריה שלנו, כי מגיע. 

אוכל רחוב ושוקי פשפשים

לצד התערוכות שממשיכות להתקיים יש גם שווקים – חלקם עם אמנות – שחוזרים לפעול. בין היתר יתקיימו באוגוסט שוק האוכל של “הקולטורבראווריי”, השוק “גרין מרקט” שמתמקד בלייפסטייל טבעוני (לא רק אוכל, גם חפצי נוי וחפצים שימושיים) ושווקי הפשפשים השונים

מאואר פארק ברלין
מאואר פארק ברלין

ברלין בארבעה ביולי: העיר חוגגת

יולי 2020 בברלין

מסיבות רחוב, שווקים וירידים למרות הקורונה: איך מתמודדים בברלין

ברלין ידועה כעיר שבה יש מסיבות רחוב, ירידים ואירועי חוצות בכל סוף שבוע – במיוחד בקיץ שבו ניתן למנות עשרות אירועים כאלה בדרך כלל. 

מגיפת הקורונה שינתה את החיים בברלין. מעיר ללא הספקה שבה כל הזמן ניתן למצוא אירועים, היא הפכה לעיר שמסתמכת על אירועי זום. מבחינה חוקית אסור לערוך אירועים המוניים (כמו מסיבות רחוב גדולות, ירידים או פסטיבלי מוזיקה) עד הסתיו, כדי לצמצם את הסיכון שתתפשט המחלה. 

איך ברלין מתמודדת עם הקורונה

כמו בכל העולם, ירדה כמות האירועים הפומביים בברלין. עם זאת, מכיוון שאירועים באוויר הצח מסוכנים פחות (וגם מכיוון שבגרמניה המגיפה פחות או יותר בשליטה) – אנשים יכולים להיפגש לאירועים באוויר הפתוח. 

בתוך התחבורה הציבורית ובתוך חנויות וקניונים מקפידים על חבישת מסיכת הגנה על הפנים ובברלין כמו בברלין, יש גם מסיכות מעצבים…. 

דווקא - יריד קיץ

בגרמניה יש איגוד של מפעילי ירידים, כי ישנם הרבה ירידים נודדים בין מקום למקום, עם מתקנים, דוכנים וכו’. הסניף הברלינאי של האיגוד הביע התמרמרות על ביטול כל ירידי הקיץ, מטה לחמם של מפעילי המתקנים והדוכנים והתקבלה החלטה – להתיר יריד בלי מתקנים. 

היריד הזה מתחיל ב-3 ביולי וימשיך עד ה-19 ביולי ב-Bäckepark שבשכונת ליכטרפלדה 

יריד קיץ בברלין בלי מתקנים
אין מתקנים אבל יש צמר גפן מתוק : יריד קיץ בברלין

אוכל רחוב ושוקי פשפשים

לא רק ירידי קיץ חוזרים לפעול בצורה שמותאמת לתקנות החדשות – שוקי הפשפשים המפורסמים של ברלין ושוקי אוכל הרחוב כבר פועלים!

שוקי הפשפשים פועלים ברובם רק בימי שבת/ראשון (או אפילו רק ביום ראשון); שוקי אוכל בברלין פועלים גם בימים אחרים. 

אתם יכולים לעשות טיול מעולה בברלין בכל יום ראשון ולהינות גם היום מן האירועים.  

מאואר פארק ברלין
גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

גאווה ברלין: ה-CSD ומצעדי הגאווה 2020

גאווה 2020 בברלין

מדריך וכל הפרטים על אירועי הגאווה בסוף השבוע הקרוב

ברלין ידועה כיום כאחת מבירות מצעדי הגאווה העולמיים, כמו שיודעים כל מי שהשתתפו בסיור ברלין האלטרנטיבית איתנו.

ההפגנות, שהחלו כהפגנות מחאה למען שוויון זכויות, אבל הפכו – לצד המסר המרכזי שעדיין קיים – למסיבה ססגונית ורועשת ואין ספק, מסיבות בברלין הן שם דבר! 

גאווה בצל הקורונה

מצעד הגאווה המרכזי של ברלין, ה-CSD, בוטל השנה בשל האיסור לערוך אירועי ענק בגרמניה. האירוע יערך בסטרימינג, מה שדווקא אומר שאתם תוכלו לראות אותו, גם אם אתם בישראל ולא בברלין

זה עדיין לא אומר שלא יהיו מצעדי גאווה אחרים – קטנים יותר: ב-27 ביוני תתקיים הפגנה שאת הפרטים עליה תוכלו לקרוא בהמשך. דווקא בתקופת הקורונה, מתעורר צורך לתמוך באלה שזכויותיהם (לעיתים גם אלו הרפואיות) נפגעות. ודווקא בתקופת “Black Lives Matter”, אולי כדאי לזכור שנשים טרנסיות ממוצא שחור ולטיני היו אחראית למחאה הכי מפורסמת של הקהילה הגאה נגד אלימות משטרתית הומופובית. 

שעה היסטורית: טרנסית שחורה עושה מהפיכה ברחוב כריסטופר

הסיפור שלנו לא מתחיל בברלין, אלא בניו-יורק, בתקופה שבה המשטרה נהגה להציק למבקרים בבארים “גאים” וב-1969 הטרידה את באי ה”סטנוול באר” בגרינוויץ’ וילאג’. כיום, מצעדי הגאווה נראים חלק בלתי נפרד מן החיים הציבוריים במערב – אבל למעשה, שורשיהם במהומות שהחלו ברחוב כריסטופר בניו-יורק שבו הבאר נמצא ב-28 ביוני 1969. המחאות התעוררו נגד אלימות משטרתית הומופובית. שתי הדמויות החשובות במחאה נגד האלימות ההומופובית והגזענית של המשטרה עמדו בדיוק בצומת זהויות זה: אישה טראנסית שחורה, מרשה ג’ונסון ואחת לטינית – סילביה ריברה.  

כמו שיודעים מי שהיו עם המדריכות~ים שלנו לטיול “ברלין הגאה” או האלטרנטיבית  שלנו במסגרת הטיולים בברלין: המצעד הברלינאי (ומצעדים אחרים בגרמניה) נקראים לפיכך “יום רחוב כריסטופר” (Christopher Street Day), על שמו של האירוע החשוב הזה. ואם בשנות ה-70 עוד צעדו כמה עשרות פעילים בודדים שלבשו מסיכות (להסתיר את הפנים, לא בגלל קורונה… אלא כי חששו מן ההשלכות של החשיפה כלהטב”ק על מקום העבודה שלהם או חוזה השכירות) – בשנים האחרונות משתתפים וצופים כמה מאות-אלפים, כולל אפילו… קבוצה של שוטרים ושוטרות להטב”קים, כי גם המשטרה עברה שינויים.  

גאווה ברלינאית

ברלין היא עיר עם היסטוריה להט”בית פוליטית-תרבותית מפוארת שמגיעה עד 100 שנים אחורה.

אחרי מלחמת העולם ראשונה, ברלין הויימארית הפכה לעיר מודרנית ומתירנית, הדמוקרטיה החדשה והעובדה שהסתיימה הקיסרות הגרמנית גרמו לרוחות של שינוי לנשוב בבירת האימפריה הגרמנית.

כבר ב-1919 פעל מכון לחקר מיניות האדם, מפעל חייו של הסקסולוג היהודי מגנוס הירשפלד שהיה לדמות מרכזית בקהילה הגאה הברלינאית של התקופה.

תנאי התקופה היו נכונים והירשפלד ואנשיו מנסים להפוך את גזרת האיסור על משכב הזכר, סעיף 175 בחוק העונשין הגרמני שנחקק עוד מתחילת האימפריה ב-1871.

למרות צבירת מומנטום ותומכים חשובים כמו אלברט איינשטיין והאמנית קתה קולוויץ, מפלת הבורסה ב-1929 הכריעה וחלון ההזדמנויות שנפתח נסגר שוב עם עליית הנאצים.

הרצאה של מגנוס הירשפלד מברלין בירושלים
הזמנה להרצאה של הירשפלד בירושלים, 1932. מקור: הספריה הלאומית

אחרי עשור סוער של חיי לילה מתירניים, קברטים פוליטיים ונועזים שבין השאר אירחו וניהלו להט”בים רבים, הנאצים סוגרים בתחילה מקומות אך עד מהרה מרחיבים את סעיף 175 ורודפים להט”בים רבים. על פי האומדן עשרות אלפי גברים הומוסקסואלים נרצחים בשל נטייתם המינית ואלפי לסביות ולהט”בים אחרים על סעיף פוליטי במחנות ריכוז ברחבי אירופה.

אחרי המלחמה ב-2 הגרמניות שנוצרו עדיין הנושא נשאר שנוי במחלוקת , במערב גרמניה נשמרה רדיפה אקטיבית של להט”בים במסגרת החוק עד שנות ה-80, במזרח גרמניה הרדיפה היתה יותר מינימלית ולא היתה התערבות אקטיבית בחיי החברה והמין של להט”בים (כל עוד לא התאגדו פוליטית) אך הומוסקסואלים רבים נסחטו ע”י המשטרה החשאית על מנת לכפות עליהם עבודת ריגול במערב.

רק ב-1994 אחרי איחוד גרמניה הסעיף ירד לגמרי מהחוקה הגרמנית ובמהרה ברלין הפכה בחזרה להיות בירה גאה כאשר עד היום להט”בים מגיעים לעיר אשר מסמלת אל מול עבר הדיכוי והאפלה עיר שבה אפשר לחיות בחופש, עיר שמכבדת מיעוטים על סגנונות החיים השונים שלהם.

המאבק הלהט”בי גם בברלין לא נגמר, מקרי הומופוביה וטרנספוביה מתרחשים בעיר אל מול חקיקה ליברלית (מ-2017 מותר בגרמניה לזוג מאותו מין להתחתן על פי חוק) שמתבצעת בשנים האחרונות.

מרשה פ. ג'ונסון בפוסטר ברלינאי
פוסטר של מרשה פ. ג'ונסון במסגרת אירועי מצעד הגאווה הברלינאי 2019

מצעד גאווה ב-27 ביוני

וזה מביא אותנו למצעד של השנה: אולי אסורים אירועים המוניים, אבל הפגנות מותרות. וב-27 ביוני, החל מ-12:00, תצא מאלכסנדרפלאץ הפגנה למען שוויון זכויות. ההפגנה תצעד עד נולנדורף-פלאץ, שהייתה המרכז ההיסטורי של הקהילה הגאה, ובסביבתה אתרים רלוונטים רבים למורשת הקהילה. 

יצוין, שבשבת תתקיים גם הפגנה נגד גזענות כך שיהיה עמוס באקטיביזם ותוכלו אפילו לעשות טיול ברלינאי בין ההפגנות (זו נגד הגזענות תהייה בעמוד הניצחון, לא רחוק מנולנדורף-פלאץ ואחד מסמלי המאבק לזכויות להטב”ק בברלין). 

מצעד הגאווה 2020 פוסטר
פוסטר מצעד הגאווה, ברלין, 2020 : הפגנה ב-27 ביוני

כל מה שרציתם לדעת על ה”פט דה לה מוזיק” בברלין – חג המוזיקה ב-21 ביוני

פסטיבל "פט דה לה מוזיק" בברלין

מדריך: כל מה שרציתם לדעת על פסטיבל "פט דה לה מוזיק" הברלינאי שמתקיים גם השנה ב-21 ביוני למרות הקורונה

בכל שנה ב-21 ביוני (היום הארוך בשנה) מתקיים פסטיבל “פט דה לה מוזיק”, פסטיבל מוזיקה בינלאומי (השם, Fête de la Musiqu, הוא בצרפתית, שכן יוזם הפסטיבל היה ז’אק לאנג, שהיה שר התרבות הצרפתי). 

בברלין הפסטיבל מתאפיין בהופעות (רובן בחינם) במסעדות, בתי קפה, כיכרות מרכזיות, ,תחנות רכבת וגם מקומות ממש לא קשורים כמו חצרות תעשתייתיות. כולם שרים ומנגנים. ניתן כמובן לערוך סיור בברלין בין ההופעות השונות. הכנו לכם מדריך: ברלין בפסטיבל המוזיקה, למרות שאנחנו יודעים שאתם לאו דווקא יכולים להצטרף אלינו (יש כמובן את הטיולים הווירטואלים בברלין, שהם אפילו בחינם) 

ומה עם הקורונה?

השנה כמובן קצת יותר קשה לערוך פסטיבל מוזיקה. אמנם בתי הקפה והמסעדות של ברלין כבר פתוחות ובעיקרון אנשים חזרו לשגרה, אבל הופעות ענק ופסטיבלי מוזיקה המוניים אסורים בגרמניה לכל המאוחר עד ה-31 באוגוסט. 

אז… הראש הברלינאי ממציא לנו פטנטים. כמובן שהולכת להיות (גם) פעילות דרך האינטרנט ובראשה, שירה המונית בציבור (כן, גם אתם מוזמנים להצטרף

אבל יש גם הופעות

בין היתר צפויות בסוף השבוע האלה הופעות של להקות כלי נשיפה שינועו עם משאיות ויאפשרו ככה מרווחים מתאימים בין המאזינים מן הקהל ; הופעות בגני בירה עם הקפדה עם מרחק; ב”קולטורבראווריי” , במאוור ובקיצור – מגוון ברלינאי שמשתדל להינות מן החיים גם עם המגבלות שהוטלו עלינו. כן – אפילו עכשיו כיף לטייל בברלין. ועדיין לא דיברנו על שופינג – ברלין הרי עיר נפלאה לשופינג וביום ראשון הקרוב החנויות תהיינה פתוחות עם מבצעים מיוחדים שצמודות לפסטיבל המוזיקה. 

מאואר פארק ברלין

ברלין - עיר של מוזיקה כל השנה

לא צריך להמתין ל-21 ביוני כדי להינות ממוזיקה בברלין. ברלין היא עיר עמוסת הופעות מוזיקליות, כאמור אפילו בזמנים יחסית יותר שקטים כמו התקופה שנגזרה עלינו. בילויים בברלין הם הרי שם דבר – ממועדונים מחתרתיים ועד הפילהרמונית. 

אנחנו לעיתים אפילו משלבים מוזיקה בסיורים שלנו – לקוחות בסיורים פרטיים בברלין יכלו לראות את האולפנים שבהם הקליטו דיוויד בואי, יו-2 או דפש מוד את האלבומים שלהם או את האזור (והבית) שבו התגורר בואי יחד עם איגי פופ ברובע שונברג; או סתם לקבל הופעה מן המוזיקאית (והסופרת) ליז ברק – במסגרת טיול פרטי לקבוצה סגורה

המוזיקאית ליז ברק מופיעה במסגרת טיול פרטי מיוחד שלנו - הטיולים של נדבב בברלין
המוזיקאית ליז ברק מופיעה במסגרת טיול פרטי מיוחד שלנו - מזהים את עצמכם?

מרץ בברלין : אביב בפתח!

מרץ בברלין

כל מה שאסור לפספס בחודש במרץ בברלין

חודש מרץ הגיע ואיתו לאט לאט נכנס האביב. לא מעט אירועים יתקיימו החודש בברלין כשבגולת כותרת נמצאים הופעות אמנים וקונצרטים מיוחדים כמו למשל פסטיבל מוזיקה ישראלי בפילהרמונית של העיר!

אירועים מרכזיים במרץ בברלין

 

☑️3 במרץ- קטיה בוניאטישולי בפילהרמונית של ברלין.
☑️4 במרץ – מוזיקה צוענית בקפה ליריק.
☑️5 במרץ הכנר אנדרה ריו יופיע במרצדס ארנה.
☑️5 במרץ – סיר סימון ראטל חוזר לברלין וינצח על יצירות של שטראוס ובטהובן.
☑️6-8 במרץ – פסטיבל מוזיקת קאנטרי בוורטי מיוזיק הול.
☑️7 במרץ – קונצרט לילדים בבית הקונצרטים.
☑️7 במרץ – כדורגל: “הרטה” משחקת מול “ורדר ברמן”. באצטדיון האולימפי.
☑️8 במרץ – תזמורת האופרה הממלכתית תנגן במוזיאון הבודה.
☑️8 במרץ – פנחס צוקרמן ודניאל ברנבאום מנגנים בפילהרמונית.
☑️8 במרץ – יום האישה בברלין . בברלין מדובר ביום חופש לאומי.

נשים בברלין

☑️פורים בבתי הכנסת בברלין ב-9 במרץ 

☑️9 במרץ – הזמר ג’ימס בלאנט יופיע במרצדס ארנה.
☑️12 במרץ – ויליאם שטנר (“קפטן קירק”) בערב שיוקדש למסע בין הכוכבים.
☑️13 במרץ -פט פרדי’ז דרופ, משלבת סוגי מוזיקה שונים (ג’ז, טכנו ועוד). באולם מקס שמלינג.
☑️13 במרץ מופע דיסני על הקרח ב”וולודרום”.
☑️13-14 במרץ – “תל אביב – ברלין”. מוזיקה ישראלית קלאסית עכשווית. באולם הפילהרמונית של ברלין.
☑️14 במרץ(גם ב 25 במרץ) – קונצרט עם המוזיקה של “משחקי הכס” עם 150 נגנים.
☑️14 במרץ- קרנבל פורים השנתי ב-Ritter Butzke.
☑️14 במרץ – כדורגל: “אוניון” מול “באיירן מינכן”.
☑️15במרץ מופע “לורד אוף דה דאנס” – מופע ריקודים ורטי מיוזיקל הול.

פסטיבל פורים בריטר בוצקה

☑️16 במרץ מופע שירי ממחזמרים מפורסמים. בוולודרום.
☑️17 במרץ – “סיינט פטריק דיי”. החג האירי מגיע גם לברלין.
☑️18 במרץ – התזמורת הפילהרמונית של פרנקפורט בקונצרט רוק (קווין,לד זפלין, רולינג סטונס עוד). ב”אדמירל פאלסט”.
☑️19 במרץ “סימפל מיינדס” במרצדס בנץ ארנה.
☑️21 במרץ בואנה ויסטה (מוזיקה קובנית) ב”אדמירל פאלסט”.
☑️21 במרץ -כדורגל: “הדרבי” “אוניון” מול “הרטה”. באצטדיון האולימפי.
☑️22 במרץ – המוזיקה של היפה והחיה ב”טמפודרום”. ב 15:30. הסרט מוצג אך ברקע מנגנת התזמורת.
☑️22 במרץ – המוזיקה של מלחמת הכוכבים. ב 20:00 הסרט מוצג אך ברקע מנגנת התזמורת.

☑️25 במרץ -מופע ג’ז בפילהרמונית.
☑️26-30 מרץ – 11 מילימטר. פסטיבל סרטים בנושא כדורגל.
☑️27 במרץ – פסטיבל האביב מתחיל במרכז הפסטיבלים במערב ברלין (“קורט שומכר דאם”).
☑️28 במרץ – גל קוסטה ב”בית תרבויות העולם”.

☑️ 29 במרץ – ברלין עוברת לשעון קיץ! 
☑️30 במרץ – 12 הטנורים ב”אדמירל פאלאס”.