ברלין השבוע

דלעות בברלין

האלווין ונובמבר בברלין… הרבה כיף למרות החשיכה

האלווין, 2021

ב-31 "יחגג" האלווין בגרמניה. יחגג? לא ממש, כי האלווין הוא לא באמת חג גרמני. החג הזה, ששורשיו בתרבות הקלטית (הפגאנית), נפוץ במיוחד בארצות הברית, ו"יובא" לגרמניה יחד עם התרבות האמריקאית. המשמעות – גרמנים רבים עדיין לא בדיוק קלטו למה ואיך לחגוג, בברלין חוגגים בעיקר ילדים וציבור בלייני המסיבות. 

איפה לחגוג האלווין בברלין

עד להתפרצות הקורונה התקיימו אירועים רבים ומסיבות. האלווין בשנת 2021 הוא האלווין של מסיבות מוגבלות יחסית ושל אירועים רבים שעדיין לא בטוח אם יתקיימו או לא. הכל יכול להשתנות – אפילו בשבוע שלפני האירוע. 
 

בין המסיבות שכדאי בכל זאת לנסות לשריין אליהן מקום: 

מסיכות ב-Masken World
מסיכות בחנות התחפושות המרשימה Masken World

סיור לפסטיבל האורות של ברלין

אנחנו בטיולים של נדב בברלין עורכים טיולים בברלין גם בחודש נובמבר 2021. הטיולים שלנו הם בדרך כלל טיולים פרטיים, אך לעיתים המשתתפים בטיול פרטי רק ישמחו אם יצטרפו אנשים נוספים ויתחלקו איתם במחיר, וזה יכול להגיע אפילו למצב של טיול פרטי, במחיר של טיול קבוצתי! 

ב-2 בנובמבר (יום שלישי) למשל יוצא טיול של המיטב של ברלין בשעה 10:00 מנקודת המפגש שלנו. אנא הגיעו 10-15 דקות לפני הזמן. פרטים נוספים במייל שלנו

בתקופה הקרובה אנו יודעים על מספר טיולים שעשויים להתקיים: https://www.facebook.com/nadavberlintours/events/

רוצים לשמוע עוד על הנושא, ובעברית?

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן חזרנו להציע סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית)  ברחבי העיר. . להזמנת טיול

איסט סייד גלארי - הנשיקה - הונקר ברזנייב

ברלין מציינת 60 שנים להקמת חומת ברלין

עיר ובליבה חומה: 1961-2021

ב-13 באוגוסט, 1961, הוקמה חומת ברלין על ידי ממשלת מזרח גרמניה. החומה נועדה למנוע מתושבי מזרח גרמניה הקומוניסטית מלהימלט לכיוון המערב : לאור העובדה שבלב ה":רפובליקה הדמוקרטית הגרמנית" (כפי שמזרח גרמניה קראה לעצמה) עמדה מובלעת של המערב – מערב ברלין.  

החומה למעשה נבנתה סביב מערב ברלין – על שטחה של מזרח גרמניה – כדי למנוע מאנשים לעבור ממזרח למערב ללא אישור. 

ב-1989 נפלה חומת ברלין והפכה להיסטוריה – שאנו יכולים להציג בטיולים שונים (כולל "האיסט סייד גאלרי" בסיור האלטרנטיבי; קטע של החומה ב"מיטב של ברלין" וכמובן סיור שלם שמוקדש לחומה וברלין הקומוניסטית בתקופת המלחמה הקרה

ברלין מציינת 60 שנים להקמת החומה

בחודש אוגוסט 2021 מצוינות 60 שנים להקמת חומת ברלין, וברלין מציינת זאת במגוון אירועים. בין האירועים מתוכננות גם פגישות עם בני התקופה שהופרדו מבני משפחותיהם או נאסרו רק בגלל שביקשו לברוח. יהיו גם קונצרטים בברלין לזכר האירועי כמו גם הוצאת יצירה מוזיקלית של "קולות החומה". יערכו מופעי מחול. באזור פוטסדמר פלאץ תיערך תערוכה בנושא חומת ברלין. 
 
חומת ברלין - הטיולים של נדב בברלין
Berlin Wall

פיקניק על החומה

ביום שבת, 14 באוגוסט, יערך פיקניק המוני בשטח החומה שליד "אנדרטת החומה" בברנאוור שטראסה. לפיקניק מוזמן הציבור הרחב (בהתאם להנחיות הקורונה). הקרן המנהלת את "אנדרטת החומה" מבקשת להביא "חפצים הקשורים לחוויות המגורים בגבול", אם יש לכם. 

מאואר פארק ברלין
הופעה ב"מאוור פארק"

פסטיבל סרטי חומה

 ב"איסט סייד גאלרי" יערכו סדנאות בנושא "להיות חלק מן האיסט סייד גאלרי". וב"מאוורפארק" יערך פסטיבל קולנוע של "סרטי החומה". 

כמובן שיערכו גם אירועים ותערוכות במקומות אחרים – כולל למשל בגבול בין פוטסדם למערב ברלין. 

רוצים לשמוע עוד על הנושא, ובעברית?

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן חזרנו להציע סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית)  ברחבי העיר, כולל סיור המלחמה הקרה בברלין, ביקור במטה ה"שטאזי" או בכלא של שירות ביטחון הפנים של מזרח גרמניה, טיול בחומת ברלין (עם או בלי החלק עם הגרפיטי של חומת ברלין) – המדריכים שלנו מורשים להדריך גם בחלק מן האתרים היותר מוגבלים בעיר. להזמנת טיול

מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין

שוקי חג המולד ואירועי חנוכה בברלין

אדוונט, 2021

אדוונט הוא הכינוי הגרמני לתקופה של ארבעת השבועות שלפני חג המולד. בשנת 2021 האדוונט מתקיים בין ה-22 בנובמבר (ליתר דיוק: החל מן ה-28 בנובמבר, יום ראשון הרביעי שלפני חג המולד) ועד ה-23 בדצמבר. 

חשוב לדעת שחג המולד עצמו הוא חג משפחתי אצל הגרמנים. שוקי חג המולד רובם נסגרים לפני חג המולד (לפני ה-24 בדצמבר) וחג המולד עצמו מאופיין בפרופיל שקט של חגיגות משפחתיות, ללא חנויות פתוחות וללא שוקי חג המולד. ה-24 בדצמבר הוא במיוחד "מאתגר" – מרבית המוזיאונים והמסעדות סגורים אף הם ויש לתכנן היטב את היום כדי שלא להיתקל בדלתות סגורות. 

שוקי חג המולד של ברלין בצל מגפת הקורונה

בברלין יש בכל שנה כמה עשרות(!) שוקי חג המולד, קטנים וגם גדולים. חלקם פתוחים בכל יום (עד ה-22 או ה-23 בדצמבר), חלקם רק בסוף שבוע מסוים או אפילו רק ליום אחד. 
 
הקורונה כמובן טרפה את הקלפים. בוטלו חלק משוקי הכריסמס  (כמו שחלק מן הישראלים משום מה קוראים להם – אתם יודעים ש"שוקי כריסמס בברלין" זה קצת מצחיק? לדבר בעברית עם מונח באנגלית על משהו שקורה בגרמניה?) 
 
אבל רבים מן השווקים של חג המולד מתקיימים נכון לעכשיו – מומלץ לעקורב אחרי התקנות העדכניות בנושא. 
 
שוק חג המולד שוק כריסמס בברלין
שוק חג המולד בברלין (ז'נדארמנמרקט), אחד מן השווקים היפים יותר

איפה לבקר בשוקי חג המולד - מפה חינם של השווקים

הכנו לכם מפה חינם שבאמצעותה תוכלו לטייל בין שוקי חג המולד של ברלין. במפה מסומנים שווקים שפתוחים בכל יום, כמו גם שווקים שפתוחים רק בתאריכים מסוימים. בכל המקרים – מומלץ לבדוק היטב אם השוק אכן פתוח ומה מדיניות הכניסה. 

טיול שוקי חג המולד

אנחנו בטיולים של נדב בברלין עורכים טיולים בברלין גם בחודש נובמבר ודצמבר 2021. הטיולים שלנו הם בדרך כלל טיולים פרטיים, אך לעיתים המשתתפים בטיול פרטי רק ישמחו אם יצטרפו אנשים נוספים ויתחלקו איתם במחיר, וזה יכול להגיע אפילו למצב של טיול פרטי, במחיר של טיול קבוצתי! 

חנוכה 2021 בברלין

בברלין מתקיימים גם אירועים לקראת חג החנוכה. העיקרי שבהם הוא הדלקת החנוכייה המרכזית של חב"ד ליד שער ברנדנבורג, תמיד אירוע מרגש. 

בנוסף, מתקיימות הדלקות נרות גם בבתי כנסת, מסיבות חנוכה של תנועת "השומר הצעיר" ושל ארגון "צוזאמן", ועוד. 

רוצים לשמוע עוד על הנושא, ובעברית?

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן חזרנו להציע סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית)  ברחבי העיר. . להזמנת טיול

שער ברנדנבורג מואר בפסטיבל האורות

פסטיבל האורות של ברלין – ברלין חוגגת את האור

פסטיבל האורות, 2021

כבכל שנה, גם השנה חוגגת ברלין את פסטיבל האורות. זוהי כבר השנה ה-17 שבה בניינים מפורסמים בברלין מוארים במיצגי אור מרשימים. אם בשנים הראשונות היה נראה שהדגש הוא על קצת צבעוניות לקראת בואו של הסתיו החשוך של ברלין, ככל שמתקדמות השנים – המיצגים הופכים מורכבים יותר. 

הנושא העיקרי השנה הוא עתיד האנושות ובייחוד לאור אתגרי משבר איכות הסביבה כמו גם מגיפת הקורונה. 

איפה למצוא את פסטיבל האורות בברלין

בפסטיבל האורות של ברלין (2021) מוצגים רוב המיצגים המרשימים במרחב מצומצם יחסית, בין אלכסנדרפלאץ, דרך רובע ניקולאי ואזור האקשר מרקט, וכלה בשדרות אונטר דן לינדן ושער ברנדנבורג. המשך התצוגות מגיע לאזור פוטסדמר פלאץ, שם אחד המיצגים המעניינים ביותר הוא מחווה לחברת פייזר/ביונטק, שפיתחה את אחד החיסונים נגד קוורנה. 
 
פייזר בפסטיבל האורות
מחווה לחברת פייזר בפסטיבל האורות של ברלין, 2021 (צילום: המארגנים)

סיור לפסטיבל האורות של ברלין

קל מאוד לערוך סיור עצמאי למוצגי פסטיבל האורות של שנת 2021 בברלין. כידוע, קל מאוד להתניד בברלין, בייחוד כשמזג האוויר נאה. מצורפת מפה שאיתה תוכלו לתכנן סיור בפסטיבל האורות של ברלין.

אנחנו ממליצים למעוניינים לראות את המוצגים המרכזיים: 

 1. להתחיל באלכסנדרפלאץ,
 2. לעבור דרך רובע ניקולאי 
 3. להמשיך ל"הומבולדט פורום"
 4. לראות את הקתדרלה של ברלין (ברלינר דום) 
 5. להמשיך לאורך שדרות אונטר דן לינדן 
 6. להגיע לשער ברנדנבורג 
 7. לפנות לכיוון פוטסדמר פלאץ 
 8. ואם יש עוד כח – לקחת משם "אוטובוס 200" לכיוון שרלוטנבורג ואוטובוס M45 מתחנת גן החיות לארמון שרלוטנבורג. 

עם הטיולים של נדב בפסטיבל האורות בברלין

בערוץ היוטיוב שלנו תוכלו למצוא כמובן גם סרטונים מפסטיבל האורות, כמו למשל הסרטון הזה, שבו אנחנו מאחלים לכם שנה טובה, מתוקה ומלאה באור 

רוצים לשמוע עוד על הנושא, ובעברית?

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן חזרנו להציע סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית)  ברחבי העיר. . להזמנת טיול

מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין

ניסוי קורונה: במועדונים ובמופעים

ברלין, עיר המועדונים

ברלין מפורסמת בחיי הלילה שלה ובמועדונים המעולים שלה – יש גם אנשים שמגיעים לפה ל"חופשת מסיבות". או לפחות היו, עד לפני הקורונה. בין המועדונים המפורסמים שאסור למבקר לפספס ניתן להזכיר כמובן את הברגהיין, הקיטקט, באר 25, או פרינס צ'רלס. 

מועדונים עושים ניסוי

מן הסתם, אפילו אחרי ההקלות של מדיניות הקורונה בגרמניה, מסיבות בתוך חללים סגורים היו אסורות. מדינת ברלין החליטה לערוך ניסוי בשבועות הקרובים ולתת למספר מועדונים להיפתח, המבקרים יעברו בדיקות לפני או יוכיחו חסינות, ויוכלו לרקוד בלי מסיכות, כמו בימים הטובים. 
מסיבה במועדון בברלין (צילום שלנו)

ולא רק מועדונים נפתחים מחדש

גם ה"פרידריכשטאטפאלאסט" (Friedrichstadtpalast) שאהוב כל כך על המטיילים הישראליים בגלל המופעים המרהיבים שלו שאינם דורשים שליטה בשפה הגרמנית, פותח מחדש את שעריו באוגוסט 2021, עם המופע החדש, Arise

וגם ארוחת ערב חגיגית

ברלין מלאה תמיד רצון למסיבות רחוב, אירועי חוצות וכדומה – ועכשיו מארגנת מדינת ברלין פיקניק המוני בשדה התעופה הנטוש "טגל", לחגוג את החירויות …  למרבה הצער הכרטיסים לארוחה אזלו, אבל אולי יהיה לכם מזל
שבת, 7 באוגוסט, אחה"צ, בשדה התעופה לשעבר טגל

סיורים מודרכים בעברית בברלין

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן חזרנו להציע סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית)  ברחבי העיר. המדריכים שלנו מורשים להדריך גם בחלק מן האתרים היותר מוגבלים בעיר. להזמנת טיול

אז אפשר להגיע לברלין?!

כן! אפשר לטוס לברלין וניתן ללון פה במלונות. נכון לעכשיו – המסעדות, החנויות  והמוזיאונים פתוחים, וכאמור גם חלק מן המועדונים. בחלק מן המקומות יש צורך בבדיקה שלילית עדכנית (או תעודת מתחסן). אין צורך בבידוד בכניסה לברלין – אבל למיטב הבנתנו – יש צורך בבידוד בחזרה לארץ. ממליצים לברר עם משרד הבריאות (הישראלי) מה התקנות העכשוויות. 

אנחנו מקיימים גם טיולים מחדש – אבל כרגע בגלל המצב רק בתיאום מראש – כתבו לנו למייל info@tours-berlin.com 

מטיילים בברלין - הטיולים של נדב בברלין

מוזיאונים בחינם ועוד אירועים לקיץ בברלין

שפע של מוזיאונים בברלין

בברלין יש יותר מוזיאונים מאשר אפילו בניו-יורק, כמעט 200 מוזיאונים. זה כולל מוזיאונים ברלינאיים שמציגים את פלאי העולם – מקדש הפרגמון, היכלי בבל ואשור, נפלאות הפרעונים, הרומאים והיוונים; לצד מוזיאונים שמציגים אמנות (קלאסית, מודרנית ועכשווית) וכמובן גם מוזיאונים שמציגים דברים קצת יותר איזוטריים. יש למשל מוזיאון שמוקדש לשחקן באד ספנסר (הידוע יותר בישראל כמחצית מן הצמד "טריניטי ובמבינו"), או מוזיאון שמוקדש ל"מאכלים מגעילים". 

ועכשיו המוזיאונים בברלין בחינם

בחינם? כן! בחינם. בכל יום ראשון של החודש, עד דצמבר 2021 לפחות, הכניסה למוזיאונים רבים בברלין תהייה בחינם. המוזיאונים מארגנים גם הפעלות ופעילויות (רובן בגרמנית, אבל לעיתים גם באנגלית) לרגל "יום ראשון של המוזיאונים". 
אי המוזיאונים - טיול המיטב - הטיולים של נדב בברלין
אי המוזיאונים - המוזיאונים בחינם ביום ראשון

מתי יש מוזיאונים בחינם בברלין

הכניסה למוזיאונים בברלין תהייה חופשית וללא תשלום בתאריכים הבאים בשנת 2021

 • 4 ביולי 
 • 1 באוגוסט
 • 5 בספטמבר
 • 3 באוקטובר
 • 7 בנובמבר
 • 5 בדצמבר 

כך שבהחלט יש מה לעשות בברלין בימי ראשון

מיזיאון ההסטוריה הגרמנית - הטיולים של נדב בברלין
המוזיאון להיסטוריה גרמנית משתתף אף הוא במבצע

אתרי חובה בברלין - מוזיאונים שחייבים לראות

אנחנו מתקשים תמיד להמליץ על "אתרי חובה" שבלעדיהם ביקור בברלין אינו שלם. לכל אחד יש את הטעם שלו. עם זאת, היינו אומרים בזהירות שמומלץ לבקר במוזיאונים הבאים במהלך ביקור בברלין: 
 • מוזיאון הפרגמון – מוזיאון שבו תוכלו לראות את היכלות בבל, ארמונות אשור וכמובן גם את מקדש הפרגמון – העולם העתיק בצבעים חזקים 
 • המוזיאון החדש – גם הוא באי המוזיאונים כמו הפרגמון ומוקדש בין היתר לאוסף המצרי שכולל את נפרטיטי, שרק בשבילה כדאי להיכנס למוזיאון 
 • הגלרייה הלאומית החדשה – מוזיאון אמנות מודרנית מרשים בבניין שתיכנן מיס ואן דר רוהה ונבנה כעת מחדש
 • המוזיאון היהודי – שתכנן דניאל ליבסקינד והוא אתר חובה, במיוחד אם אתם מתעניינים בהיסטוריה של יהדות ברלין (או של יהדות גרמניה) 
 • חובבי הנדסה וטכנולוגיה לא יכולים להרשות לעצמם לבקר בברלין בלי כניסה למוזיאון הטכני העצום של ברלין
המדריכה תמר בברלין מדריכה בתוך מוזיאון הפרגמון
אנחנו מדריכים בתוך מוזיאון הפרגמון : ברקע, שיק בסגנון אשורי

אבל יש עוד הרבה מוזיאונים...

רק כדי לסבר את האוזן, כמה מן המוזיאונים הפחות שגרתיים בברלין: 

 • ה-Schwules Museum הוא מוזיאון שמוקדש להיסטוריה ולתרבות של הקהילה הגאה בברלין
 • יש מספר מוזיאונים שמתמקדים באמנות רחוב ובתרבות האלטרנטיבית של ברלין
 • יש גם מספר מוזיאונים שעוסקים במלחמה הקרה – הן בהיבט "רציני" (למשל, מוזיאון השטאזי או מוזיאון החומה), והן בהיבט חווייתית (למשל מוזיאון הריגול שמומלץ מאוד לביקור עם ילדם) 
 • אם כבר מדברים על מוזיאונים לילדים ונוער (או צעירים לנצח): יש מוזיאון שעוסק במשחקי מחשב, ובביקור בברלין אסור לוותר על מוזיאון הטבע, שבו דגמי דינוזאורים
 • יש כמה מוזיאונים שעוסקים באוכל בברלין – יש כמובן את "מוזיאון האוכל המגעיל", וכחלק מן המוזיאון הטכני תוכלו לבקר במוזיאון הסוכר או במבשלת בירה (אנחנו כמובן מתעניינים מדעית!) אבל למי שהוא פודי יותר רציני יש את מוזיאון הקולינריה בדאהלם
 • סיפרנו כבר שלצד מוזיאון רציני לקולנוע וטלוויזיה, יש גם מוזיאון שלם שמוקדש לשחקן באד ספנסר (הידוע יותר כמחצית מן הצמד "טריניטי ובמבינו"?) 
טריסטן אוטו (דינוזאור T רקס במוזיאון הטבע הברלינאי). קרדיט: קארולה רדקה עבור מוזיאון הטבע (באישור)

סיורים מודרכים בעברית במוזיאונים בברלין

אנחנו בטיולים של נדב בברלין כמובן מציעים סיורים מודרכים בעברית (או באנגלית, או בגרמנית) במוזיאונים שונים ברחבי העיר. המדריכים שלנו מורשים להדריך גם בחלק מן האתרים היותר מוגבלים בעיר. להזמנת טיול

אז אפשר להגיע לברלין?!

כן! אפשר לטוס לברלין וניתן ללון פה במלונות. נכון לעכשיו – המסעדות, החנויות  והמוזיאונים פתוחים, וגם חלק מן המועדונים. בחלק מן המקומות יש צורך בבדיקה שלילית עדכנית (או תעודת מתחסן). 

אנחנו מקיימים גם טיולים מחדש – אבל כרגע בגלל המצב רק בתיאום מראש – כתבו לנו למייל info@tours-berlin.com 

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

גאווה ברלינאית! אירועי הגאווה בברלין בקיץ 2021

גאווה בברלין, 2021

ברלין מפורסמת במצעד הגאווה שלה, שמושך מאות-אלפי (ואפילו לעיתים יותר קרוב למליון) מפגינות, מפגינים וכל מה שבאמצע המרחב הלא-בינארי. הוא ססגוני, קולני ובעיקר – המוני בכמויות אנשים שלא כל כך מתאפשרות במציאות הקורונה. בשנת 2020 מצעד הגאווה גם התבטל. השנה, למזלנו, יש מספר אירועים בחודש הגאווה ששווה להפנות אליהם תשומת לב. 

גאווה באלכסנדרפלאץ, 26 ביוני 2021

את חודש הגאווה חוגגים ביוני, כי בסוף יוני 1969 (28 ביוני – 3 ביולי) התקיימו ברחוב כרטיסופר בניו-יורק מהומות של להקט"בים למעט זכויותיהם, לאחר הטרדות והתעללות של המשטרה בבאר גאה בשם סטונוול.
 
ביום שבת, 26 ביוני, מתקיימת הפגנת "רחוב כריסטופר" גדולה בברלין, שכדי להתאים לתקנות הקורונה, יוצאת משלושה מוקדים: מפרנצלאוור ברג, מנויקלן ומקרויצברג. ההפגנה תשודר גם בלייב סטרים, למקרה שלא תוכלו להצטרף. 
 
במקביל להפגנה הממוסדת, שתתחיל בשלושה מוקדים ב-13:00, תתחיל גם הפגנה של אנרכיסטים ב-14:00 ב"מזרקת האגדות" בפרידריכסהיין". 

למען זכויות טראנסים~יות

ביום שבת, 10 ביולי, תתקיים הפגנה למען זכויות טראנסיות וטראנסים שתתחיל בגלייסדרייאק בשעה 14:00 ותצעד בקרויצברג לכיוון זידשטרן. 

באותו יום תתקיים גם הפגנת הגאווה של שכנתנו הקטנה, פוטסדם. 
גאווה בבית העירייה האדום

הקהילה הרוסית מראה גאווה

ב-17 ביולי מתקיים מצעד גאווה ברובע מרצאן (Marzahn), שבו מתגוררים (בין היתר) מהגרים רבים מיוצאי ברית המועצות לשעבר. המצעד מתקיים מזו הפעם השנייה, כאשר המוקד יהיה בעיות שיש לקהילה הגאה דוברת הרוסית בשכונה (שמרגישה מוזנחת יחסית לקהילות גאות משכונות אחרות בברלין), וכן מן הסתם הבעת דאגה מן המתרחש ברוסיה. פרטים פה

Dyke March - יום שישי, 23 ביולי

ביום שישי שלפני האירוע המרכזי מתקיים מדי שנה "מצעד הדייקיות", שבו משתתפות פעילות לסביות . 

האירוע המרכזי - 24 ביולי 2021

מצעד הגאווה המרכזי מתוכנן ל-24 ביולי. קחו בחשבון שהמצעד השנה הולך להיות בלי משאיות ובאופן כללי בטון מוחלש שמותאם למצב. 

גאווה ברלינאית - מורשת היסטורית

בכל השנה אתם יכולים לעשות לעצמכם "טיול ברלין הגאה" (או לשלב את הנושא בטיול "ברלין האלטרנטיבית"). ברלין מלאה באתרים שקשורים להיסטוריה של התמועה הגאה בברלין

גאווה בשער ברנדנבורג ברלין

עוד כמה מסלולים בברלין

אז אפשר להגיע לברלין?!

כן! אפשר לטוס לברלין וניתן ללון פה במלונות. נכון לעכשיו – המסעדות, החנויות  והמוזיאונים פתוחים, וגם חלק מן המועדונים. בחלק מן המקומות יש צורך בבדיקה שלילית עדכנית (או תעודת מתחסן). 

אנחנו מקיימים גם טיולים מחדש – אבל כרגע בגלל המצב רק בתיאום מראש – כתבו לנו למייל info@tours-berlin.com 

ברלין מתחפשת וקצת אביב באופק

קצת פורים, 2021

בישראל כבר יש בריכות שחייה ומופעים, בברלין בינתיים פתוחות בעיקר החנויות, והעיקר שיש לעשות הוא להיות בחוץ. אנחנו מקווים שבמהלך חודש מרץ יפתחו עוד כמה מקומות – אבל הכל מתנהל לאט-לאט. בינתיים הכנו לכם רשימה פורימית: 

חמישה מקומות שבהם ברלין מתחפשת לעיר אחרת

ברלין אולי לא רומנטית כמו פריז (אבל בהחלט יכולה להיות עיר רומנטית), אולי לא מלאת תרבויות כמו ניו-יורק (אבל בהחלט מתחרה לא-קטנה, עם כמות רבה יותר של מוזיאונים מבניו-יורק) ויש בה – תנו לנו להפתיע אתכם – יותר תעלות וגשרים מבוונציה או אמסטרדם . אז איפה תוכלו לראות ערים אחרות, בלי להוציא יותר מכרטיס תחבורה ציבורית? 
(רשימה מותאמת קורונה, כמובן) 

ce n'est pas une Tour Eiffel

זה אולי לא מגדל אייפל, אבל אם לוקחים איתכם איזה בקבוק יין אדום ואיזה קרואסון טוב – אולי אפשר טיפה לדמיין. בברלין יש למעשה שני "מגדלי אייפל". המפורסם יותר הוא ב"פונקטורם" שבמרכז הירידים. למעלה יש (בימים שאינם קורונה) קומת מסעדה ותצפית. מגדל קטן יותר, שלא ניתן לטפס עליו, יש בחצר המרכז הגרמני-צרפתי ברובע וודינג. 

עוד קצת צרפת תוכלו למשל למצוא בקומת המזון של ה"גאלרי לאפייט", שבניגוד לכלבו עצמו, פתוחה גם בימי קורונה. 

השנה התחפשתי לפאריז

This is not America

אנחנו הפעם דווקא לא מתכוונים לשהותו של דיוויד בואי בברלין, אלא דווקא לחיבה, כמעט האובססיה, של הברלינאים, למערב הפרוע. בקרב הגרמנים יש אלפי מבוגרים שהתחביב שלהם הוא להתחפש לילידים אמריקאים (כלומר "אינדיאנים") ולקאובואים לטובת משחקי שחזור היסטורי. וגם יש מערב פרוע בברלין – באזור שפנדאו יש אזור שלם שהוסב ל"מערב הפרוע" סביב "מועדון קאובואים" – למרבה הצער המקום (כמו "אלדוראדו טמפלין", פארק שעשועים שלם באותו נושא, כשעה נסיעה מברלין), סגור כרגע. בתקופת הקורונה עם זאת, תוכלו להתנחם בטיול ברחובות שכונת וייסנזה, שהיא קצת כמו הוליווד, רק בברלין (חוץ מן הסלבריטיז והרודיאו דרייב ועוד דבר או שניים): גם בה קמו ניצני תעשיית הראינוע הגרמנית (ויש בה אפילו שלטי זיכרון לאולפני הקולנוע הראשונים שהיו בה וכיכר על שמו של "הקבינט של דוקטור קאליגרי") וכיאה לסוג של הוליווד, חוף האגם המקומי מתגאה בשלט אותיות לבנות של שם המקום. 

ואם כבר אמריקה, אז בטוח חייבים גם רוסיה

בעיר פוטסדם תוכלו למצוא את השכונה "אלכסנדרובקה", שבנויה כולה כמו כפר רוסי קטן. ואם אתם מעדיפים משהו קצת יותר מודרני – אוצו לשדרות קארל מרכס בפרידריכסהיין, שנבנו בסגנון פאר שאפיין את מוסקווה של שנות החמישים. בפוטסדם תוכלו למצוא גם "עתיקות רומיות" (שבנו הפרוסים בסגנון העתיקות הרומיות), קוטג' אנגלי "קלאסי" (שבנה בית המלוכה הפרוסי כי למה לא) וגם "ארמון איטלקי" ואפילו מגדל מים שמחופש לצריח מסגד (כאמור, כי בא להם ולא בדיוק היה פוליטיקלי קורקט בממלכת פרוסיה).  

ברוסית אגב קוראים לדברים כאלה "כפר פוטיומקין""

לונדון קולינג

המתגעגעים לבירת בריטניה יוכלו למצוא תא-טלפון בריטי טיפוסי ב"טיילת גריניץ'" ברובע טגל, כמו גם עוד מחוות לממלכה המאוחדת. 

וכמובן גם ירושלים

בעיר שחולקה על ידי חומה יש לא מעט מחוות לירושלים, אנחנו סקרנו כמה מהן, בטיול "ירושלים דברלין"

עוד כמה מסלולים בברלין

אז אפשר להגיע?

לא. למרבה הצער גרמניה נכון לעכשיו בסגר שכולל גם איסור על הלנה בבתי מלון לצרכי תיירות. בעלי דרכון אירופי או ישראלים שמתגוררים פה דרך קבע יכולים להיכנס לגרמניה, אבל צריכים – כרגע גם אם חוסנו – לשהות בבידוד עד הגעת תוצאה שלילית. 

עוד פעילויות לתקופת הקורונה

ברלין לאוהבים

ואלנטיינז, פורים, קרנבל : ברלין חוגגת גם בקורונה

יום ואלנטיין בברלין, 2021

למרות הסגר של הקורונה, ומבצע החיסונים שמתנהל לו בעצלתיים, ברלין לא מפסיקה להפתיע לקראת חג האוהבים, יום ואלנטיין (14 בפברואר). השנה מציעות מספר מסעדות תפריטים רומנטיים ל"טייק אוויי" או למשלוח. גם אנחנו תורמים את חלקנו. 

חמשת המקומות הכי רומנטיים לחורף , בהתאמה לקורונה

יש לנו רשימה שלמה של המקומות הכי רומנטיים בברלין. אבל חלקם פחות מתאימים לתקופת הקורונה. אז אספנו לכם רשימה שלמה של עוד חמישה מקומות רומנטיים בברלין שאסור לזוגות אוהבים (ולחובבי אינסטגרם) לפספס. 

ארמון שרלוטנבורג

עוד כמה מסלולים רומנטיים בברלין

ברלין לאוהבים

יאללה, שוכנעתי. אפשר להיכנס עם "דרכון ירוק"?

לא. למרבה הצער גרמניה נכון לעכשיו ועד 7 במרץ בסגר שכולל גם איסור על הלנה בבתי מלון לצרכי תיירות. בעלי דרכון אירופי או ישראלים שמתגוררים פה דרך קבע יכולים להיכנס לגרמניה, אבל צריכים – כרגע גם אם חוסנו – לשהות בבידוד עד הגעת תוצאה שלילית. 

הבטחתם גם סיפורים על פורים בברלין!

ואכן, לצד כל הקורונה, יהודי ברלין מתכוננים לפורים. כבר קיבלנו דיווחים על מסיבות פורים וירטואליות שאותו נעביר לישראלים בברלין דרך הפייסבוק. חוץ מזה, כל העיר התחפשה לעיר לבנה, יש יותר פורים מזה?

עוד פעילויות לתקופת הקורונה

מטיילים של הטיולים של נדב בשלג בברלין
גם בשלג כיף בברלין בטיולים של נדב (ברקע: הקתדרלה של ברלין)

קורונה ושאר ירקות: ברלין חורף 2021

קורונה בברלין

ברלין ממשיכה לסבול – כמו כל גרמניה – מנזקי הקורונה. בתקופת החורף הוטלו מגבלות שונות על תושבי גרמניה, בינהן מגבלות על חגיגות חג-המולד ועל מסיבות הסילבסטר בגרמניה

האם ישראלים יכולים לנסוע לברלין עכשיו?

נכון לזמן כתיבת שורות אלו (ינואר 2021) – רק אזרחי האיחוד האירופי יכולים להיכנס לברלין, אזרחי ישראל בלבד יכולים להיכנס רק "מסיבה עניינית" (יש להם אישור עבודה/שהייה / לימודים בגרמניה ; יש להם דחיפות עסקית, רפואית או משפחתית וכו'). 

האם חייבים בידוד עם ההגעה לברלין?

המגיעים לברלין מישראל (ולמעשה, כמעט מכל מקום) מחויבים בבידוד של שבועיים. ניתן לערוך בדיקת קורונה בשדה עם הנחיתה, ועוד אחת אחרי חמישה ימים – ואם שתיהן יצאו שליליות , להשתחרר מן הבידוד אחרי חמישה ימים. 

איפה אפשר לעשות בדיקות קורונה בברלין?

אפשר לעשות בדיקת קורונה בברלין במבחר מקומות. יש כמובן מרפאות שמציעות בדיקות קורונה (ובהן המרפאה של הרופא הישראלי גל גולדשטיין). יש מרכזי בדיקות, בין היתר למשל בשדות התעופה אבל גם במקומות אחרים… אפילו – במועדונים. בכל זאת, ברלין. מועדון הקיטקט המיתולוגי הפך למרכז בדיקות

ומה עם החיסונים נגד קורונה?

לאט לאט… הגרמנים עובדים בצורה מאוד מאוד איטית, בטח יחסית לישראל, ומחסנת לפי התור, בקצב איטי ומעט מרגיז. המחוסנת הראשונה בגרמניה הייתה גברת בת 101 ממדינת המחוז סקסוניה-אנהלט. 

נדב התראיין השבוע ל"העולם הבוקר" בערוץ 13 וסיפר על המצב בברלין 

פעילויות לתקופת הקורונה

 • להנות מן השלג… כן – אצלנו בברלין זה התחיל! 
מטיילים של הטיולים של נדב בשלג בברלין
גם בשלג כיף בברלין בטיולים של נדב (ברקע: הקתדרלה של ברלין)