ירוק בברלין: טיולי טבע בברלין

ברלין מלאה בירוק. לא, לא "ירוק" מן הסוג ההוא, למרות שכמובן גם סמים אפשר למצוא בברלין, אלא הירוק הכי חשוב : עצים, אגמים, מדשאות ופרחים. 

קצרה היריעה מלספר לכם על כל אתרי הטבע של ברלין. ברלין עיר אידאלית לטיול בטבע. אפילו בחורף יש אפשרות לטייל פה בין צמחים. 

פארקים ייחודיים בברלין

הריאה הירוקה הגדולה של ברלין היא ה"טירגארטן", פארק ענק במרכז ברלין שבו תוכלו לערוך טיולים בטבע בברלין או לעשות ריצה בברלין

אבל חוץ ממנה, יש כמה וכמה פארקים מיוחדים, שלא תמצאו כמוהם בישראל. 

  • שימוש מחדש: פארקים רבים בברלין היו פעם משהו אחר. אחד הפארקים הבולטים הוא טמפלהופר פלד , שהיה פעם שדה תעופה ועכשיו הוא פארק ענק ומלא בהפתעות: פרויקטי אמנות, מגרשי ספורט, גינות קהילתיות, ועוד. לצידו יש למשל גם את הפארק ב"גלייסדרייאק" שהיה פעם שטח של חברת הרכבות, את פארק "זידגלנדה" ועוד. 
  • תחרות פארקים: בגרמניה נבחר מדי כמה שנים אזור שיפתח פארק חדש, לטובת "תערוכת גנים". בברלין ישנם שניים כאלה: גני בריץ בנויקלן, וגני העולם במרצאן. בשניהם מגוון של אטרקציות לחובבי הגנים (על גני העולם תוכלו לקרוא עוד פה) 
גני העולם - פארקים בברלין - הטיולים של נדב בברלין

יערות בברלין

בתוך השטח העירוני של ברלין תוכלו למצוא מספר יערות שיספקו לכם אפשרות להתרחק מן השאון ולטייל תחת עצים. לגרמנים אפילו יש מונח שנקרא "לרחוץ ביער", כלומר, כמו מקלחת מרעננת, אבל במקום להנות מהשפעת המים, להנות מן העצים. בין היתר, תוכלו לטייל עם התחבורה הציבורית עד יערות בשפנדאו, בטגל או באזור המיגלזה. 

  • יצוין, שביער ה"גרונוואלד" מסתתר הר השטן המפורסם, שבו מתקן ריגול אמריקאי בעבר, היום מוקד לאמנות רחוב
  • ולמי שחובב מקומות נטושים, נספר שגם ביער פלנטרוואלד תוכלו למצוא את הלונה-פארק הנטוש "שפרה-פארק" (פה תוכלו לקרוא עוד על האתר). רשות הפארקים של ברלין מתכוונת לפתח את האתר המסקרן לפארק אמיתי (פרטים למתעמקים)
מפל ברלין
המפל של ויקטוריה פארק בקרויצברג

מסלולי טיול בטבע בברלין

ישנם מספר מסלולים לטיול בטבע בברלין. 

  • בעונת האביב, עונת פריחת הדובדבנים, ניתן ללכת על תוואי החומה באזורים שבהם נשתלו עצי דובדבן ולהנות מיופיים
  • מסלולים של טיול בטבע קיימים ומסומנים במפות של אפליקציות טרקינג
  • בין היתר, כל תוואי החומה לשעבר הפך למסלול טיול – עם אופניים, רולרבליידס או סתם עם שתי רגליים 
סתיו בברלין, מבט על אי-הטווסים

ירוק גם בחורף

אפשר לטייל ב"טבע" גם בחורף בברלין. החורף בברלין קר למדי והגנים הטבעיים, למשל הגנים סביב ארמון שרלוטנבורג או הארמונות בפוטסדם, עירומים מפרחים ועלים. 

אבל… בחממות הענקיות של הגנים הבוטניים, הצמחים מלבלבלים ומדהימים אותנו ביופיים בכל השנה, שלא לציין שבתקופה שלפני חג המולד יש שם את "גני חג המולד" (וגם קצת אחרי, עקבו אחרי אירועי נובמבר עד ינואר בברלין).