?איך להתלבש בחורף בברלין

במהלך חודשי החורף הטמפרטורות נעות סביב האפס, כאשר בשיא החורף הטמפרטורה הממוצעת היא בין 1.5 – מעלות בלילה ו-4 + מעלות במהלך היום. גם במהלך החורף יכולות להיות טמפרטורות קיצוניות וכבר נרשמה בברלין טמפרטורה של 26- מעלות, אך גם 17+ מעלות.

אז איך אפשר לשרוד את הביקור החורפי שלכם בשלום? הנה כמה פתרונות שאספנו:

במהלך חודשי החורף (דצבמר-פברואר) כדאי להצטייד בכמה שיותר בגדים ולהוציא מהארון את הצעיף, כובע הצמר, מחממי האוזניים והכי חשוב: את התחתונים הארוכים (“גטקעס”) – כאשר הטמפ’ מגיעות לאפס מעלות פריט זה הופך להיות חובה.

קצוות הגוף הם החלקים הפגיעים ביותר לקור ולכן כדאי לכסות אותם היטב. נעליים סגורות (לא מבד) או מגפיים הם חובה. בנוסף אליהם ניתן ללבוש שני זוגות גרביים (לרגישים). למי שעדיין מרגיש קור מומלץ לקנות רפידות נעליים מרופדות

 

כפות הרגליים

זוג מגפיים טוב, עדיף מגפיים תרמיות (בחוץ – דוחות רטיבות וקור, בפנים מרופדות; סוליות עבות) הן פריט לבוש חובה. ככל שסוליות המגפיים גבוהות יותר, כך הן מספקות שכבת הגנה נוספת על הרגליים. בכל מקרה המנעו מלהגיע עם נעלי בד. אם יש רפידה מבודדת, מה טוב. 

הרפידות נקראות בגרמנית – Lammwoll Sohle והן עשויות, בחלקן העליון, מצמר ובתחתית יש שכבת בידוד נוספת. רפידה זו היא זולה מאוד, מחירה לרוב אינו עולה על 3 אירו וניתן להתאימה לגודל הנעל. את הרפידות ניתן למצוא בחנויות הדראגסטור של Rossman או DM (רשתות הדומות בקונספט לסופר פארם רק שאינן מוכרות תרופות והן הרבה יותר זולות). בחנויות אלו ניתן למצוא גם גרביונים תרמיים. זוג טוב יעלה בין 6 ל-10 אירו בחנויות כמו DM, רוסמן או סי-אנד-איי. 

לא מומלץ: נעליים מבד דק, מעור או זמש, נעליים חדירות מים.

חשוב: גרביים תרמיות (גם ציוד זה אינו יקר ומתאים גם לתיירים שאין ברשותם בארץ ציוד שמתאים למזג האוויר הברלינאי) או לפחות להצטייד בשני זוגות גרביים.

ביגוד

יש אנשים שלא עושים בהם שימוש כי איכשהו, להם חם! אבל גרביונים תרמיים, גאטקעס תרמיים ישנו לכם את החוויה.

לא מומלץ: להגיע עם ג’ינס. טיפת הרטיבות הראשונה הופכת את הג’ינס לקפוא וכבד. כל סוג אחר של מכנסיים יהיה בד”כ טוב – אם מדובר במכנסיים נוחים, ומבודדים ככל האפשר.

בבתי מרקחת בברלין ובחלק מחנויות הבגדים והפארמה מוכרים מעין אפודות או חגורות מחומר מבדד שמחמם בעיקר את החזה והבטן. מומלץ להשקיע למי שרגיש במיוחד לקור או סובל מבעיות בריאות אחרות.

גם רשת Uniqlo היפנית מציעה וסטים מחממים (כמו המעילים שלהם) שהם בדיוק השכבה שחסרה כדי “לסגור את הפינה”.

כדאי להשגיח שהפתחים בכל הבגדים (צווארון, בטן, שרוולים, קצות המכנסיים) סגורים ולא “מתנפנפים”.

כפפות, צעיף, כובע ומחממי אוזניים

גם כפפות יכולות לעזור בכיסוי החלקים הרגישים – הצוואר והראש. יש להתכונן ולהביא כובע צמר טוב וצעיף רציני.

קחו בחשבון כי הבניינים בברלין מחוממים (לעיתים אפילו בצורה מוגזמת) ושבכל פעם שתכנסו לבניין ליותר מחמש דקות תצטרכו להתחיל להשיל בגדים לכן שיטת ה”בצל” או השכבות מצויינת! – אל תצאו בבגדים שקשה להסיר ודאגו ללבוש שכבה תחתונה  (רצוי כזו שלא תביך אתכם(.

מעילים

הגרמנים נשבעים אמונים למעילים של Jack Wolfskin  אך קחו בחשבון שאלו מעילים יקרים. מעילים תרמיים אחרים יש ב-North face (גם ברמת מחירים גבוהה), וכמובן המעילים המצויינים והדקים של Uniqlo.
גם ברשתות האחרון כמו זארה, פריימארק וסי-אנד-איי C&A (ושם אפשר גם למצוא מעילים במחירים נוחים יותר).

אם חייבים להתלבש אלגנטי, ואתם מוצאים שמעיל תרמי אינו מתאים למטרה זו, השתדלו לכל הפחות לבחור מעיל ארוך עד כמה שיותר.