insider tours logo

הטיולים של נדב בברלין

לרוץ בברלין

ברלין של היום גורמת לנו לחשוב על מקום עם היסטוריה בעייתית, בירה של מוסיקה ואמנות, עיר עם מעל 180 מוזיאונים ואין ספור גלריות, וגם פוליטיקה בינלאומית חשובה יש פה. מה שאולי חומק לנו לפעמים מתשומת הלב זה שברלין הפכה גם לאחת מבירות הריצה החשובות בעולם.

בגובה של 34 מטר מעל פני הים ועם אקלים יחסית נוח (ברלין לא סובלת מרוחות חזקות כמו ערי חוף רבות) ברלין היא גן עדן לחובבי ריצה. אפילו היילה גברה סלסה שיאן העולם האגדי שבר ב-2008 את שיא העולם בריצת מרתון כשרץ את מרתון ברלין בשעתיים, שלוש דקות וחמישים ותשע שניות.

מרתון ברלין, המתקיים ביום ראשון האחרון של כל ספטמבר, נחשב למרתון המהיר בעולם בשל משטח הריצה הנוח ושווה, מזג האוויר הנוח בעונה זו, וכאמור הגובה הנמוך של ברלין. ב-2008 סיימו את המרתון המפורסם כ-36,000 רצים כשבצידי הכביש עודדו אותם מעל מליון צופים! המסלול, אגב, עובר ליד מיטב האטרקציות התיירותיות של העיר היפה ואם זה לא היה כל כך מכאיב זה היה בוודאי המסלול התיירותי הכי טוב שיש.
http://www.bmw-berlin-marathon.com/

אך בברלין כיף לרוץ גם למי שלא מטורף מספיק בשביל לבלות חודשים באימונים מפרכים ואז לרוץ ולא להפסיק במשך 42 קילומטרים ו-195 מטרים. כ-40% משטח העיר שמשתרעת על כ-892 קמ"ר הם 'ריאות ירוקות'. "טירגארטן" (Tiergarten), הפארק המפורסם הממוקם באמצע העיר נמתח לאורך של 5 קילומטרים והיה בעבר הפארק העירוני הגדול באירופה. מאז הסגירה של שדה התעופה טמפלהוף (לשעבר בסקטור האמריקאי של העיר) ב-2008 הפך השדה המפורסם לפארק ציבורי. בפארק מתקיימים היום זה לצד זה מנגליסטים, מעיפי עפיפונים, רוכבי אופניים, רולר בליידרס והמוני רצים הבאים להתאמן במסלול של 10 קילומטרים המקיף את השדה לשעבר. גם "פולקס פארק פרידיכסהיין" (פארק העם פרידריכסהיין – Volkspark Friedrichshain) במזרח העיר הוא מקום עלייה לרגל לחובבי ריצה ברמות שונות ומשונות. בפארק יש שתי גבעות שהתחילו את דרכן כבונקרים במלחמת העולם השנייה ומשמשות היום כמסלולים למי שבכל זאת רוצה להתאמן גם בעליות וירידות. היקפ של הפארק הוא כשלושה וחצי קילומטרים (לאלו מבינכם שרוצים למדוד מרחקים).

אי אפשר לדבר על ריצה בברלין בלי להזכיר את המבחר הגדול של יערות ואגמים שמקיפים את העיר. אולי היער המפורסם ביותר לרצים במערבה של העיר הוא "גרונוואלד" (Grunewald). ביער יש מסלולים מיוחדים ולא נדיר לראות קבוצות ספורט בגילאים שונים וברמות שונות מתאמנים לקראת אירוע הריצה הבא. גם בצפון העיר ביער טגל יש לא מעט מסלולים יפים בהם ניתן לרוץ דקות ארוכות בלי לראות נפש חיה. למי שמעדיף להקיף שדה תעופה שעדיין פעיל ולראות "מטוס גדול ממריא" אפשר גם לרוץ מסביב לאגם ולשדה התעופה של "טגל" (Tegel).

הלינק הבא יעזור למי שלא רוצה להפסיק לרוץ בזמן החופשה
http://www.runmap.net/regional/Germany/Berlin/Berlin+Friedrichshain#lat=52.50834&lng=13.45604&zoom=11&type=2
במגזין הגרמני 'עולם הרצים' ניתן למצוא מידע רב על אימונים, תזונה, לוח שנה של אירועי ריצה בכל גרמניה וגם מסלולי ריצה עם נופים מיוחד מסביב לברלין.
http://www.runnersworld.de/
למשוגעים לדבר גם לא חסר איפה לקנות ציוד והמקומות הטובים כוללים את החנות המיוחדת 'רנרס פוינט' עם סניפים בקניונים ברחבי העיר.
http://www.runnerspoint.com/
וגם את בית המקדש לספורט, חנות הענק 'קרשטאדט ספורט' ניתן למצוא ברחוב יואכימשטלר ליד הקו'דאם המפורסם במערב העיר.
http://www.karstadt.de/jsp/filialen/berlin-am-neuen-kranzler-eck-sporthaus.jsp

בברלין אף ניתן לרוץ ולהיות מודרך בעת ובעונה אחת בסיור המיוחד של אסף.

בלינק הבא ניתן למצוא לוח שנה המפרט את כל אירועי הריצה בגרמניה.
http://www.lauftreff.de/laeufe/laufkalender.html
מה שנשאר זה רק לאחל שתהיה ריצה נעימה ובטוחה!
כשהכותב לא מדריך הוא נהנה להכיר את העיר תוך כדי ריצה ואף הצליח בעבר בדרך נס לסיים את מרתון ברלין.
אסף – מדריך ב"ברלין בעברית" וב"אינסיידר טורס"

© 2018-2019 INSIDER TOUR

Impressum/Imprint

Privacy

Top