insider tours logo

הטיולים של נדב בברלין

אטרקציות מרכזיות בברלין

כל מבקר בברלין מעוניין למצות את האטרקציות החשובות של ברלין ואת האתרים המעניינים בעיר במסגרת טיול בברלין.

ברלין היא עיר עשירה במיוחד באטרקציות ובמקומות ש"חייבים" לראות, לכל טעם שהוא: מוזיאונים, פארקים, אדריכלות מסעירה, שווקים ססגוניים, אטרקציות לילדים ולחובבי ספורט. רק בתחום המוזיאונים – יש למעלה מ-200 מוזיאונים בברלין (בלי לספור גלריות), כך שגם אם אתם לא חובבי אמנות נלהבים, בוודאי תמצאו מוזיאון בברלין שימצא חן בעינכם במהלך הנסיעה לברלין.

אז מה אטרקציות ה"חובה" של ברלין? עניין של טעם כמובן. אין "חובה" ועדיף גם להסתמך על המלצות לטעם האישי שלכם, דבר שאותו יכולים המדריכים של הטיולים של נדב לעשות במהלך הטיולים שלנו.

בניין הרייכסטאג נחשב בעיני רבים לאחד מן האתרים החשובים בעיר. הוא משלב כמה היבטים: היסטוריה ופוליטיקה; אדריכלות עכשווית וגם – בעלייה לגג הרייכסטג – גם תצפית על העיר. כיום אין תור בכניסה לרייכסטג כמו שהיה לפני כמה שנים. כדי להיכנס לרייכסטג צריך לתאם מראש עם רשויות הבניין בקישור הבא – למרבית המבקרים מספיקה האופציה של ביקור על גג הרייכסטג , גם נהנים מקצת אדריכלות והיסטוריה (על כיפת הרייכסטג יש גם תערוכה על ההיסטוריה של הבניין); אבל כמובן מוצעים גם סיורים מודרכים בתוך הבניין. הבניין משמש את בית הנבחרים של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה, הבונדסטג. את הבניין רואים בסיור המיטב של ברלין ובסיורים פרטיים אנחנו יכולים גם לנסות לארגן לכם כניסה לבניין, אם כי האישור על כניסה לבניין הרייכסטג תמיד מותנה באישור של גורמי הביטחון של הבניין.

סיור מודרך בכיפת הרייכסטאג

שער ברנדנבורג: גם שער ברנדנבורג שייך לאתרים הקלאסיים של ברלין שחייבים לראות בסיור בברלין. השער המרשים למעשה נחשב לאחד מסמלי העיר ובכיכר לידו ניתן למצוא לעיתים קרובות אירועים, שחקנים מחופשים שדורשים כסף כדי להצטלם איתכם ועוד. את השער רואים בסיור הקלאסי המיטב של ברלין ואף מקבלים הסברים מקיפים עליו, על ההיסטוריה שלו ועל הבניינים המרתקים שעומדים סביבו.

חנוכה בברלין, שער ברנדנבורג

מוזיאון החומה: את חומת ברלין באופן כללי ניתן לראות בהרבה מאוד מקומות בעיר, אחרי הכל, היא חצתה אותה, הקיפה את מערב ברלין וגם אם במרבית חלקי העיר כל מה שנותר הוא "קו גבול" על המדרכה שמסמן את מסלול החומה, עדיין יש מספר מקומות שבהם אפשר לראות את החומה. אחד מהם הוא ה"איסד סייד גאלרי" (שאותה אנחנו גם רואים בסיור ברלין האלטרנטיבית והעכשווית). מקום אחר הוא המקטע של החומה שרואים במהלך הסיור "המיטב של ברלין". אבל המקום שבו ניתן באמת לראות את מלוא כוחה של החומה הוא המוזיאון שמוקדש לחומה ולמהלכה ב-ברנאוור שטראסה. במוזיאון ניתן לראות תצפית על רצועת המוות, הסברים על החומה ועוד. מוזיאון החומה משולב בסיור ברלין הקומוניסטית והחומה אבל ניתן כמובן גם לבקר בו עצמאית.

ציור קיר באזור מוזיאון החומה

הפילהרמונית של ברלין: ברלין היא כר תרבותי נרחב שיש בו היצע לחובבי תרבות מכל הסוגים: בין אם אתם חובבי מוזיקה קלאסית, ג'ז, רוק, פופ, אינדי, אלקטרוני או מוזיקה אוונגרדית. יש כאלה שתמצאו אותם בערב אחד רוקדים ב"ברגהיין" ולמחרת הולכים לפילהרמונית, ללא סתירה בין השניים. בפילהרמונית בעיקר תמצאו כמובן מוזיקה קלאסית (של אחת התזמורות הטובות והמבוקשות בעולם) אך לצד זאת, לעיתים גם יש שם קונצרטים מעולים של ג'ז, פעילויות לילדים, ואף גם מוזיקה בת-זמננו (מה שלפעמים קוראים "מוזיקה קלאסית מודרנית"). מעבר לכל זה, הבניין עצמו הוא פנינה של אדריכלות מודרנית. לא קל להשיג כרטיסים לקונצרטים של הפילהרמונית, אבל אתם מוזמנים לעשות זאת בקישור הבא. למי שמחפש אטרקציות בחינם בברלין: בימי שלישי בתקופת החורף מתקיים בצהריים גם קונצרט חינם במבואה של הפילהרמונית. אנחנו גם כותבים על קונצרטים מעניינים בפילהרמונית במסגרת הרשימה של אירועים קרובים בברלין.

אולם במשכן הפילהרמונית של ברלין בערב קונצרט ידידות ישראל-גרמניה

האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו ("אנדרטת השואה"): לחלק מן הישראלים והיהודים האנדרטה הזו עשויה להיות האתר המרכזי שאותו הם מבקרים בברלין. אחרים עשויים להתרשם לטוב או לרע מן האדריכלות של האנדרטה, שלא מדברת לכל אחד. בכל מקרה, תוכלו לראות אותה במסגרת טיולים בברלין בעברית – היא משולבת בטיול המיטב של ברלין.

נדב מדריך באנדרטת השואה

הטופוגרפיה של הטרור: לעתים קרובות אנחנו נשאלים על "מוזיאון השואה" של ברלין. בברלין קיימים מספר מוזיאונים שעוסקים בשואה או בשלטון הנאצי, כולל המוזיאון היהודי, שאמנם עוסק באופן כללי היסטוריה של יהודי גרמניה – אבל גם בפרק משמעותי זה בקורותיהם. ה"טופוגרפיה של הטרור" הוא אולי המעניין שבהם, בין היתר מכיוון שהוא עוסק במנגנון הרשע וההפחדה שהוביל לזוועות. הביקור בתוך המוזיאון עצמו הוא בחינם (את הטופוגרפיה של הטרור רואים מבחוץ גם בסיור המיטב של ברלין).

אי המוזיאונים: בברלין יש כ-200 מוזיאונים לא כולל גלריות, כך שאי המוזיאונים בהחלט לא כולל את כל המוזיאונים שיש לראות בעיר, שכוללים גם מוזיאונים ביזאריים (נניח, מוזיאון שמוקדש לנקניקיית הקארי) ומוזיאונים היסטוריים (כולל המוזיאון להיסטוריה גרמנית, DHM והמוזיאון היהודי שמומלץ ביותר לבקר בו), טכנולוגיים (כולל מוזיאון שמוקדש רק למכוניות "מועדון החמש") או מדעיים (דינוזאורים, רפואה ועוד) . באי המוזיאונים עם זאת ריכוז של כמה מן המוזיאונים המפורסמים בעולם שבהחלט "שווים" ביקור. אחד מן האתרים החשובים באי המוזיאונים הוא מוזיאון הפרגמון. במוזיאון זה ניתן לראות בין היתר את שערי בבל: אתם צועדים תוך שהמוצג מאמיר מעל ראשיכם ונותן לכם ממש הרגשה כאילו אתם מהלכים בספר דניאל התנ"כי ; ניתן לראות גם את פסלי האשורים, החיטים וממצאים אחרים מן המזרח הקדום. את אי המוזיאונים רואים בסיור המיטב של ברלין וגם מקבלים הסברים מפורטים על המוזיאונים כדי שתוכלו להחליט בעצמכם האם כדאי להיכנס אליהם ולהקדיש להם זמן (וכמה) במסגרת הטיול שלכם בברלין.

אי המוזיאונים

פארק טירגארטן: ברלין היא ממש לא רק אטרקציות בתוך בניינים ואתרים היסטוריים (אם כי כמובן האתרים האלה מעולים גם לביקור בברלין בחורף). מדובר באחת הערים הירוקות בעולם ויש בה כמה פארקים מרשימים ביותר. באמצע מרכז העיר, ליד חלק מן האתרים שכבר הזכרתי כמו שער ברנדנבורג והרייכסטג, נמצא פארק טירגארן. ביום יפה, מומלץ מאוד לטייל בפארק (ברגל או באופניים) , לערוך בו פיקניק או לשתות בגן בירה בתוך הפארק, שזוכה לעדנה מחודשת לצד פארקים גדולים אחרים מחוץ למרכז העיר. יצוין, כי בפארק כמה גינות משחקים מעולות והוא מהווה אטרקציה לילדים בברלין (וגם אינו רחוק מן הלגו-לנד או גן החיות, כך ש"סגרתם" יום).

שוקי חג המולד של ברלין // שוקי הפשפשים של ברלין // שוקי האוכל של ברלין // מסיבות הרחוב: באים לברלין בחורף? יש גם אטרקציות בברלין בחורף. כמובן המוזיאונים ואתרים היסטוריים אחרים, אבל גם שווקי חג המולד המפורסמים (כל שנה יש בעיר כמה עשרות שווקי חג מולד, בפעם האחרונה שספרנו היו כ-70 שווקים. אנחנו אגב מציעים בחורף סיור שווקי חג מולד מיוחד, חפשו אותו בלוח האירועים בברלין). מחפשים פעילות לסוף השבוע (שבת/ראשון בגרמניה)? בכל יום שבת ויום ראשון, מעבר לכל המוזיאונים והאטרקציות האחרות שפתוחים בברלין בימי ראשון, יש גם שוקי פשפשים שכוללים עתיקות מסקרנות לצד חפצי מעצבים וקצת "אלטע זאכן" אמיתי (ובמהלך הקיץ אנחנו מבקרים ביום ראשון במסגרת סיור ברלין בערב באחד משוקי הפשפשים המפורסמים שיש). בסופי שבוע בדרך כלל תמצאו גם מסיבות רחוב שונות ומשונות (חלקן ממש ברחוב שנחסם לטובתן, חלקן אמנם נקראות כך אבל מתרחשות בפארק או בחורף, במתחם סגור). בקיצור – לא חסרות אטרקציות לימי ראשון בברלין, הגם שהחנויות בדרך כלל סגורות. גם אם אתם נמצאים בברלין רק בימי חול , יש שווקי אוכל מקסימים. המדריכים שלנו ישמחו לסמן לכם כמה שווקים באזורכם על המפה שלכם, אבל כמובן תוכלו להצטרף גם לסיור טעמים ושווקים שמכסה בדיוק את הפינה הזו.

שוק בברלין

בידור ומועדונים: איך אפשר לשכוח את תרבות המועדונים של ברלין. ברלין היא לא רק יום, ברלין היא גם לילה. בין היתר ממוקם בברלין אחד מן המועדונים המפורסמים בעולם, ה"ברגהיין" (לעיתים מאויית בטעות ברגהיים… – אבל שתדעו איך כותבים למקרה שתרצו להשוויץ אחרי שיתרחש נס וגם יכניסו אתכם, מדיניות הדלת מאוד בררנית). מי שמעדיף משהו יותר סולידי, יש בברלין עשרות מועדונים ובארים שמציעים גם בידור לחובבי ג'ז, פופ או אפילו לחובבי מוזיקת נשף בסגנון שנות ה-50. בין היתר שווה אולי להזכיר את הפרידריך-שטאט-פאלאסט שמציג כמעט כל ערב מופע ריוויו מרהיב (לחובבי הז'אנר). על חיי הלילה של ברלין תוכלו לקרוא במאמר על חיי הלילה בברלין.

האיצטדיון האולימפי: ברלין אירחה אולימפיאדה (זו הזכורה לרעה מ-1936, שארגנו הנאצים) וגם מונדיאל (ב-2006). אבל האיצטדיון הוא לא רק אתר היסטורי. מתקיימים בו דרך קבע משחקי הבית של קבוצת הבונדסליגה הרטה ברלין , כמו גם אירועי ספורט ומופעים של אמנים מן השורה הראשונה כמו דפש מוד, יו-2, מדונה , ברוס ספרינגסטין ועוד. לחובבי הספורט נזכיר כי בברלין יש מספר קבוצות ספורט אחרות חוץ מ"הרטה": ה"אייסברן" היא אחת מקבוצות הוקי הקרח המובילות באירופה , "אלבה ברלין" משחקת כמעט דרך קבע ב"פיינל פור" של היורוקאפ בכדורסל ,"אוניון ברלין" משחקת כדורגל בבונדסליגה השנייה אבל כל משחק שלה הוא חוויה בשל הקהל החם והידידותי ויש לעיר קבוצות מובילות בכדורעף, כדוריד וכדורמים. בנוסף, גם לספורט העממי (כלומר, בהשתתפות אנשים מן השורה כולל בהשתתפותכם) יש מקום רב בברלין: בין היתר מתקיימים דרך קבע אירועי ריצה (כולל המרתון של ברלין), יש מספר רב של בריכות עירוניות ואגמים, יש רחבות החלקה על הקרח בברלין ועוד. אנחנו מזכירים אירועי ספורט חשובים בדף אירועי השבוע בברלין.

האצטדיון האולימפי בברלין

גן החיות של ברלין: למעשה יש שניים (מזרח ומערב) ועוד אקווריום. אכן, לא חסרות אטרקציות לילדים בברלין, ומן הבחינה הזו יש לכם הרבה בחירה. יש גם הרבה פארקים נוספים בברלין ואולי שווה להזכיר אטרקציה קצת מרוחקת ממרכז העיר אבל בהחלט שווה ביקור – הגנים הבוטניים, שמהווים גם אטרקציית-חורף בברלין, בזכות ביתני החממות המרשימים שלהם. הלאה בברלין לצד השני של העיר, לגני העולם שבמרצאן, שהופכים השנה לתערוכת גינון בינלאומית שכוללת גם רכבל וגנים שמעוצבים לפי אזורים שונים בעולם.

אתרים נוספים שכלולים בטיולים שלנו (ואנחנו נשאלים לעתים קרובות עליהם):

  1. רציף 17 – כלול בסיור ברלין היהודית
  2. ז'נדארמנמרקט – כלול במיטב של ברלין
  3. בית ועידת ואנזה – אנחנו מגיעים ל וואנזה בסוף הטיול שלנו לפוטסדם
    ובכך מאפשרים לכם זמן כרצונכם באתר וילה ואנזה
  4. אזור החצרות / האקשר הופה – כלול בסיור ברלין היהודית
  5. סוני סנטר ופוטסדמר פלאץ – כלול בסיור
    ברלין האלטרנטיבית והעכשווית

בטיולים הפרטיים שלנו אנחנו יכולים לבקר באתרים רבים אחרים שלא כלולים במסלולים השגרתיים ואתם תמיד יכולים לשאול אותנו היכן כלול אתר מסוים…

© 2018-2019 INSIDER TOUR

Impressum/Imprint

Privacy

Top