Insider Tours

[skip navigation]
עברית ברלין המדריכים

The Guides


Amos
עמוס

עמוס הגיע לברלין בחיפוש אחר שורשיו הגרמניים ב-2005. הוא למד לתואר ראשון ושני ביחסים בינלאומיים באותה אוניברסיטה ברלינאית בה למד סבו - אוניברסיטת הומבולדט. בניגוד לעמוס, סבו לא יכול היה לסיים את לימודיו באוניברסיטה ונאלץ לעזוב את ברלין זמן קצר לאחר עליית הנאצים לשלטון ב-1933. לכן, עבור עמוס, ברלין היא הרבה יותר מסתם עיר - ברלין היא סגירת מעגל. ללא ספק, הקשר האישי של עמוס לברלין פיתח אצלו עניין מיוחד בהדרכת סיורים היסטוריים בעיר מרתקת זו. לאחר תום שירותו הצבאי ובהזדמנויות אחרות טייל עמוס בארבע יבשות ושם ניטעה בו האהבה לטיולים ולהדרכתם. כמו כן, העניין בהדרכה נובע מסקרנותו התמידית של עמוס, ומהצורך שלו ללמידה והעשרה עצמית. לעמוס רשיון הדרכה באתר ההנצחה זאקסנהאוזן ובמוזיאון המחתרת הגרמנית והוא יעביר לכם את הידע שלו ואת תשוקתו לעיר במהלך טיוליו.

Asaf
אסף

אסף, שעבר לברלין באביב 2007, הוא בוגר תואר שני במדעים חברתיים-סביבתיים מאוניברסיטת הומבולדט של ברלין. כטייל ותיק אסף גר מספר שנים בסין, ניו-זילנד, אתיופיה ואנגליה שם השלים תואר ראשון בתיירות אקולוגית. בתחילת דרכו בתיירות עבד אסף כשנתיים עם משלחות נוער ישראלי לפולין, שם עבד עם תשוקה גדולה לטיפול בלקוח ואכפתיות לנושא עצמו. אסף הינו מדריך מורשה רשמי להדריך באתר הזיכרון למחנה הריכוז זקסנהאוזן. כמו סבו שגר בברלין, לאסף יש אהבה גדולה לברלין והוא תמיד שמח לספר על העיר בהתלהבות מדבקת.

Nadav
נדב

נדב גבלינגר, היסטוריון וחוקר ברלין, הגיע לברלין בשנת 2001; לשעבר עוזר מחקר במכון לביטחון טרנס אטלנטי באוניברסיטה החופשית של ברלין בנושאי ביטחון ויחסים בינלאומיים, במרכז דיין, שבאוניברסיטת תל אביב בנושאי טרור ואנטישמיות בעולם הערבי.

כיום חוקר נדב תנועות שמאל קיצוניות בגרמניה ובין יתר פרסומיו האקדמים גם כתב, ביחד עם תמר, את מדריך שיחור לברלין. נדב עזר במחקר והשתתף בתוכניות וסרטים על ברלין, בישראל ומחוצה לה (BBC לדוגמא), כמו הסדרה "מי אתה חושב שאתה", ששודרה בערוץ הראשון.

שורשי משפחתו וסיפורה משולבים בקורתיה של גרמניה והוא משלבם בטיוליו. נדב הינו בעל אישור הדרכה מטעם רשות הגנים והארמנות הפרוסים, אתר ההנצחה במחנה הריכוז זאקסנהאוזן ומוזיאון ההתנגדות.

נדב ישמח לחלוק עמכם את הידע שלו על ההיסטוריה של העיר, מקומות בילוי וכן יעזור לכם למצוא את הגלידריות הטובות ביותר בעיר.

Tamar
תמר

(דוקטור) תמר, אשתו של נדב, שעבדה כמרצה באוניברסיטת הומבולדט, עבדה גם כעוזרת מחקר והוראה באוניברסיטת תל-אביב. תמר עוסקת בעיקר בקשרים בין דת, פוליטיקה וחברה - הן במחקרים שלה והן בסיורים שהיא מעבירה. היא חוקרת כיום את בית העלמין היהודי בוייסנזה, בית הקברות היהודי הגדול ביותר באירופה. בין לקוחותיה - בתי ספר ואוניברסיטאות ברחבי העולם. כך למשל סייעה לחוג לאדריכלות של אחת האוניברסיטאות בארץ לבצע סמינר לימודי בברלין, והעבירה חלק ניכר מן החומר. תמר עברה גם הכשרה מיוחדת של אתר ההנצחה זאקסנהאוזן והיא מדריכה מוסמכת של אתר ההנצחה. תמר עוסקת היום לצד ההדרכה והטיפול בלקוחות גם במחקרים עבור חברות הייטק, רשתות טלוויזיה ולצד פרסומיה האקדמים יצא לאור ספר בכתיבתה
The Religious Melting Point: On Tolerance, Controversial Religions and the State.

Roey
רועי

רועי. צייר, בוגר תואר ראשון ושני באמנות מהאקדמיה לאמנות ועיצוב, בצלאל בירושלים. הגיע לברלין ב 2012 בעקבות מלגת אמן בתוכנית הבינלאומית ללימודי אמנות Kunstlerhaus Bethanien בברלין, ואהבתו להיסטוריה של העיר. רועי בעל ניסיון הדרכה באמנות ובהיסטוריה, והוא ישמח להוביל אתכם ברחבי העיר ולשתף אתכם באהבתו לאמנות, הגלריות והמוזיאונים המיוחדים של ברלין.

Ronen
רונן

רונן הגיע לגרמניה בשנת 2006. הוא תרגם לעברית את מדריכי הטיולים של 'לונלי פלאנט' ו-Eyewitness עבור הוצאת 'העולם' (מהם את מדריכי ברלין וערים אחרות בגרמניה). בנוסף הוא עוסק בכתיבה, ואף פרסם בישראל רומן וספר שירה וכן ערך ותרגם שירה ופרוזה מאנגלית ומגרמנית. לברלין הגיע בעקבות אשתו, העובדת בגרמניה כזמרת אופרה. רונן מאוהב בגיוון התרבותי ובעוצמה המהפכנית של ברלין וישמח לכוון אתכם למקומות שאליהם מגיעים ה'מקומיים'. בטיוליו מנסה רונן לחלוק עם המשתתפים את התלהבותו מברלין ואת הידע ההיסטורי העשיר שלו על העיר ועל גרמניה בכלל.

Sharon
שרון

לאחר חיפושים ארוכים שכללו מסעות להודו ונפאל (שם למדה את נבכי הדת הבודהיסטית), בערי הבירה של אירופה (באמסטרדם התמחתה שרון כמקשטת עוגות) מצאה שרון את מקומה בברלין. מאז שנת 2004 גרה שרון בברלין, כאן היא לומדת באוניברסיטה ואף הספיקה להשלים תואר בפילוספיה ובלשנות (נסו אתם לקרוא פילוסופיה גרמנית).
מההיסטוריה ועד התרבויות אלטרנטיביות של העיר, מהשפה הגרמנית ועד הקונדיטוריות המובחרות - שרון תשמח לחלוק עמכם את הידע הרחב שצברה במהלך שהותה בברלין.

Daphna
דפנה

דפנה היא סטודנטית לתואר שני בהיסטוריה. דפנה נולדה בלונדון ועלתה לארץ בגיל 7, ומאז, כנראה, דבק בה יצר הנדודים והיא התחילה לטייל ברחבי העולם עד שביקרה בברלין, התאהבה בה והחליטה לעבור לגור בה. כהיסטוריונית, היה זה סיפורה המרתק של העיר שהיווה עבורה את מוקד המשיכה אליה.
חיי התרבות והלילה המגוונים והתוססים של העיר היוו גורם משיכה נוסף עבור דפנה, שאותה תוכלו למצוא גם לפעמים מאחורי ברים שונים בעיר, בהם היא עובדת כברמנית. דפנה, (פפי בפי חבריה) תשמח לספק לכם בהפסקת ובסוף הטיול טיפים מועילים לבילויים בזמן שאתם מבקרים בעיר ולחלוק עמכם את תשוקתה לברלין.

Tami
תמי

תמי התחילה לחקור את מסתרי ברלין בעודה יושבת בחדר העריכה בתל אביב. לאחר שסיימה בהצטיינות את לימודי הקולנוע, מצאה תמי את עצמה עורכת סרט גרמני, ומביטה ברחובות העיר הזרה והמרתקת דרך מסך העריכה. אפשר להגיד שזו הייתה אהבה ממבט ראשון.
מאז הגעתה לברלין, תמי עדיין לא יכולה לחדול מלחקור את העיר בעלת העבר המפותל וההווה הפרוע - לא דרך תמונות מסרט, אלא ממש בתלת-מימד. היא יותר משמחה להציע לתיירים את נקודת מבטה הסקרנית והמלומדת, המוגשת באמצעות כישורי הסיפור שאמנות הקולנוע הקנתה לה. אם אתם צריכים המלצות על המקומות החמים בעיר לבילוי תמי תשמח לשתף אתכם בידע הרב שצברה.

Aya
איה

איה עברה לברלין בשנת 2008 כדי לעבוד בוילה ואנזה. מורה בעלת ניסיון רחב בהוראת היסטוריה וסיפרות. בוגרת תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטאת הומבולדט בברלין וחלק מהצוות החינוכי של המוזיאון בוילה ואנזה. איה חיה את ההיסטוריה הכללית והיהודית של ברלין ונהנית לחקור ולחלוק מידע היסטורי שלא בטוח שתוכלו למצוא במקומות אחרים.
במהלך שנותיה בברלין עסקה בכמה פרוייקטים של מחקר והוראה סביב שאלת ההגירה הישראלית לברלין ומתמקדת במחקרה בשירותם של חיילים יהודים במלחמת העולם השניה, נושא שהוזנח על ידי המחקר ההיסטורי מאז סיום המלחמה.

Shlomit
שלומית

שלומית היא עיתונאית ותסריטאית. נולדה בארץ, גדלה בהונג קונג, מה שעורר אצלה כבר בגיל צעיר את העניין בתרבויות אחרות. לאחר שסיימה את לימודי המשחק בבית צבי נסעה ללונדון, שם למדה לתואר שני בתסריטאות, והחלה לכתוב לעיתונות הישראלית. כשסיימה את לימודיה חזרה לארץ ועבדה ככתבת מגזין "לאשה".
שלומית הגיעה לברלין בשנת 2010 בעקבות בן זוגה, ומאז היא מחלקת את זמנה בין כתיבה עיתונאית, כתיבת תסריטים והדרכת סיורים. היא פעילה ב"הבית", פרויקט עצמאי וייחודי שמטרתו להציג תרבות ישראלית עדכנית לקהל הרחב בעיר. שלומית מקווה להדביק אתכם בהתלהבות שלה לא רק בהיסטוריה של העיר, אלא גם בכל מה שקשור במסעדות, בתי קפה ושופינג בברלין.

Osnat
אסנת

אסנת עברה לגרמניה בשנת 2006 כדי להשלים תואר שני בזימרת אופרה. אחרי סיום התואר, חיפשה להגשים את עצמה כזמרת ולספוג תרבות עשירה, מגוונת ועכשווית, ואיפה טוב יותר לעשות זאת מאשר בברלין? מאז שהגיעה, היא חורשת את המוזיאונים ואת אתרי התרבות בעיר, מגלה עולמות של היסטוריה ואדריכלות וכמובן, עולה על במה בכל הזדמנות. אסנת תשמח לחלוק איתכם את אהבתה לחיי התרבות והאמנות בברלין ולחשוף בפניכם את ההיסטוריה החבויה בכל קרן זווית.

Lior
ליאור

ליאור, בעל תואר ד״ר לפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, הוא גם בעל תואר ראשון במשפטים ועורך דין מוסמך. הגיע לברלין בקיץ 2010 במסגרת לימודי התואר השלישי, והיה אורח של החוג לפילוסופיה באוניברסיטת הומבולדט ומאז נשאר מרותק לברלין. חובב היסטוריה מושבע, ליאור מתעניין מאוד גם בשאלות של חברה ותרבות ובאופן התמודדותם של הגרמנים עם ההסטוריה המורכבת שלהם. עמוס באהבה גדולה לברלין של היום, כמו גם לברלין ההסטורית, ליאור ישמח לשוחח אתכם על מגוון רחב של נושאים היסטוריים ועכשוויים.

Naomi
נעמי

נעמי, ילידת ירושלים, בוגרת אוניברסיטת תל-אביב, הגיעה לגרמניה בחיפוש אחר שורשים ומתוך רצון להרחיב את אופקיה האקדמיים. היא מתגוררת בברלין משנת 2002, ומאז הספיקה להשלים בהצטיינות יתרה תואר מגיסטר בספרות וקולנוע ולעבוד כשלוש שנים במוזיאון היהודי שבעיר. כיום היא דוקטורנטית לקולנוע באוניברסיטה החופשית בעיר, שם היא גם מלמדת לעתים. ברלין הנה עיר תוססת ועשירה בתרבות ואמנות, ונעמי תשמח לחלוק אתכם את התלהבותה ממנה ולהמליץ לכם על המוזיאונים, הסינמטקים ובתי הקולנוע הרבים הפזורים ברחביה.

Oren
אורן

אורן גר בברלין מ- 2012 ברובע שונברג במערב העיר. הגיע לעיר שנה קודם במסגרת קורס תעודת הוראת אנגלית , מאחר והיה מורה לאנגלית בארץ כ- 4 שנים. בתקופת הקורס התאהב בעיר , באווירה ובאנשיה, באפשרויות וההזדמנויות הבלתי נגמרות שבה ובשילוב המעניין בין ההיסטוריה המעניינת והסוערת של המאה ה-20 לבין חיי היום יום (והלילה) הסוערים והמעניינים לא פחות של המאה ה-21.

אורן אומר שהוא חווה סיפוק גדול מלהראות לאנשים אחרים את העיר , מלגרום להם להתאהב בה כמוהו ושהוא מרגיש שהוא חווה את ההיכרות עם העיר כל פעם מחדש דרך עיניים של אדם שונה שחווה את העיר בפעם הראשונה.

Adi
עדי

עדי היא בוגרת המחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. בזמן שירותה הצבאי הדריכה מתנדבי חו"ל,אורחים רשמיים וחיילים והמשיכה בעבודת ההדרכה גם לאחר שיחרורה בליווי והדרכת נציגי ארגונים בינלאומיים, ועיתונאים זרים ברחבי הארץ. בשנת 2008 הגיעה עדי לסבב הרצאות בדרום גרמניה שבמהלכו ביקרה לברלין והתרשמה מהאווירה הפתוחה והרב-תרבותית של העיר. עדי קבעה את בסיסה בברלין בשנת 2011 וכאן היא ממשיכה בעבודתה כיועצת אסטרטגית לעסקים קטנים ועמותות וכמדריכת טיולים בברלין.

אז אם יש לכם שאלות אסטרטגיות או אם אתם רוצים לדעת איפה חנות הספרים הכי טובה בברלין אתם יכולים להפנות את שאלתיכם אל עדי.

Tlalit
טללית

טללית הקיבוצניקית הגיעה לראשונה לברלין בשנת 2012 במסגרת לימודיה האקדמים, ולאחר שבוע היה לה ברור שזהו תחילתו של סיפור אהבה. לאחר מספר חודשים החליטה לעבור לעיר, להתנדבות של שנה במוזיאון בית ועידת ואנזה שם הדריכה ועבדה במחלקה החינוכית. בשנה זו גילתה את רבדי ההיסטוריה החבויים בכל פינת רחוב, כמו גם את פינות החמד שהופכות את ברלין לממגנטת. טללית למדה חינוך דמוקרטי והוראה ובנוסף היא מדריכת מסעות לפולין מוסמכת מיד ושם. כיום עובדת כמורה בבית הספר היהודי בברלין, מדריכה סיורים בעיר ומדריכה מסעות לפולין. את אהבתה הגדולה לברלין היא חולקת עם מבקרים ישראלים, ובין סיפורים על העיר בעבר ובהווה גם תשמח לחלוק אתכם את ידיעותיה על בירות חיטה בוואריות משובחות.

Tal
טל

מפיק, קולנוען, אמן ומדריך תיירים. לאר שהגיע לברלין בשנת 2010 על להפיק פרויקט אמנות גדול נמשך לעיר ולאנרגיות שלה.
לאחר שנתיים הוזמנתי כקולנוען לתכנית שהות אמנים בפסטיבל הקולנוע של ברלין והבנתי שזה המקום בשבילי: השילוב המנצח של חיי לילה סוערים, היסטוריה מרתקת, תרבות ואמנות המאתגרים גבולות. בין פרויקט אמנות לסרט וטיולים למקומות מרתקים, מצאתי חיבור בין האהבה שלי לקהל והאהבה שלי לעיר הזאת, שאותה אני מנסה להעביר במהלך הסיורים שאני מעביר.

Tal
טל

טל הגיעה לראשונה לברלין בשנת 2011 וכבר אז נשבתה בקסמיה. כחובבת היסטוריה ותרבויות, היו אלה סיפורה המורכב של העיר, רב התרבותיות והמגוון האמנותי שהעיר מציעה שגרמו לה לעבור לברלין. מתוך משיכה לתרבויות אקזוטיות, טיילה ברחבי המזרח הרחוק בכפרים המרוחקים ביותר ולמדה מקרוב על תרבויות שונות ועל העולם הקולינרי שלהן. כמי שמגיעה מעולם המסעדות, היא מקפידה לחקור גם את העולם הקולינרי של העיר ולסמן מסעדות טובות בדרך. טל, בתשוקתה לעיר, תספר לכם על ההיסטוריה המרתקת ותכיר לכם את ברלין מנקודת המבט המיוחדת שלה.

Ilil
אילאיל

אילאיל, קיבוצניקית טובה ממרכז תל אביב, הגיעה לברלין אחרי שנים בתפוח הגדול, בהן למדה בעיקר לשתוק. שעות רבות של יוגה, מדיטציה, ותפילות לשמש - הביאו לכך שבטיולים שהיא מדריכה בברלין השמש (כמעט) תמיד זורחת, ואילאיל, לעומת זאת, לא מפסיקה לדבר. כשהיא לא מדריכה טיולים, היא מלחינה ומנגנת, ועושה כמיטב יכולתה לרפא את העולם. מלגה ללימודי רפואה משלימה כאן בברלין הביאה לכך שהיא ממלמלת בימים אלו מתוך שינה ערבוב משונה של תאריכים היסטוריים ומושגים מסובכים בלטינית, ומחזיקה סט של מחטי דיקור בכיס האחורי בכל עת (ראו הוזהרתם). אילאיל הגיעה לברלין ב-2011, התאהבה מייד ובמקום, ושמחה תמיד לחלוק את האהבה שלה איתכם!

Dor
דור

דור הגיע לגרמניה בשנת 2013 בעקבות חלום ילדות שלו – ללמוד אדריכלות בחו"ל. בשנה שאחרי השחרור הוא התכונן בישראל למעבר למינכן, שם גר שנה וחצי ולמד את השפה הגרמנית. ב- 2015 התקבל ללימודי ארכיטקטורה בברלין, ומאז הוא מעביר את הזמן הפנוי שיש לו באוניברסיטה, ברחובות בחיפוש אחרי מבנים מעניינים, ובעיסוק בספורט. דור ישמח לדבר איתכם על האדריכלות בעיר ולשתף אתכם בחוויות שלו מהלימודים והחיים בברלין ומינכן.

Neta
נטע

נטע הגיעה לברלין לראשונה ב2010, הספיקה לטייל בה מספר פעמים ולבסוף לעבור אליה עם הבן זוג, הכלבה והחתול. היא סיימה בהצטיינות תואר ראשון בהיסטוריה ופסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה. נטע עבדה בעיקר בתחום הגיוס והשיקום התעסוקתי, אבל המשיכה שלה להיסטוריה היא שהביאה אותה להיות מרותקת מברלין, עיר בה ההסטוריה מתרחשת מידי יום מול העיניים. נטע אוהבת לחלוק את התלהבותה מברלין עם כל מבקר/ת, לספר על עברה של העיר וגם על ההווה. בזמנה הפנוי נטע דוגמת מסעדות טבעוניות, רוקדת סווינג ומנהלת מו"מ לשלום בין הכלבה והחתול שלה...

Eran
ערן

ערן הוא בוגר תואר ראשון במדעי החברה. הגיע לברלין ב-2006 בעקבות האהבה ונותר בה עד היום. בעבר התגורר בארצות הברית ולמד באוניברסיטת אריזונה בעיר טוסון. כחובב תרבויות וכטייל ותיק מצא ערן בברלין את שחיפש – עיר חופשית ורב תרבותית עם היסטוריה מרתקת וכואבת כאחת. בנוסף לעבודתו כמדריך בברלין ובדרזדן עוסק ערן בעיתונות ספורט, כותב למערכות עיתונים שונות ולאתרי אינטרנט ומפעיל דף מידע על הכדורגל הגרמני. לפני כשנתיים פרסם ערן סיפור קצר בספר 'מה עשה הנוער'. כתושב ותיק בברלין נהנה ערן להציג את העיר דרך עיניו ולגלות פנים שלה שאינם מוכרים לרוב המבקרים.

Zvika
צביקה

בעל תואר בגיאוגרפיה ואיכות הסביבה וחובב היסטוריה מושבע. עוסק בהדרכת קבוצות של ישראלים בעולם החל משנת 2004,במסגרתם מתמחה באזורי מרכז וצפון אמריקה וכן באזור הפאסיפי. בברלין החל להדריך לפני כ 10 שנים והחל מקיץ 2012 עבר לגור בעיר באופן קבוע מתוך אהבה לעיר ולאחת מנשותיה. בהדרכותיו מתמקד באספקטים ההיסטוריים של העיר ולא פחות חשוב גם בחיי היומיום והנושאים השיגרתיים אשר מעסיקים את תושבי העיר. שמח תמיד להמליץ על דברים שכדאי לראות ולעשות בעיר ובנוסף אוהב לשלב בהדרכותיו גם הצצות על חייו האישיים כישראלי אשר מתגורר בברלין.


[go top]
Website created by Digramm Media